Produkty

Jak wybrać uchwyt pod telewizor?

Jak wybrać uchwyt pod telewizor?

Telewizor zawieszony na ścianie to coraz częściej wybierane rozwiązanie w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Jak zatem dobrać uchwyt, by idealnie współgrał z naszym odbiornikiem?

telewizor w aranżacji salonu, uchwyt, mocowanieDobór uchwytu

Wybierając uchwyt, musimy zwrócić uwagę na dwie ważne kwestie. Pierwszą z nich jest waga telewizora, drugą zaś rozstaw otworów pod śruby montażowe. Pamiętajmy, by waga telewizora nie była większa od dopuszczalnego obciążenia uchwytu. Z kolei rozstaw pod śruby montażowe to nic innego, jak standard mocowania. Najczęściej jest on dostępny w instrukcji odbiornika.

Często też bierze się pod uwagę wielkość telewizora (przekątną ekranu), która ma znaczenie przy odpowiednim wyregulowaniu jego ustawienia na uchwycie w poziomie i pionie.

Rodzaje uchwytów

Modele odbiorników możemy podzielić na trzy kategorie. Uchwyty stałe - bez możliwości regulacji, uchwyty uchylne oraz uchwyty obrotowe.

Uchwyty stałe

Uchwyty te wybierzemy w sytuacji, w której będziemy oglądać telewizję z jednego punktu. To najczęściej wybierane rozwiązanie, głównie stosowane w niewielkich pomieszczeniach. Taki telewizor umieszcza się przeważnie na linii oczu. Jego zaletą jest m.in. fakt, że odbiornik nie odstaje zbytnio od ściany. Wygląda to zatem zgrabnie i elegancko. Co więcej, jego montaż jest bardzo prosty i intuicyjny.

Uchwyty uchylneuchwyt telewizora, mocowanie telewizora

Drugi rodzaj uchwytów to uchwyty uchylne. Stosowane są one m.in. w sytuacji, w której nie mamy możliwości umieszczenia telewizora na linii naszego wzroku. Tym samym, odbiornik montuje się nad tą linią, a za sprawą możliwości określonej regulacji ustawia się kąt jego nachylenia. Taki uchwyt to dobre rozwiązanie, gdy np. nasze dzieci są przyzwyczajone do oglądania telewizji na leżąco lub kiedy siedzą na podłodze. Wśród zalet tego rozwiązania wyróżnia się także otrzymanie obrazu o intensywniejszych barwach, a także możliwość współpracy z cięższymi ekranami.

Uchwyty obrotowe 

Ostatnia grupa uchwytów wykorzystywana jest przeważnie w większych pomieszczeniach, gdzie często zmieniane jest położenie odbiornika. Mowa tu zarówno o ustawieniu telewizora pod kątem góry i dołu, jak i przesunięcia go na boki. Co istotne, w niektórych modelach możemy obrócić oś pionową nawet do 180°. Tym samym, uchwyty obrotowe mają zastosowanie nie tylko w mieszkaniach, ale także w np. pubach. Warto tu zauważyć, że za sprawą większej możliwości manewrowania, przy obrotach zyskujemy łatwiejszy dostęp do portów umieszczonych z tyłu odbiornika.

Telewizor na ścianie to nie tylko ciekawe i tanie rozwiązanie. Dzięki takiemu sposobowi umieszczenia odbiornika zyskujemy więcej przestrzeni do zagospodarowania, a także blokujemy dostęp do ustawień naszym dzieciom. Co więcej, to aspekt nadający wnętrzom nowoczesnego wyglądu. By tak jednak było, o sprzęt odbiornik należy odpowiednio dbać.Wszystko na ten temat - od preparatów, poprzez materiały aż po instrukcję krok po kroku - znajdziemy w artykule o pielęgnacji sprzętu RTV.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak wysoko powiesić telewizor – instrukcja wideo

Jak wysoko powiesić telewizor – instrukcja wideo
Telewizor na ścianie to element charakterystyczny dla nowoczesnych wnętrz. Jak poradzić sobie z jego montażem? Jaki wieszak wybrać i jak wysoko powies...
Czytaj więcej

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne
Mimo popularności tzw. półek bezwspornikowych, nie warto przy aranżowaniu wnętrz pomijać tradycyjnych półek na podpórkach. Wspor...
Czytaj więcej

Rodzaje uchwytów i wsporników antenowych

Rodzaje uchwytów i wsporników antenowych
Prawidłowe umieszczenie anteny telewizyjnej pozwala nam uzyskać odpowiedni odbiór kanałów, a także czysty obraz i dźwięk. Należy ją zain...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
25.06.2015
ja własnie nei wiedziałam, ze te uchwyty nie sa uniwersalne i się przejechała, kupiłam zły. a nie sa to niestety tanie rzeczy. no ale teraz już na pewno będę widziała jaki kupić, a tamten spróbuję sprzsedać

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać uchwyt pod telewizor?