Produkty

Jak wybrać działkę budowlaną

Jak wybrać działkę budowlaną

To, o czym musimy pomyśleć, zanim rozpoczniemy budowę domu, to działka budowlana. Jest to teren, na którym stanie nasz budynek i gdzie spędzimy długie lata. Warto więc wybrać ją tak, by spełniała nasze oczekiwania, a co najważniejsze - umożliwiała budowę wymarzonego domu.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Czyli to, co najważniejsze, gdy chcemy postawić dom. Zanim zdecydujemy się na zakup wybranego terenu sprawdźmy, czy na pewno jest on przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową lub jednorodzinną. Rzetelnych informacji zasięgniemy w gminnym wydziale architektury i urbanistyki, gdzie dostępne są miejscowe plany Działka budowlanazagospodarowania przestrzennego. Jeśli okaże się, że dana działka nie jest uwzględniona w tym dokumencie, mamy jeszcze jedną możliwość. Możemy złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy – trwa to jednak nawet do pół roku i nie oznacza, że otrzymamy pozwolenie na budowę. Zaoszczędzimy sobie formalności i kłopotów, gdy wybierzemy działkę uwzględnioną w planie zagospodarowania przestrzennego i z określonymi już warunkami zabudowy.

Co jeszcze sprawdzić

Ponieważ w naszym nowym domu spędzimy najpewniej naszą przyszłość, warto sprawdzić, jakie są plany inwestycyjne dotyczące okolicznych terenów. Drogi szybkiego ruchu, hale produkcyjne czy inne budowle z pewnością nie zapewnią nam ciszy i komfortowego wypoczynku we własnych czterech ścianach.

Przyjrzyjmy się także wszystkim obiektom, które znajdują się na upatrzonej działce. Wszelkie drzewa czy budynki, które chcielibyśmy ewentualnie usunąć, będą pociągały za sobą dodatkowe koszty oraz formalności. Musimy bowiem upewnić się w odpowiednich urzędach, czy możemy podjąć się ich wycinki lub rozbiórki – jeśli określone są jako zabytki, będziemy mieli z tym duży problem.

To, co niezbędne do uzyskania warunków zabudowy, to także droga dojazdowa. Najlepsza działka na nic się zda, jeśli nie będzie posiadała odpowiedniego dojazdu.

Ważną informacją powinna być dla nas ta dotycząca uzbrojenia działki w niezbędne media. Nieruchomości nieuzbrojone są zwykle tańsze, jednak koszt doprowadzenia potrzebnych instalacji oraz budowy szamba może okazać się mniej opłacalny, niż zakup droższej, ale zaopatrzonej już w media działki.

Nie zapominajmy, by sprawdzić też stan prawny działki, czyli wpisy dotyczące jej obciążenia hipoteką, służebności, użytkowania wieczystego lub własności.

Projekt domu a działka

Ogrodzenie metaloweJeżeli wybraliśmy już projekt domu, wiemy jaka powierzchnia terenu jest potrzebna na jego wzniesienie. Jeśli natomiast wybór projektu zostawiamy na później, przy wyborze działki powinniśmy kierować się jej wymiarami i kształtem.

Najlepsza działka na zabudowę jednorodzinną to taka, która przyjmuje kształt nieco wydłużonego prostokąta. Jeżeli natomiast chcemy wybudować bliźniaka, działka może być nieco bardziej wydłużona i węższa. Powierzchnia działki powinna także odpowiadać wielkości domu, jaki chcemy wybudować. Im większy, tym większy teren będzie nam potrzebny. Przykładowo, na postawienie domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 100 m² wystarczy teren wielkości 500 m², ale dla domu o powierzchni 250 m² powinien on wynosić min. 1000 m².

Weźmy także pod uwagę, jak duży teren chcemy posiadać. Dla miłośników zieleni i aktywnego wypoczynku na pewno przyda się parcela nieco większa, w której będzie można urządzić zarówno część wypoczynkową, jak i rekreacyjną lub przeznaczoną na warzywniak. Z drugiej strony, jeżeli nie chcemy i nie lubimy zajmować się pracami ogrodniczymi, duża działka będzie problemem. Łatwiej będzie nam zagospodarować mniejszą przestrzeń, która nie będzie wymagała wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Pamiętajmy, by nie kupować działki przed dokładnym jej sprawdzeniem, oceną jej realnej wartości czy kosztów, które będziemy musieli ponieść dodatkowo, by doprowadzić ją do odpowiedniego dla nas stanu. Oceńmy, czy jej usytuowanie nam odpowiada, a dojazd do miejsca pracy czy innych miejsc, w których często bywamy, jest szybki i dogodny.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jaki materiał wybrać na ogrodzenie domu?

Jaki materiał wybrać na ogrodzenie domu?
Projekt ogrodzenia powinien być dobrze przemyślany w każdym aspekcie. Warto pamiętać o tym, że płot wraz z bramą i furtką nie tylko chroni naszą poses...
Czytaj więcej

Montaż ogrodzenia – instrukcja krok po kroku

Montaż ogrodzenia – instrukcja krok po kroku
Ogrodzenie pełni na naszej działce wiele funkcji. Zarówno zabezpiecza teren, jak i estetycznie go wykańcza. Wyróżniamy ogrodzenia: metal...
Czytaj więcej

Na czym można oszczędzać przy budowie domu?

Na czym można oszczędzać przy budowie domu?
Inwestując w budowę domu możemy się liczyć z ogromnymi kosztami. Warto wiedzieć, na jakich elementach możemy oszczędzać, a na jakich nie powinniśmy.
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać działkę budowlaną