Produkty

Jak wybrać zdzierak?

Jak wybrać zdzierak?

Skrobanie, ścieranie, wygładzanie, usuwanie – to zadania, jakie jesteśmy w stanie zrealizować przy użyciu zdzieraków. Dzięki nim nadamy pożądanego wyglądu posadzkom, ścianom czy meblom. Zrobimy to jednak tylko przy użyciu odpowiedniego narzędzia. Aby dobrze wybrać zdzierak, powinniśmy wiedzieć, jakie rodzaje tych narzędzi są dostępne na rynku i do czego możemy je zastosować. Oto one.

stara farbaRodzaje zdzieraków

Wybór tego narzędzia powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, w jakim obszarze prac będziemy chcieli go wykorzystać. Stąd też możemy mówić o podziale na: zdzieraki do prac glazurniczych, narzędzia przeznaczone do zdzierania posadzek, płyt gipsowo-kartonowych oraz tynków.

Zdzieraki do prac glazurniczych – to najbardziej uniwersalne narzędzia, które możemy wykorzystać zarówno do zgrubnej obróbki elementów wykonanych z drewna, gipsu czy tworzyw sztucznych, jak i wstępnego wyrównywania ścian i mebli – doskonale sprawdzą się chociażby do usuwania starych i luźnych fragmentów tapet.

Zdzieraki do posadzek – to specjalistyczne narzędzia, których konstrukcja pozwala na zdzieranie tytułowych posadzek. Podobnie jak inne zdzieraki, są to również urządzenia ręczne. Zdzieranie posadzek przy ich użyciu nie należy do najłatwiejszych, ale przy odpowiedniej technice zadanie to może przebiegać wyjątkowo szybko i sprawnie – kluczem jest tutaj jednak doświadczenie osoby posługującej się tego typu zdzierakiem. Zdzieraki do posadzek posiadają otwór na drewniany trzonek, który ułatwia eliminację starych wylewek.

Zdzieraki do płyt gipsowo-kartonowych – swoją budową znacznie bardziej przypominają uniwersalne zdzieraki do prac glazurniczych, choć w ich przypadku mamy najczęściej do czynienia z połączeniem wygodnej rączki z końcówką, która stanowi część roboczą, czyli ostrze funkcjonujące jako skrobak. Narzędzie tego rodzaju umożliwia pozbywanie się nierówności występujących na płytach gipsowo-kartonowych – sprawdzą się więc bardzo często podczas wykonywania ścianek działowych i sufitów podwieszanych. Obróbka płyt sprawia, że zyskują one estetyczne wykończenie.

zdzierak TopexZdzieraki do tynków – tego rodzaju narzędzia przypominają swoją konstrukcją pacę – w tym przypadku ergonomiczna rączka nie jest jednak połączona z równą i płaską częścią roboczą, a ze specjalną kratką. To właśnie kratka, uodporniona na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, umożliwia sprawne usuwanie zbędnych tynków. Sprawdzą się więc doskonale wszędzie tam, gdzie uzupełnienie ubytków w ścianach jest już zabiegiem ciężkim lub niemożliwym do zrealizowania i znacznie lepszym pomysłem jest pozbycie się starej nawierzchni.

Materiał wykonania zdzieraka

Zdzierak to najczęściej niewielkie urządzenie, które jest wykonywane z różnych materiałów w zależności od przeznaczenia. Zdzieraki do prac glazurniczych, które są najbardziej uniwersalne na rynku, to narzędzia wykonywane najczęściej z tworzywa sztucznego połączonego z metalem, który stanowi część roboczą. Przy bardziej wymagających pracach liczy się większa wytrzymałość całej konstrukcji, stąd też zdzieraki do posadzek, płyt gipsowo-kartonowych oraz tynków są wykonywane najczęściej ze stali.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Podstawowe narzędzia remontowo-budowlane – wybór i zastosowanie

Podstawowe narzędzia remontowo-budowlane – wybór i zastosowanie
Pace, kielnie, szpachle, mieszadła, zdzieraki, łomy, przecinaki, punktaki i rysiki. To podstawowe narzędzia, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić...
Czytaj więcej

Jak usunąć stary tynk?

Jak usunąć stary tynk?
W niektórych przypadkach remont obejmuje nieco większy zakres prac niż pokrycie ścian nową farbą. Czasami powierzchnia jest na tyle zniszczona, że kon...
Czytaj więcej

Jakich błędów nie popełniać w trakcie usuwania tapety?

Jakich błędów nie popełniać w trakcie usuwania tapety?
Zrywanie tapety nie jest czynnością skomplikowaną, ale pochłania sporo czasu. Usuwanie wymaga wcześniejszego przygotowania, w przeciwnym razie praca m...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać zdzierak?