Produkty

Jak wybrać oświetlenie czołowe do warsztatu?

Jak wybrać oświetlenie czołowe do warsztatu?

Podczas prac warsztatowych bardzo ważne jest oświetlenie, a jego umiejętne zaplanowanie pozwala na wygodne wykonywanie nawet precyzyjnych czynności. Istotnym uzupełnieniem ogólnego i punktowego oświetlenia jest oświetlenie czołowe – jak je wybierać?

Jak wybierać oświetlenie czołowe?

Jednym z istotnych czynników decydujących o wyborze lampy czołowej jest jej waga oraz ergonomiczny kształt. Jeśli mamy do wykonania wymagające uwagi, czasochłonne prace warsztatowe, lampa czołowa z dużym akumulatorem z czasem może utrudniać prace, a jej ciężar może spowodować zmęczenie i ból pleców czy głowy. Aby wygodnie pracować nawet przez wiele godzin, warto pomyśleć o niewielkiej lampie, zawierającej lekkie diody, zasilanej dwiema lub trzema małymi bateriami (AA lub AAA). Kształt lampy czołowej musi być na tyle wyważony i przyjazny, by nie stwarzał żadnych barier i służył precyzyjnemu wykonywaniu zadań.

czołowe oświetlenieJasność, ostrość i rodzaj światła

Do większości prac warto wybrać jednolite i długotrwałe oświetlenie. Jednak w zależności od rodzaju wykonywanych w warsztacie zadań oraz typu istniejącego ogólnego oświetlenia warsztatu, możemy dobrać lampy posiadające różne funkcje. Podczas wielu prac przydatna może się okazać także sposobność różnicowania i włączania określonego trybu świecenia. Niektóre lampy posiadają kilka możliwości w tym zakresie, np.:

- światło ekonomiczne (często o różnej barwie do wyboru),

- światło ciągłe,

- tryb błyskowy,

- tryb normalny,

- tryb silny, maksymalny.

Od sposobu zasilania (baterie alkaliczne, litowe, akumulatorki) oraz jakości wykonania, zależy długość pracy lampy osiągana w poszczególnych trybach. Odpowiednie informacje powinniśmy znaleźć na etykiecie konkretnego produktu.

Inne cechy oświetlenia czołowego czołówka

- Istotnym dla nas elementem wyboru lampy czołowej może okazać się np.:

- płynna regulacja kąta nachylenia źródła światła, szczególnie jeśli wykonujemy różnego typu precyzyjne zadania,

- zabezpieczenie przed przypadkowym włączaniem się przycisku uruchamiającego lampę (np. w czasie transportu),

- wodoszczelność i odporność lampy na upadki, stłuczenia, co w warsztacie może mieć duże znaczenie,

- możliwość zainstalowania przy lampie lupy do specjalnych prac typu diagnostyczno-operacyjnego,

- odpowiednia do zadań siła światła, podawana w lumenach – np. od 15 do 60 lumenów,

- pożądane rozproszenie i zasięg światła,

- elastyczna, regulowana opaska mocująca lampę.

Cena lamp czołowych

Na rynku spotkamy lampy czołowe, których ceny wahają się już od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Zazwyczaj im cena jest niższa – tym słabsza jakość i żywotność sprzętu. Dodatkowe funkcje, większe możliwości czy lepsze wyposażenie oznaczają natomiast przeważnie wyższą cenę sprzętu. Warto przyjrzeć się jakości wykonania, porównać parametry podobnych wyrobów i dobrać lampę najlepiej pasującą do naszych warsztatowych oczekiwań.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Luksfery i halogeny jako elementy oświetlenia garażu

Luksfery i halogeny jako elementy oświetlenia garażu
Zapewnienie prawidłowego oświetlenia w garażu zależeć będzie od tego, czy traktujemy go jedynie jako miejsce przechowywania w bezpiecznych warunkach s...
Czytaj więcej

Rodzaje oświetlenia garażowego

Rodzaje oświetlenia garażowego
Garaż to pomieszczenie, które zwykło się oświetlać w nieco inny sposób niż salon, jadalnię oraz wszystkie inne pomieszczenia domowe. Tutaj oprócz aspe...
Czytaj więcej

Jak oświetlić biuro? Praktyczne porady

Jak oświetlić biuro? Praktyczne porady
Odpowiednio dobrane oświetlenie w biurze jest tym z aspektów, który decyduje o poziomie koncentracji i samopoczucia, a co za tym idzie –  o...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać oświetlenie czołowe do warsztatu?