Produkty

Jak urządzić wspólny pokój dla dzieci?

Jak urządzić wspólny pokój dla dzieci?

W życiu każdego dziecka przyjdzie taki czas, że zapragnie ono własnego pokoju, miejsca tylko dla siebie, w którym będzie mogło dowolnie spędzać czas. Młodsze dzieci jednak nie maja takiej potrzeby i chętnie dzielą wspólny pokój. Jak urządzić tę przestrzeń, aby była komfortowa i wygodna dla dwojga dzieci?

Wspólny pokój to w większości przypadków nie tyle dziecięce marzenie, ile konieczność. Niewielkie mieszkania nie pozostawiają innej możliwości: ograniczona ilość pomieszczeń sprawia, że w przypadku rodzin z kilkorgiem dzieci wspólny pokój jest jedynym rozwiązaniem. Na szczęście pokój dla dwojga można zaaranżować w taki sposób, by każde z dzieci czuło się w nim dobrze i miało to, czego potrzebuje do nauki, relaksu i odpoczynku.

Strefa spania

Podstawą w urządzaniu każdego pokoju jest łóżko. W przypadku pokoju dla dwojga, również łóżka muszą być dwa. W tym wypadku możemy zdecydować się na dwa rozwiązania. Jednym z nich jest łóżko piętrowe, drugim – dwa osobne łóżka. aranżacja pokoju dziecka

Współczesne łóżka piętrowe występują w wielu wariantach. Wśród nich znajdziemy te tradycyjne i klasyczne oraz bardziej nowoczesne. Podwójne łóżko tego typu z pewnością sprawdzi się w przypadku pokojów o mniejszej powierzchni. Na rynku znajdziemy także łóżka piętrowe przeznaczone dla jednej osoby, w których przestrzeń pod łóżkiem zaaranżowana jest na szafki, szafę lub biurko. W praktyce jest to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala na zachowanie w pokoju przestrzeni i wolnego miejsca.

Jeżeli decydujemy się na dwa tradycyjne łóżka musimy pamiętać, że poza nimi w pokoju powinny stanąć także inne meble. W przypadku dużego pokoju nie będzie z tym problemu, jednak w mniejszych pomieszczeniach to rozwiązanie może się nie sprawdzić.

W przypadku dwóch osobnych łóżek – czy to piętrowych, czy zwykłych - mamy do wyboru kilka sposobów ich ustawienia w pomieszczeniu. Możemy połączyć je mniej więcej na środku pokoju – w ten sposób będą dzieliły go na dwie części. Możemy też ustawić je po przeciwnych stronach, aby środek pokoju stał się przestrzenią wspólną. Innym rozwiązaniem jest zaaranżowanie narożnika pokoju i ustawienie łóżek prostopadle do siebie.

Strefa nauki

Idealna sytuacja jest taka, gdy każde z dzieci ma swoje własne biurko. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Jeżeli miejsce i fundusze pozwalają nam na kupno tylko jednego biurka, warto ustawić je w miejscu wspólnym: albo pośrodku pokoju, albo w innej jego części, jednak tak, by żadne z dzieci nie czuło się pokrzywdzone. Na rynku znajdziemy także biurka większych rozmiarów, przy których mogą jednocześnie pracować dwie osoby. Jest to dobre rozwiązanie, które z pewnością pozwoli uniknąć wielu kłótni i umożliwi obojgu dzieciom naukę w dowolnym czasie.

Możemy również zdecydować się na urządzenie dwóch osobnych kącików do nauki – będzie wymagało to zakupu dwóch biurek. Ich ustawienie możemy wtedy dopasować do preferencji dzieci.

Strefa mebli

W każdym pokoju, także tym dziecinnym, powinny znaleźć się meble, które pomieszczą całą garderobę naszych pociech, ale także książki, zeszyty i zabawki. Przestrzeń, jaką oferuje jeden komplet mebli, warto podzielić tak, aby każde z dzieci miało własne miejsce. Możemy także zdecydować się na zakup np. dwóch takich samych komód, szafek lub półek, aby mali lokatorzy mogli zagospodarować je w całości po swojemu. Pamiętajmy też, że wszystkie potrzebne meble mogą zająć przestrzeń pod łóżkami piętrowymi.urządzenie pokoju dziecka

Strefa zabawy

Strefa zabawy zwykle pojawia się tam, gdzie pozostaje wolna przestrzeń w pokoju. Może nią być np. miejsce pod łóżkami piętrowymi, jeśli wcześniej nie ulokowaliśmy tam biurek lub szaf. Dobrym miejscem do zabawy jest też środek pokoju, zwłaszcza gdy łóżka ustawione są po przeciwległych jego stronach. Niezagospodarowaną przestrzeń pokoju możemy zaaranżować w dowolny sposób, np. według upodobań dzieci. Może to być np. niewielki stolik z dwoma krzesełkami, namiot albo nawet huśtawka przeznaczona do zamontowania wewnątrz pomieszczeń. Podłogę można też wyłożyć miękkim dywanem, na którym możemy położyć np. poduchy lub siedziska.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak urządzić pokój dziecięcy? Naklejki na ścianę dla dzieci

Jak urządzić pokój dziecięcy? Naklejki na ścianę dla dzieci
Sposobem na częste remonty w pokoju dziecka jest stworzenie uniwersalnej przestrzeni, która będzie rosła razem z nim. Kluczem do sukcesu są m.i...
Czytaj więcej

Jak zrobić własnoręcznie prezent dla miłośnika kreskówek?

Jak zrobić własnoręcznie prezent dla miłośnika kreskówek?
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to idealna okazja do tego, by własnoręcznie wykonać prezenty dla najbliższych. Wcześniej nie miałaś okazji do ...
Czytaj więcej

Jak urządzić pokój dziecka - oryginalny pokój kosmonauty w kilku krokach

Jak urządzić pokój dziecka - oryginalny pokój kosmonauty w kilku krokach
Pokój dziecka to jedno z najczęściej przekształcanych pomieszczeń w całym domu. Dzieci rosną bardzo szybko. W mgnieniu oka zmieniają się ich po...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić wspólny pokój dla dzieci?