Produkty

Jak wybrać odzież ognioochronną?

Jak wybrać odzież ognioochronną?

Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas rozmaitych prac, warto wybrać odzież, która skutecznie ochroni nas przed ryzykiem oparzenia. Na co zwrócić uwagę i czym się kierować podczas jej zakupu?

odzież ognioochronnaKiedy i jaką odzież wybierać?

Odzież ognioochronna jest przydatna podczas wielu prac, w których istnieje ryzyko oparzeń i bezpośredniego kontaktu z ogniem. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę zarówno na precyzję jej wykonania, jak i na to, z jakiego materiału została uszyta. Bardzo istotny jest także komfort podczas jej noszenia i to, czy dobrze się w niej czujemy. Ważne, aby przed zakupem sprawdzić, czy w znaczący sposób nie krępuje ona naszych ruchów i nie utrudnia nam wykonywania pracy. Grubość odzieży dobieramy zależnie od potencjalnego zagrożenia i rodzaju prac, jakie będziemy w niej wykonywać.

Poza spodniami, kurtkami czy też kombinezonami ognioodpornymi, warto pamiętać także o doborze odpowiednich rękawic, obuwia oraz okularów, kominiarki czy też osłony na twarz. Zakupić można także bieliznę, która spełnia normy ognioodporności – w tym np. kalesony, skarpety, szorty czy koszulki. W przypadku pracy w zadymionym czy pełnym szkodliwych oparów pomieszczeniu, pamiętajmy też o dobraniu optymalnych masek filtrujących, które zabezpieczą nasze drogi oddechowe.

Rodzaje i oznaczenia odzieży ognioochronnej odzież castorama

Odzież robocza ognioochronna poza bezpieczeństwem powinna także zapewnić swobodę ruchów, która pozwoli na sprawne i wygodne wykonywanie prac. Do oznaczenia odzieży, która spełnia wymagania ognioochronności najczęściej stosuje się europejską normę PN-EN ISO 11612 lub też amerykański standard OSHA (Occupational Safety and Health Organisation), a także amerykańskie oznaczenie NFPA 2112 (skrót od National Fire Protection Association).

Odzież ochronna może być wykonana albo z materiałów, które posiadają naturalne właściwości chroniące przed ogniem, albo z materiałów impregnowanych, które nabywają takie właściwości powierzchniowo, w wyniku poddawania procesom chemicznym. W przypadku tych drugich, z czasem, wraz ze zużyciem i naturalnym niszczeniem i ścieraniem materiału, osłabieniu ulegają także właściwości ognioochronne. W takich typach odzieży powłoka ognioodporna ulega stopniowemu zniszczeniu na skutek zatarć, promieniowania UV czy też podczas prania. Zaletą tego typu ubrań jest za to dość niska cena zakupu. Są więc dobrym wyborem dla tych, którzy wymagające jej prace wykonują tylko od czasu do czasu. Jeśli chcemy wybrać odzież ochronną, która posłuży nam na długi czas, warto rozważyć wybór droższych, ale trwalszych materiałów o naturalnych właściwościach ognioochronnych, jak np. materiał aramidowy. Jego zaletą jest trwałość, a wadą słabe odprowadzanie czy wchłanianie wilgoci, jak ma to miejsce np. przypadku impregnowanych chemicznie materiałów.

Data publikacji: 05.07.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak dobrać kurtkę roboczą do pory roku?

Jak dobrać kurtkę roboczą do pory roku?
Wykonując prace fizyczne na świeżym powietrzu przez cały rok, koniecznie musimy się wyposażyć w odpowiednią odzież roboczą. Jednym z ważniejszych jej ...
Czytaj więcej

Jak wybrać dobrą kurtkę roboczą?

Jak wybrać dobrą kurtkę roboczą?
Jej zadaniem jest ochrona ciała przed warunkami pogodowymi i środowiska pracy. Kurtka robocza zabezpiecza przed zimnem, deszczem, chemikaliami czy...
Czytaj więcej

Jak dobrać odzież roboczą?

Jak dobrać odzież roboczą?
Odzież robocza nie tylko zwiększa komfort pracy, ale i przyczynia się do jej jakości – umożliwia swobodne poruszanie się, ochronę przed warunkam...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać odzież ognioochronną?