Wysokość oraz rodzaj drabiny
Przede wszystkim należy się zastanowić, do czego będziemy wykorzystywać drabinę w naszym ogrodzie. Będzie to przydatne podczas ustalania właściwej wysokości sprzętu oraz jego rodzaju. Najlepszym rozwiązaniem będzie niewysoka drabina, która umożliwi nam zbieranie owoców z drzew w sadzie lub wykonywanie prac remontowych na dachu altanki. Może się nam przydać drabina teleskopowa, której wysokość będziemy samodzielnie regulować, jednak nie będzie ona tak funkcjonalna jak podest rozstawny, który nie wymaga opierania o pionowe powierzchnie. Istnieją również wielofunkcyjne drabiny, które w zależności od sytuacji można składać i rozkładać, wobec czego będziemy w stanie nie tylko przyciąć nasze drzewka, lecz również usunąć liście gromadzące się w rynnach naszego domu.
Materiał wykonania
Na naszym rynku znajdują się drabiny wykonane z drewna, aluminium, stali oraz włókna szklanego. Przyjrzyjmy się każdemu rodzajowi, aby wybrać najprzydatniejszą opcję do ogrodu.
Drabina drewniana jest zdecydowanie najtańszym modelem dostępnym w sprzedaży, jednak nie zapewnia nam maksymalnego bezpieczeństwa. Przede wszystkim jeżeli przypadkiem zmoczymy jej stopnie, z łatwością możemy się na niej poślizgnąć. Dodatkowo drewno nie jest wyjątkowo wytrzymałym materiałem, zatem cechuje się niewielką nośnością, a także jest bardziej narażone na uszkodzenia. Jest natomiast słabym przewodnikiem prądu, zatem stosuje się ją często przy pracach z elektrycznością, które nie są jednak często wykonywane w ogrodzie.
Drabina stalowa posiada znakomite właściwości wytrzymałościowe, jak również cechuje się niską ceną. Jej główną wadą jest duża waga produktu, która eliminuje go jako użyteczny w ogrodzie. Tutaj bowiem potrzebna będzie drabina, którą z łatwością będziemy mogli przenosić z miejsca na miejsce.
Drabina z włókna szklanego to zdecydowany faworyt każdego profesjonalisty. Jest bowiem lekka, wytrzymała, nie przewodzi prądu elektrycznego i jest niewrażliwa na działanie czynników atmosferycznych. Jej jedyną wadą jest wygórowana cena, która dla wielu okaże się być zaporową.
Drabina z aluminium wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem tego dylematu. Jest co prawda droższa od drabiny stalowej czy drewnianej, jednak cechuje się wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia oraz wyjątkową lekkością. Dodatkowo możemy ją przechowywać na świeżym powietrzu, gdyż jest niewrażliwa na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.
Dodatkowe przydatne funkcje drabiny
Wybrana przez nasz drabina powinna być wykonana z aluminium oraz posiadać możliwość rozstawienia jej bez konieczności opierania o pionową powierzchnię. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do pracy? Stopnie drabiny często posiadają ryflowaną powierzchnię, dzięki czemu zabezpieczają użytkownika przed poślizgnięciem się. Inne modele wyłożone są gumą spełniającą tę samą funkcję – obie opcje doskonale sprawdzą się podczas przebywania na dworze. Niektóre drabiny wyposażone zostały również w funkcjonalną półeczkę znajdującą się na jej szczycie – możemy na niej położyć narzędzia i inne elementy, dzięki czemu nie musimy ciągle schodzić ze stopni, aby sięgnąć po potrzebne przedmioty.