Produkty

Jak wybrać drzwi do łazienki?

Jak wybrać drzwi do łazienki?

Drzwi do łazienki powinny spełniać nieco inne wymagania dotyczące bezpieczeństwa niż tradycyjne skrzydła dobierane do innych, domowych pomieszczeń. Przy ich wyborze warto również zadbać o prawidłową wentylację pomieszczenia oraz zamek, który pozwoli utrzymać poczucie prywatności.

Kwestie wymiarów oraz rodzaju drzwi wewnętrznych do łazienek określa prawo budowlane, które podaje, że drzwi do łazienki powinny przede wszystkim otwierać się na zewnątrz oraz mieć nie mniej niż 0,8 m szerokości, a także 2 m wysokości. Ważnym elementem skrzydeł będą także otwory wentylacyjne oraz możliwość zamknięcia Drzwi łazienkowedrzwi od wewnątrz. Sumaryczny przekrój otworów dla dopływu powietrza musi być nie mniejszy niż 0,022 m².

Praktycznie znaczy wygodnie

Łazienka zwykle usytuowana jest w naszym domu tuż przy korytarzu lub w miejscu przejścia pomiędzy poszczególnymi częściami domu. Zwróćmy zatem uwagę na to, by po ich otwarciu nie torować swobodnego poruszania się pomiędzy wnętrzem korytarza i salonu.

Na dole drzwi należy wykonać szczelinę, dokładnie tuż przy podłodze, aby była ona źródłem przepływu powietrza. Innym rozwiązaniem zapewniającym odpowiedni przepływ powietrza będą kratki lub tuleje wentylacyjne, które również umieścimy w dolnej części skrzydła.

Bez zapewniania odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, istnieje duże prawdopodobieństwo występowania w łazience pleśni i grzybów.

Pięknie znaczy estetycznie

Drzwi łazienkowe powinny spełniać szereg praktycznych funkcji, ale nie mogą przy tym prezentować się gorzej niż pozostałe wyposażenie domu. Ważnym czynnikiem wkomponowania ich w wystrój mieszkania będzie zastosowana kolorystyka. Drzwi warto dobrać w podobnym lub identycznym odcieniu do pozostałych, tak aby tworzyły Drzwi z tulejamispójną kompozycję.

Drzwi łazienkowe warto także wyposażyć w przeszklenie. Szczególnie jeśli zależy nam na tym, by łazienka była jaśniejsza niż obecnie. Drzwi z tzw. szybką, najczęściej spotkamy zatem w łazienkach małych i ciemnych. Oczywiście dla zapewniania odpowiedniej prywatności warto zadbać, by szkło była nieprzeźroczyste. Dostępne są różne rodzaje szkła: ornamentowe, matowe, przezroczyste, półprzezroczyste, a nawet witrażowe.

Drzwi z szybką nie przytłaczają wnętrza tak, jak drzwi pełne. Przeszklenia wykonane są najczęściej z lekkiej tafli szkła bezpiecznego, które jest dodatkowo szlifowane na krawędziach.

Jaki kolor drzwi? Ciemne drzwi warto stosować w pomieszczeniach, których nie zdominują takie mocne akcenty kolorystyczne. Jasne będą bardzo ładnie pasowały do przestronnych, dobrze oświetlonych łazienek.

Ciemne drzwi stosujemy we wnętrzach stylowych, choć mogą być też istotnym elementem wystroju nowoczesnych wnętrz awangardowych.

Aby drzwi nie tylko dobrze się prezentowały, ale również pełniły funkcję praktyczną, konieczny jest także ich odpowiedni montaż. Istotne będzie tutaj wykonanie wszystkich pomiarów dotyczących otworu drzwiowego. Rozważmy również przy tym swobodne położenie włączników oraz wykończenie podłogi.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?
Wybór drzwi wewnętrznych zależy od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Łazienkowe muszą mieć otwory umożliwiające wentylację, a k...
Czytaj więcej

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?
Drzwi wewnętrzne stanowią ważny element wyposażenia wnętrz mieszkalnych. Mimo mody na łączenie ze sobą różnych stref domowych, wciąż pozostają niezbęd...
Czytaj więcej

Jaki kolor drzwi wybrać

Jaki kolor drzwi wybrać
Wybór drzwi do mieszkania czy domu może okazać się sporym wyzwaniem. Musimy podjąć decyzję dotyczącą nie tylko tego, czy będą one pełne czy zdobione p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
05.05.2016
Wiadomo, że muszą być przewiewne, ale czasami powinny też dobrze izolować hałas, no a w przypadku ciemnych łazienek duże przeszklenie to plus
23.02.2016
Ja to bym chciał się pozbyć drzwi łazienkowych! Zawadza to to jak nie wiem, nie da się w małych korytarzyku mijać albo się o kogoś zahacza tym skrzydłem, pies zaklepszczony non stop, no masakra. Dlatego myślę o takich przesuwanych jednak.

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać drzwi do łazienki?