Produkty

Jak własnoręcznie nałożyć powłokę uszczelniającą w łazience?

Jak własnoręcznie nałożyć powłokę uszczelniającą w łazience?

Przy remoncie łazienki, oprócz dobrego projektu, bardzo ważne są także szczegóły, których nie widać gołym okiem. Należy do nich między innymi hydroizolacja newralgicznych powierzchni –nałożenie powłoki uszczelniającej pod płytki w bezpośredniej bliskości brodzika, wanny czy umywalki. Możemy to zrobić samodzielnie.

pistolet do uszczelniacza, hydroizolacjaDzięki specjalnym, nieprzepuszczającym wody powłokom uszczelniającym, które powinniśmy nałożyć pod kabiny prysznicowe, toalety, umywalki i inne newralgiczne miejsca, w bardzo łatwy sposób możemy wykonać izolację przed wilgocią. Dzięki temu woda nie będzie wnikać w podłoże, a my w przyszłości zaoszczędzimy sobie nieprzewidzianych remontów. Co ważne, także sam montaż płytek będzie w tych miejscach dużo łatwiejszy niż na stosowanych w tym celu wcześniej papach czy foliach. Jak poprawnie nałożyć przeponę pod płytki? 

Mieszamy składniki

Po zakupie opakowania z powłoką uszczelniającą i po przeczytaniu instrukcji dosypujemy odpowiednią proporcję składników. Całość dokładnie mieszamy, tak aby w masie nie było żadnych grudek. Pamiętajmy, że specyfik będzie zdatny do użycia tylko przez około 180 minut. Warto więc rozrobić go tylko tyle, ile będzie w tym czasie potrzebne. Jeśli nie wykorzystamy całości, reszta się zmarnuje. 

Uszczelniamy potencjalnie zagrożone miejsca

Przed nałożeniem masy na wybrane powierzchnie uszczelniamy rury i miejsca, z których w przyszłości może zacząć przeciekać woda. Najlepiej skorzystać w tym celu ze specjalnych taśm uszczelniających. Na nie, a także w miejsca łączenia podłogi ze ścianą czy ściany z sufitem, możemy nałożyć pierwsze warstwy przygotowanej wcześniej przepony uszczelniającej.

Nakładamy pierwszą warstwę w jedną stronę

Po odpowiednim zabezpieczeniu newralgicznych miejsc masę uszczelniającą nakładamy na całej, wyznaczonej wcześniej powierzchni. Można to zrobić za pomocą dużego pędzla bądź szpachli. Ważne, aby całość nałożyć możliwie najbardziej równo ruchami w jedną stronę.hydroizolacja, castorama

… a potem drugą, w stronę przeciwną

Po niecałej godzinie, kiedy pierwsza warstwa będzie już sucha, nakładamy masę drugi raz. To, czy poprzednia już wyschła, poznamy po kolorze. Ważne, by drugą warstwę nałożyć prostopadle do poprzedniej.

Upewniamy się, czy masa jest wszędzie tam, gdzie powinna

Sprawdzamy, czy dotarliśmy do wszystkich miejsc, które zaplanowaliśmy uszczelnić. Nieraz warto, aby powierzchnia nałożenia masy uszczelniającej była dużo większa, niż tylko miejsce, w którym pojawi się umywalka czy brodzik.

Nakładamy płytki

Po około 2 godzinach, kiedy warstwa nałożona po raz drugi jest w pełni sucha, możemy zacząć nakładać na nią płytki. Izolacja będzie już bez problemów spełniać już swoją rolę.

Spoinowanie

Następnego dnia płytki można z kolei zaspoinować, na czym nasza praca się kończy.

Data publikacji: 16.05.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Hydroizolacja balkonu. Jak wybrać materiał izolacyjny pod płytki?

Hydroizolacja balkonu. Jak wybrać materiał izolacyjny pod płytki?
Położenie płytek na balkonie czy tarasie to jeden z najpopularniejszych sposobów wykończenia i zabezpieczenia powierzchni zewnętrznych. Aby sku...
Czytaj więcej

System hydroizolacji łazienki – które elementy wybrać?

System hydroizolacji łazienki – które elementy wybrać?
Dobrze wykonany system hydroizolacji to podstawa w każdym pomieszczeniu, narażonym na występowanie wilgoci. W łazience jest on szczególnie ważny, ...
Czytaj więcej

Folia w płynie - jak stosować?

Folia w płynie - jak stosować?
W czasie remontu łazienki czy kuchni warto pamiętać o dobrej hydroizolacji. Do jej wykonania przyda Ci się folia w płynie. Zastosowanie tego materiału...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak własnoręcznie nałożyć powłokę uszczelniającą w łazience?