Produkty

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!

Mikrofalówka ułatwia codzienne czynności i pozwala na szybkie przygotowanie posiłków. To wygodne urządzenie w każdym domu, w którym mieszkają dzieci i zapracowani rodzice. Jak o nią dbać i skutecznie czyścić, by działała jak najdłużej?

Przejdź do następnych akapitów:

Czyszczenie mikrofali – niezbędna czynność w każdej kuchni

Mikrofalówka to bardzo popularne urządzenie w kuchni, które przyspiesza przyrządzanie potraw i ich skuteczne podgrzanie. To wygodny i sprawny pomocnik każdej pani domu. Mikrofalówka sprawdzi się w domu zapracowanego szefa, który nie ma czasu na mozolne przygotowywanie posiłków. Przyda się też studentowi, który przywozi zapasy z rodzinnego domu oraz wszystkim tym, którzy lubią szykować posiłki z wyprzedzeniem, aby nie skupiać się na gotowaniu każdego dnia. Jak wyczyścić mikrofalę prostymi i szybkimi sposobami, które dadzą oczekiwany efekt?

Niezależnie komu służy i jak często z niej korzystasz, mikrofalówka wymaga regularnego czyszczenia i usuwania z niej resztek jedzenia. Jest to niezwykle ważne, gdy podgrzewasz posiłki bez przykrycia naczynia pokrywką i zabezpieczenia jedzenia przed rozpryskiwaniem. Tłuste i trudne do usunięcia plamy tworzą trwałą i grożącą uszkodzeniem mikrofalówki warstwę, która po pewnym czasie może okazać się niemal niemożliwa do usunięcia. Finalnie prowadzi to do uszkodzenia ważnych elementów i ich całkowitego zniszczenia.

Jak wyczyścić mikrofalówkę z trudnych zabrudzeń? Najlepiej, byś przecierał ją po każdym użyciu. W niektórych modelach istnieje opcja wymontowania poszczególnych elementów, by dokładnie je umyć pod strumieniem wody lub w zmywarce. Gdy myjesz wnętrze urządzenia regularnie, wystarczy delikatna wilgotna szmatka i niewielka ilość płynu, który rozpuści tłuszcz.

Ponieważ mikrofalówka jest zamykana, kurz i brud z otoczenia nie mają bezpośredniego dostępu do jej wnętrza i zazwyczaj nie stanowią żadnego problemu. Pamiętaj, by przed przystąpieniem do pracy odłączyć urządzenie do zasilania prądu i zachować wszystkie niezbędne zasady bezpieczeństwa.

Jak wyczyścić mikrofalę?

Jeżeli zastanawiasz się jak szybko wyczyścić mikrofalówkę, postaw na sprawdzone i skuteczne metody. Świetnie sprawdzą się środki czyszczące dedykowane tym urządzeniom, które nie tylko dokładnie myją, ale też odtłuszczają i odświeżają powierzchnię.

 

jak wyczyścić mikrofalówkę Środek czyszczący Starwax Lodówka & Mikrofalówka 500 ml
Szczotka do szorowania elastyczna

Jeśli wolisz domowe sposoby, istnieje kilka praktycznych pomysłów.. Najlepiej, abyś nigdy nie używał mikrofali po uprzednim zalaniu jej jedzeniem. Gdy podgrzejesz urządzenie do wysokiej temperatury, bez wcześniejszego domycia wszystkich zabrudzeń, jedzenie przyklei się do wnętrza i jego usunięcie będzie wymagało wyjątkowo mozolnych czynności. Im starsze plamy, tym gorzej się ich pozbyć.

Podczas codziennych zabiegów nie zapominaj także o tym, że mycie mikrofalówki to nie tylko kwestia estetyczna. Ponieważ używasz jej do podgrzewania jedzenia i stosujesz zmienne temperatury, ryzyko rozwoju niebezpiecznych bakterii jest wyjątkowo wysokie. Z tego powodu niezwykle istotne jest zadbanie o wszystkie, nawet najmniejsze elementy oraz sprawdzenie stanu uszczelek, gum lub innych trudno dostępnych części. Są one najtrudniejsze w czyszczeniu i w szczególności zbierają zanieczyszczenia.

Przed przystąpieniem do czyszczenia na mokro możesz spróbować usunąć większe zabrudzenia przy pomocy drewnianej szpatułki lub zeskrobać je wykałaczką. Wąskim i długim patyczkiem dotrzesz do wszystkich otworów i wytrzesz zastygły tłuszcz na panelu sterującym lub pokrętłach. W tym celu możesz też wykorzystać chusteczki nawilżane lub waciki kosmetyczne. Część zabrudzeń może wymagać wcześniejszego namoczenia i pozostawienia wilgotnej szmatki na ich powierzchni na dłuższą chwilę.

Pierwszą metodą usuwania zabrudzeń jest mycie urządzenia przy pomocy sody kuchennej. Zmieszaj sodę z odrobiną kwasku cytrynowego i wody lub octu. Otrzymaną pastą natrzyj całą powierzchnię w środku i na zewnątrz mikrofalówki. Zwróć szczególną uwagę na większe zabrudzenia i tłuste plamy. Odczekaj kilkadziesiąt minut i zmyj całość wilgotną szmatką. W razie konieczności powtórz całą czynność ponownie.

W sytuacji, gdy myślisz jak umyć mikrofalę, pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z jej wnętrza i usunąć niechciane bakterie, postaw na wodę z octem. Im większe stężenie octu w mieszance, tym efekt będzie lepszy. Możesz użyć ciepłej wody lub zmieszać ocet z kwaskiem cytrynowym, dla korzystniejszego rezultatu. Staraj się nie szorować zabrudzeń zbyt intensywnie, by nie pozostawić nieestetycznych zarysowań.

jak umyć mikrofalę Soda oczyszczona Starwax Fabulous 500 g
Ocet gospodarczy Starwax Fabulous 500 ml

Możesz oczywiście zdecydować się na gotowe środki myjące, takie jak płyny i mleczka do czyszczenia. Są one bardzo skuteczne, jednak musisz wyjątkowo dokładnie zająć się usunięciem substancji myjącej. Jeśli pozostawisz resztki mleczka wewnątrz mikrofalówki, jego zapach będzie wnikał do posiłku. Opary, powstające pod wpływem podgrzewania, mogą szkodzić użytkownikom i wpływać niekorzystnie na ich zdrowie. Z tego powodu, gdy masz wątpliwości jak umyć mikrofalę, decyduj się na jak najbardziej naturalne i w pełni bezpieczne metody czyszczenia.

Jak wyczyścić mikrofalę cytryną?

Jednym z podstawowych sposobów na delikatną, ale skuteczną walkę z brudem i tłuszczem w mikrofalówce, jest sok z cytryny. Cytryna ma właściwości wybielające, odkażające i czyszczące. To tani produkt, dostępny w każdym sklepie spożywczym lub warzywniaku. Do umycia całej mikrofalówki będziesz potrzebował 1-2 sztuki owoców. Jak wyczyścić mikrofalę cytryną i pozbyć się zapachów z jej wnętrza?

Pokrój całą cytrynę na niewielkie cząstki i włóż do naczynia, którego można używać w mikrofalówce. Możesz dodać niewielką ilość wody i wycisnąć część soku z cytryny do miski. Wstaw gotową mieszankę do środka i podgrzej ją przez kilka minut na dowolnym trybie. Nie musisz wprowadzać dodatkowych czynności ani stosować specjalnych środków, aby przyspieszyć proces czyszczenia. Woda będzie się skraplać na ścianach urządzenia i ułatwi usunięcie przypalonych resztek posiłku.

Po wyjęciu naczynia z urządzenia przetrzyj dokładnie wszystkie ścianki szmatką, usuwając rozpuszczony brud i tłuszcz. Jeśli zabrudzenia są bardzo intensywne, proces możesz powtórzyć kilka razy, aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu. W zastępstwie cytryny możesz zdecydować się na kwasek cytrynowy lub inne cytrusy, np. pomarańczę.

Jeżeli wiesz, że twoja mikrofalówka wymaga specjalnych zabiegów i nie wystarczą podstawowe metody, możesz połączyć kilka z nich w jedno lub powtórzyć kilkukrotnie wybrane zabiegi. Jeśli brud wniknął w wąskie przestrzenie, uszczelki lub między drobne elementy, przydatne mogą się okazać pałeczki higieniczne do czyszczenia uszu lub wykałaczki.

Czyszczenie mikrofali i co dalej?

Jeśli już wiesz, jak szybko wyczyścić mikrofalówkę, spróbuj zastosować wybrane przez ciebie metody, które pozwolą na odpowiednie doprowadzenie do stanu pełnej czystości twoją mikrofalówkę. Gdy już dowiedziałeś się, jak powinieneś prowadzić zabiegi czyszczące, postaw na regularne mycie i przecieranie przestrzeni grzewczej. Nie wystarczy co kilka miesięcy usuwać zaschniętą warstwę jedzenia. To bieżąca konserwacja jest kluczem do osiągnięcia pełnego sukcesu.

 jak wyczyścić mikrofalę

Najwięcej zabrudzeń pojawia się na płycie obrotowej, która jest zdejmowana i można ją skutecznie regularnie czyścić. Aby jedzenie nie dostawało się na ścianki boczne i górne, zawsze używaj pokrywek lub dobrze zabezpieczonych opakowań. Nie zapominaj, by naczynia, w których przygotowujesz posiłki w mikrofali, były dostosowane i przeznaczone do właśnie do tego celu. Te pojemniki, które nie mają koniecznych właściwości, mogą pękać, strzelać, a jedzenie może wypływać i tworzyć niemożliwe do usunięcia plamy.

Metod na to, jak wyczyścić mikrofalówkę jest wiele. Wybierz taką, która odpowiada Twoim potrzebom i zasadom, które wprowadzasz w swoim domu. Jeśli nie chcesz używać silnie działającej chemii, wcale nie musisz. Być może wystarczy użycie naturalnych środków i substancji, które wykorzystywały jeszcze nasze babcie. Może to zająć więcej czasu, jednak efekt będzie tak samo zadowalający. Ułatwi to dodatkowo zaoszczędzenie pieniędzy w domowym budżecie i życie w zgodzie z naturą!

Data publikacji: 09.07.2019
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby
Czyszczenie piekarnika to zmora i utrapienie niejednej pani domu. Korzystaj ze skutecznych i sprawdzonych metod i ciesz się idealną czystością w kuchn...
Czytaj więcej

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Jak dbać o podłogę drewnianą?
Drewno to jeden z najbardziej klasycznych i najpiękniejszych materiałów do wykończenia wnętrz – idealnie nadaje się na podłogę. Żeby była...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!