Regularne odkurzanie
Odkurzanie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który powinniśmy powtarzać regularnie, niezależnie od rodzaju dywanu, jaki posiadamy. Zanieczyszczenia, które zostaną przez nas pozostawione na dłużej, spowodują, że nasz dywan straci swoje największe walory, czyli kolor oraz sprężystość. Pamiętajmy o tym, że jeśli nasz dywan jest nowy, przez pierwsze pół roku powinniśmy odkurzać go wyłącznie przy użyciu delikatnej końcówki. Dwa, trzy razy w roku warto też dywan wytrzepać przy użyciu trzepaczki.
Jak radzić sobie z plamami?
Plamy to jedna z największych bolączek w przypadku dywanów. Jeśli chcemy skutecznie je zwalczać, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że przy każdym tego rodzaju zabrudzeniu należy działać natychmiastowo. Wszystko po to, aby plama nie zdążyła dotrzeć do głębokich warstw dywanu – spowoduje to bowiem, że staniemy przed bardzo ciężkim zadaniem. Plamy należy zebrać przy użyciu papierowego ręcznika, miękkiej ściereczki lub bibuły. Aby plama się nie rozprzestrzeniała, zbieramy ją zawsze od krawędzi do środka. W celu uniknięcia zacieków, plamę możemy posypać talkiem lub mąką ziemniaczaną. Pamiętajmy o tym, aby zbierając plamę, nie pocierać dywanu.
Zaawansowane problemy
Bardziej wymagające zabrudzenia należy usuwać z dużą dozą delikatności. W przypadku rozlanego oleju należy zebrać go łyżką i wytrzeć plamę bawełnianą ściereczką zwilżoną detergentem. W przypadku plam z tłuszczu, warto zabrudzone miejsce posypać talkiem i pozostawić na dobę, po czym należy dokładnie odkurzyć talk. Problemem może okazać się też przyklejona do dywanu guma do żucia, na którą należy położyć kostkę lodu, po czym możliwe jest jej wykruszenie. Jeśli na nasz dywan wyleje się wino, miejsce to należy dokładnie osuszyć, przetrzeć octem i sprać szamponem do dywanów. Plamy z kawy usuwamy za pomocą papierowych ręczników oraz roztworu amoniaku. Wylaną herbatę należy z kolei osuszyć i przetrzeć wodą z dodatkiem octu. Jeśli naszym problemem jest wosk, należy nałożyć na niego kilka warstw papierowych ręczników i podgrzać je przy użyciu żelaza. Kiedy zabrudzenia są stare i wyschnięte, zaradzić im może ciepła woda z niewielkim dodatkiem proszku do pieczenia i octu, którą należy wetrzeć w dywan za pomocą gąbki i dokładnie wyszyć.
Gotowe preparaty
Na rynku dostępne są też specjalistyczne środki czyszczące przeznaczone do dywanów, które w niejednej sytuacji mogą okazać się niezbędne. Najczęściej możemy spotkać je w postaci płynu, proszku lub piany. Przy wyborze takich preparatów należy zwrócić uwagę, czy jest on dostosowany do rodzaju dywanu, jaki posiadamy. Przy samym czyszczeniu natomiast zawsze należy stosować się do zaleceń producenta.