Produkty

Jak wygląda odbiór budynku

Jak wygląda odbiór budynku

Każdy budynek, zarówno użyteczności publicznej, jak i jednorodzinny dom wolnostojący, musi uzyskać oficjalne pozwolenie na użytkowanie. W tym celu przeprowadza się szereg pomiarów i innych czynności, na podstawie których dokonuje się odbioru budynku. Oto co powinniśmy wiedzieć o tej procedurze.

Dokumenty gromadzone w ciągu budowy

Aby odbiór naszego domu przebiegł sprawnie i bez komplikacji, warto zadbać o to, by przez cały czas budowy na bieżąco prowadzony był dziennik budowy oraz przeprowadzane tzw. częściowe odbiory, które obejmują różne prace budowlano-instalacyjne. Dla ostatecznego zakończenia budowy niezbędne są bowiem:

Odbiór budynku- wpisy w dzienniku budowy dotyczące przeprowadzenia odbiorów częściowych poszczególnych prac,
- umowy podpisane z dostawcami mediów,
- protokoły odbioru przyłączy mediów oraz wszelkich instalacji wewnętrznych: elektrycznej, gazowej, kominowej, wentylacyjnej czy wodnej.

Pamiętajmy, że wszelkie pomiary oraz sprawdzenie szczelności poszczególnych instalacji powinny zostać wykonane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Tylko wtedy będą one zaakceptowane.

Niezbędnym dokumentem jest także ważne świadectwo charakterystyki energetycznej, w którym określone zostały źródła pobieranej energii oraz sposoby jej użytkowania.

Po zakończeniu robót

Aby uzyskać możliwość legalnego zamieszkania w naszym domu, konieczne będzie także oficjalne zamknięcie budowy. W tym celu kierownik robót powinien zamknąć dziennik budowy oraz złożyć w formie pisemnej oświadczenie, w którym potwierdza on zgodność wykonanych prac z projektem budowlanym, prawem oraz warunkami zabudowy. Niezbędne jest również wprowadzenie na mapę wszelkich wykonanych pomiarów i punktów. Czynność tę wykonuje geodeta.

Zawiadomienie o zakończeniu budowy

Sprzęt budowlanyJeżeli posiadamy wszelkie niezbędne dokumenty, możemy złożyć w odpowiednim urzędzie zawiadomienie o zakończeniu budowy. Organem przyjmującym tego typu dokumenty jest powiatowy lub wojewódzki inspektorat nadzoru budowlanego. Podsumowując, pamiętajmy, że kompletna dokumentacja, która pozwoli na odbiór budynku, musi zawierać:

- dziennik budowy w oryginale,
- oświadczenie kierownika budowy,
- protokoły odbiorów przyłączy wykonane przez odpowiednie instytucje, a także protokoły kontroli instalacji wewnętrznych,
- protokół kontroli przewodów kominowych,
- inwentaryzację geodezyjną,
- kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku,
- kopię prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę,
- pozostałe dokumenty, wynikające z warunków decyzji o pozwoleniu na budowę,
- kopię rysunków będących częścią projektu budowlanego, które uwzględniają wprowadzone zmiany (jeśli takie miały miejsce) oraz ewentualnie ich opis.

Brak któregokolwiek z wymienionych dokumentów może wiązać się z odrzuceniem naszego zawiadomienia, a w konsekwencji odwlecze moment, w którym będziemy mogli prawomocnie zamieszkać w wymarzonym domu. A to możliwe będzie wtedy, gdy urząd miasta lub gminy nada naszemu budynkowi numer porządkowy, a tabliczka z nim zawiśnie na naszej posesji.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Przegląd narzędzi pomiarowych

Przegląd narzędzi pomiarowych
Narzędzia pomiarowe pozwalają na wygodne wykonywanie pomiarów oraz wyznaczanie odpowiedniego kąta i poziomu montowanych elementów. Są bardzo przydatne...
Czytaj więcej

Dalmierz bluetooth – dla kogo?

Dalmierz bluetooth – dla kogo?
Nowoczesne technologie wkroczyły na teren budowy już dawno temu dzięki nowoczesnym maszynom i na nich nie poprzestały. Jedną z – oczekiwanych sk...
Czytaj więcej

Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę

Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę
Kupując mieszkanie od dewelopera oczekujemy spełnienia określonych w umowie warunków. Dotyczą one m.in. zakresu wykonanych w lokalu prac budowlano-wyk...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wygląda odbiór budynku