Zawsze powinniśmy wybierać pachołki, które spełniają przepisy prawa drogowego. Aby mieć pewność dobrego wyboru, zajrzyjmy do zasad stosowania urządzeń organizacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Co mówią przepisy o pachołkach drogowych?
Popularne pachołki drogowe w kształcie stożka są oznaczone w przepisach jako U-23 i mają określone wymiary. Wyróżnić można kilka wzorów:
- U-23a – wys. 1000 mm, szer. podstawy 500 x 500 mm, szer. pasa 200 mm,
- U-23b – wys. 750 mm, szer. podstawy 400 x 400 mm, szer. pasa 150 mm,
- U-23c – wys. 500 mm, szer. podstawy 300 x 300 mm, szer. pasa 100 mm,
- U-24d (pachołek pomocniczy) – wys. 300 mm, szer. podstawy 200 x 200 mm, szer. pasa 75 mm.
Zastosowanie pachołków
Pachołki o wyżej wymienionych, określonych wymiarach możemy stosować m.in. do:
- stopniowego zwężania jezdni,
- wyznaczania toru jazdy,
- prowadzenia szybko postępujących lub krótkotrwałych robót,
- w razie awarii doraźnego oznakowania niebezpiecznego miejsca,
- wygrodzenia wzdłuż jezdni obszarów wyłączonych z ruchu (oprócz powierzchni zajętych przez roboty drogowe),
- wygrodzenia wzdłuż jezdni niewielkich remontowanych obszarów i regenerowanych nawierzchni (o powierzchni nie większej niż 1 m² i szerokiej do 1,5 m),
- dodatkowego wyposażania placów nauki jazdy, stacji benzynowych i LPG.
Dodatkowe zalecenia
Pachołki muszą być wykonane z elastycznego materiału, np. PCV lub gumy, i mieć kolor czerwony lub pomarańczowy. Na autostradach i drogach ekspresowych pachołki nie powinny być niższe niż 75 cm. Po obciążeniu, piaskiem lub wodą oznakowanie musi zapewniać stabilność – konstrukcja musi więc umożliwiać jej wypełnienie. Zaleca się też, aby była tak ukształtowana w górnej części, aby można było na niej zamocować światła ostrzegawcze. Dla bezpieczeństwa zalecane jest ustawianie pachołków na drodze o wymiarach większych od standardowych, czyli o wysokości ponad 50 cm. Jeśli pachołki mają pozostawać na drodze przez całą dobę, to białe pasy muszą być odblaskowe. Można stosować naklejane pasy z folii odblaskowej lub nakładane odblaskowe płaszcze.
Odległości między pachołkami na drodze
Odstępy w jakich pachołki powinny stać są określone, na przykład nie powinny być większe niż 3 m przy wyznaczaniu zjazdów i 12 m przy świeżo malowanych liniach na drodze. Powinny też mieć 5 do 10 m przy wygrodzeniu wzdłuż jezdni powierzchni wyłączonych z ruchu. Dodatkowo pierwszy i ostatni pachołek w szeregu powinien mieć światło ostrzegawcze.
Uwaga! Stawianie na drodze oznakowania czy nawet pachołków wymaga zatwierdzenia. Nielegalne użycie pachołków, które na przykład ograniczają parkowanie, są wykroczeniem. Mówi o tym art. 85 kodeksu wykroczeń – przewiduje on grzywnę, a nawet ograniczenie wolności dla tych, co samowolnie ustawiają nielegalne znaki i oznakowania. |