Produkty

Jak wykonać prostą ławę plenerową?

Jak wykonać prostą ławę plenerową?

Aranżując przestrzeń ogrodową, często kupujemy gotowe meble, korzystając z ofert centrów handlowych Jednak często są one kosztowne, a masowa produkcja sprawia, że sąsiad mieszkający obok może mieć ten sam zestaw. Wystarczy odrobina chęci i wolny czas by własnoręcznie stworzyć plenerową ławkę. Ta wykonana samodzielnie będzie nie tylko tania, ale także oryginalna, co korzystnie wpłynie na wygląd naszego ogrodu.

Ława ogrodowaNajprostszy do wykonania model ławki to ten zbudowany z okrąglaków – drewnianych pni. Drewno jest naturalnym materiałem, który będzie pięknie komponował się zielenią ogrodu czy działki, a także łatwo je poddamy obróbce. Ławka plenerowa wykonana z pni, dzięki prostej formie, świetnie sprawdzi się jako siedzisko dla Twoich gości podczas smażenia kiełbasek na ognisku.

Ławka wykonana z okrąglaków

Do wykonania ławki bez oparcia wybierzmy kłody o średnicy od 20 do 30 cm i długości ok. 40 cm – te będą służyły za podstawę podtrzymującą ławkę. Do zrobienia siedziska najlepszy będzie przepołowiony pień o długości od 100-120 cm i średnicy 35-40 cm. Możemy wybrać mniejszy, jednak większy pieniek będzie bardziej wygodny. Wybierając materiał pamiętajmy o tym, że im większa średnica drewna jako podstawy ławki, tym stabilniejsza i bardziej bezpieczna konstrukcja.

Prace rozpocznijmy od zrobienia półokrągłych wycięć w pieńkach, w których osadzimy siedzisko z przeciętej na pół kłody. Siedzisko przymocujmy za pomocą długich gwoździ budowlanych. Wybierzmy te o długości ok. 8-10 cali, tak by scaliły podstawę z siedziskiem. Alternatywą dla gwoździ są kątowniki z blachy o długości ok. 20 cm. W okuciach wywierćmy otwory, w których znajdą się gwoździe lub kołki. Po przymocowaniu pamiętajmy o wyrównaniu powierzchni siedziska, tak by nie posiadało Ława w ogrodzieniebezpiecznych zadziorów. Krawędzie zaokrąglimy używając do tego zdzieraka.

Aby ławka służyła nam przez długi czas, powinniśmy zadbać o jej prawidłowe zabezpieczenie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak nadmierne nasłonecznienie lub obfite opady deszczu. Najlepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie drewnianej ławki odpowiednim impregnatem, który zabezpieczy powierzchnię przed wnikaniem wilgoci. Preparat podkreśli także naturalną barwę drewna, która dodatkowo będzie odporna na blaknięcie wywołane działaniem promieni słonecznych. Przed impregnacją dokładnie oczyśćmy drewno z kurzu i zalegającego piasku. Pamiętajmy także, że materiał musi być suchy, tak by środek wniknął w jego powierzchnię. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy szerokim pędzlem preparat do pielęgnacji drewna.

s

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak samodzielnie wykonać oryginalne nogi do stołu?

Jak samodzielnie wykonać oryginalne nogi do stołu?
Stół to jeden z elementów wyposażenia, który możemy znaleźć w każdym domu. Może pełnić rolę mebla służącego do nauki, do serwowania posiłków lub wykon...
Czytaj więcej

Stoliki kawowe, nocne, kuchenne – pomysły na samodzielne wykonanie i renowację

Stoliki kawowe, nocne, kuchenne – pomysły na samodzielne wykonanie i renowację
Stoliki pełnią w naszych wnętrzach wielorakie funkcje. Z jednej strony dekorują, z drugiej umożliwiają przechowywanie drobnych akcesoriów. Są niezbędn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
06.01.2016
bardzo fajne propozycje! Chcę na wiosnę już mieć jakieś oryginalne siedzisko na ogrodzie i pomyslałam, że ława bylaby ekstra. Z pewnością zabiorę się za to już niedługo, tylko najpiewr muszę wybrać jaka będzie najlepsza! ;)

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać prostą ławę plenerową?