Produkty

Jak wybrać pachołki drogowe zgodne z przepisami?

Jak wybrać pachołki drogowe zgodne z przepisami?

W sklepach możemy kupić pachołki drogowe miękkie, wykonane z elastycznego tworzywa PCV, i twarde, wyprodukowane z utwardzonej gumy. Dostępne są też pachołki pomalowane dla lepszej widoczności fluorescencyjną farbą. Oznaczenia mogą mieć różną wysokość. Jak odnaleźć się wśród tylu produktów i kupić słupki zgodne z przepisami?

 pachołki drogoweZawsze powinniśmy wybierać pachołki, które spełniają przepisy prawa drogowego. Aby mieć pewność dobrego wyboru, zajrzyjmy do zasad stosowania urządzeń organizacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Co mówią przepisy o pachołkach drogowych?

Popularne pachołki drogowe w kształcie stożka są oznaczone w przepisach jako U-23 i mają określone wymiary. Wyróżnić można kilka wzorów:

- U-23a – wys. 1000 mm, szer. podstawy 500 x 500 mm, szer. pasa 200 mm,

- U-23b – wys. 750 mm, szer. podstawy 400 x 400 mm, szer. pasa 150 mm,

- U-23c – wys. 500 mm, szer. podstawy 300 x 300 mm, szer. pasa 100 mm,

- U-24d (pachołek pomocniczy) – wys. 300 mm, szer. podstawy 200 x 200 mm, szer. pasa 75 mm.

 pachołki drogowe Zastosowanie pachołków

Pachołki o wyżej wymienionych, określonych wymiarach możemy stosować m.in. do:

- stopniowego zwężania jezdni,

- wyznaczania toru jazdy,

- prowadzenia szybko postępujących lub krótkotrwałych robót,

- w razie awarii doraźnego oznakowania niebezpiecznego miejsca,

- wygrodzenia wzdłuż jezdni obszarów wyłączonych z ruchu (oprócz powierzchni zajętych przez roboty drogowe),

- wygrodzenia wzdłuż jezdni niewielkich remontowanych obszarów i regenerowanych nawierzchni (o powierzchni nie większej niż 1 m² i szerokiej do 1,5 m),

- dodatkowego wyposażania placów nauki jazdy, stacji benzynowych i LPG.

Pachołek drogowy 40 cmDodatkowe zalecenia

Pachołki muszą być wykonane z elastycznego materiału, np. PCV lub gumy, i mieć kolor czerwony lub pomarańczowy. Na autostradach i drogach ekspresowych pachołki nie powinny być niższe niż 75 cm. Po obciążeniu, piaskiem lub wodą oznakowanie musi zapewniać stabilność – konstrukcja musi więc umożliwiać jej wypełnienie. Zaleca się też, aby była tak ukształtowana w górnej części, aby można było na niej zamocować światła ostrzegawcze. Dla bezpieczeństwa zalecane jest ustawianie pachołków na drodze o wymiarach większych od standardowych, czyli o wysokości ponad 50 cm. Jeśli pachołki mają pozostawać na drodze przez całą dobę, to białe pasy muszą być odblaskowe. Można stosować naklejane pasy z folii odblaskowej lub nakładane odblaskowe płaszcze.

Odległości między pachołkami na drodze

Odstępy w jakich pachołki powinny stać są określone, na przykład nie powinny być większe niż 3 m przy wyznaczaniu zjazdów i 12 m przy świeżo malowanych liniach na drodze. Powinny też mieć 5 do 10 m przy wygrodzeniu wzdłuż jezdni powierzchni wyłączonych z ruchu. Dodatkowo pierwszy i ostatni pachołek w szeregu powinien mieć światło ostrzegawcze.

Uwaga!

Stawianie na drodze oznakowania czy nawet pachołków wymaga zatwierdzenia. Nielegalne użycie pachołków, które na przykład ograniczają parkowanie, są wykroczeniem. Mówi o tym art. 85 kodeksu wykroczeń – przewiduje on grzywnę, a nawet ograniczenie wolności dla tych, co samowolnie ustawiają nielegalne znaki i oznakowania.

Data publikacji: 29.11.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Rodzaje pachołków drogowych i ich zastosowanie

Rodzaje pachołków drogowych i ich zastosowanie
Pachołki drogowe znajdą zastosowanie w każdym przydomowym warsztacie oraz garażu, choć równie często używane są przez profesjonalne zakłady zaj...
Czytaj więcej

Komu przydadzą się pachołki drogowe?

Komu przydadzą się pachołki drogowe?
Pachołki drogowe zwiększają bezpieczeństwo kierowców i przechodniów. Sygnalizują chwilowe utrudnienia na drodze, przykuwają uwagę i wzbudzają ostr...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać pachołki drogowe zgodne z przepisami?