Produkty

Jak wybrać odpowiednią drabinę do prac w ogrodzie

Jak wybrać odpowiednią drabinę do prac w ogrodzie

Przygotowując się do wiosennych prac w ogrodzie, musimy zwrócić uwagę na to, czy posiadamy odpowiedni sprzęt. Z pewnością będziemy potrzebowali drabiny, która umożliwi nam wykonywanie rozmaitych zadań na wysokości. Jak jednak wybrać drabinę, która będzie się cechowała największą funkcjonalnością?

drabina w ogrodzieWysokość oraz rodzaj drabiny

Przede wszystkim należy się zastanowić, do czego będziemy wykorzystywać drabinę w naszym ogrodzie. Będzie to przydatne podczas ustalania właściwej wysokości sprzętu oraz jego rodzaju. Najlepszym rozwiązaniem będzie niewysoka drabina, która umożliwi nam zbieranie owoców z drzew w sadzie lub wykonywanie prac remontowych na dachu altanki. Może się nam przydać drabina teleskopowa, której wysokość będziemy samodzielnie regulować, jednak nie będzie ona tak funkcjonalna jak podest rozstawny, który nie wymaga opierania o pionowe powierzchnie. Istnieją również wielofunkcyjne drabiny, które w zależności od sytuacji można składać i rozkładać, wobec czego będziemy w stanie nie tylko przyciąć nasze drzewka, lecz również usunąć liście gromadzące się w rynnach naszego domu.

Materiał wykonania

Na naszym rynku znajdują się drabiny wykonane z drewna, aluminium, stali oraz włókna szklanego. Przyjrzyjmy się każdemu rodzajowi, aby wybrać najprzydatniejszą opcję do ogrodu.

Drabina drewniana jest zdecydowanie najtańszym modelem dostępnym w sprzedaży, jednak nie zapewnia nam maksymalnego bezpieczeństwa. Przede wszystkim jeżeli przypadkiem zmoczymy jej stopnie, z łatwością możemy się na niej poślizgnąć. Dodatkowo drewno nie jest wyjątkowo wytrzymałym materiałem, zatem cechuje się niewielką nośnością, a także jest bardziej narażone na uszkodzenia. Jest natomiast słabym przewodnikiem prądu, zatem stosuje się ją często przy pracach z elektrycznością, które nie są jednak często wykonywane w ogrodzie.

Drabina stalowa posiada znakomite właściwości wytrzymałościowe, jak również cechuje się niską ceną. Jej główną wadą jest duża waga produktu, która eliminuje go jako użyteczny w ogrodzie. Tutaj bowiem potrzebna będzie drabina, którą z łatwością będziemy mogli przenosić z miejsca na miejsce.

Drabina z włókna szklanego to zdecydowany faworyt każdego profesjonalisty. Jest bowiem lekka, wytrzymała, nie przewodzi prądu elektrycznego i jest niewrażliwa na działanie czynników atmosferycznych. Jej jedyną wadą jest wygórowana cena, która dla wielu okaże się być zaporową.

Drabina z aluminium wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem tego dylematu. Jest co prawda droższa od drabiny stalowej czy drewnianej, jednak cechuje się wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia oraz wyjątkową lekkością. Dodatkowo możemy ją przechowywać na świeżym powietrzu, gdyż jest niewrażliwa na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Dodatkowe przydatne funkcje drabinydrabina aluminiowa

Wybrana przez nasz drabina powinna być wykonana z aluminium oraz posiadać możliwość rozstawienia jej bez konieczności opierania o pionową powierzchnię. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do pracy? Stopnie drabiny często posiadają ryflowaną powierzchnię, dzięki czemu zabezpieczają użytkownika przed poślizgnięciem się. Inne modele wyłożone są gumą spełniającą tę samą funkcję – obie opcje doskonale sprawdzą się podczas przebywania na dworze. Niektóre drabiny wyposażone zostały również w funkcjonalną półeczkę znajdującą się na jej szczycie – możemy na niej położyć narzędzia i inne elementy, dzięki czemu nie musimy ciągle schodzić ze stopni, aby sięgnąć po potrzebne przedmioty.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Drabina plastikowa – do czego może się przydać

Drabina plastikowa – do czego może się przydać
Drabina to sprzęt, który prędzej czy później znajdzie zastosowanie w każdym domu oraz mieszkaniu. W wysokich kamienicach będzie niezbędna podczas wies...
Czytaj więcej

Jak dobrać właściwą drabinę?

Jak dobrać właściwą drabinę?
Drabina to jedno z tych akcesoriów, które przydaje się nie tylko w domach jednorodzinnych z ogrodami czy na placach budowy, ale i w niewielkich mieszk...
Czytaj więcej

Rodzaje i wybór drabin

Rodzaje i wybór drabin
Drabina jest przydatna podczas wielu prac – zarówno budowlanych, wykończeniowych, jak i dekoracyjnych. Jednak poszczególne modele różnią się od ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
24.06.2015
mi do ogrodu pasuje najbardziej drabina drewniana dwustronna. jakos tak najbardziej pasuje wizualnie, a do tego jest stabilna. czasem wykorzystuje ja tez do ustawienia doniczek z roslinami, jako dekoracje jesienna.

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać odpowiednią drabinę do prac w ogrodzie