Produkty

Jak wykonać przybornik na narzędzia

Jak wykonać przybornik na narzędzia

Sercem domowego warsztatu jest blat roboczy, obok którego piętrzą się narzędzia przydatne do wykonywanej w danym momencie pracy. Kiedy jednak jesteśmy zmuszeni do opuszczenia tego miejsca, na przykład by usunąć awarię w innej części domu, zabieramy ze sobą najpotrzebniejsze z narzędzi. Aby je szybko skompletować i przenieść, przyda się przybornik. Podpowiadamy, jak wykonać go samodzielnie.

walizka na narzędziaIm domowy warsztat jest bardziej zasobny w narzędzia, tym większe pole do popisu dla tych, którzy muszą okiełznać w zarodku wszelkie oznaki nieporządku. Konieczne będzie pogrupowanie przyrządów i znalezienie im odpowiedniego miejsca. Do tego celu, jeśli nie korzystamy z gotowych rozwiązań, przeznaczyć można całą dostępną nam przestrzeń, łącznie z powierzchnią ścian, na których zawisnąć mogą na wysokości naszych oczu przynajmniej te z narzędzi, które zawsze powinny znajdować się pod ręką. Do ponownego użycia, tym razem w celu przechowywania akcesoriów do majsterkowania, posłużyć może nam nieużywany, stary regał, stojaki, szafki czy druciane kosze. Jeśli stopień ich zużycia rzuca się od razu w oczy, nic nie stoi na przeszkodzie, by je szybko odnowić – znajdują się wszak w warsztacie.

Jeżeli jesteśmy od niedawna właścicielami pomieszczenia, które można przeznaczyć na domowy warsztat i urządzamy je od zera, najpewniej zdecydujemy się na zakupienie od razu wielu przydatnych przedmiotów jego wyposażenia, na przykład zgromadzonych w takiej oto skrzynce narzędziowej. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim ergonomiczne i wytrzymałe opakowanie zawiera w sobie przybory posegregowane i uporządkowane. Znajdziemy w nim między innymi 118 elementami taśmę mierniczą, młotek, nóż do tapet, klucze nasadowe, imbusowe i do świec, grzechotki, szczypce, śrubokręty i przedłużki. Wystarczy tylko i wyłącznie zachowywać w skrzynce ustalony przez producenta porządek, a na pierwszy rzut oka będziemy po jakimś czasie widzieć, czego konkretnie w niej brakuje.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy niezbędne naprawy czy przeróbki musimy wykonać poza naszym warsztatem. W tym wypadku mija się z celem zabieranie ze sobą skrzynki narzędziowej (waży ona prawie 11 kg), a tym bardziej uprzednie jej opróżnianie z tych elementów, które nie będą nam potrzebne. Naturalnym zachowaniem jest działanie odwrotne – kompletowanie narzędzi. Aby je zebrać i ze sobą zabrać, przyda się przybornik na narzędzia, który możemy wykonać samodzielnie.

W tym celu najbardziej odpowiednia będzie nieużywana już nieduża walizka. Najlepiej, aby wzorem skrzynki narzędziowej była wyposażona w pionowe przegrody, do których przytwierdzimy narzędzia, a wcześniej – uchwyty na nie. Ponieważ nie wiemy dokładnie, co będzie nam niezbędne podczas wyjścia z warsztatu z przybornikiem, mocujemy uchwyty o różnej wielkości, tak aby znalazło się wśród nich miejsce i na sporej wielkości młotek, i na niewielki śrubokręt. Rolę uchwytów może spełniać gumka pasmanteryjna, najlepiej koloru czarnego, którą możemy przytwierdzić do przegród za pomocą mocnego kleju. Jeśli obudowa naszego przybornika jest od środka skrzynka na narzędziatwarda, aby narzędzia nie grzechotały, uderzając o siebie, przyda się wytłumienie z gąbki. Jeśli nie możemy wykorzystać zamykanych, niewielkich kieszeni w walizce, na przykład z powodu zużycia suwaków, postarajmy się o nowe – będą niezwykle przydatne do umieszczenia w nich gwoździ, kołków rozporowych czy nakrętek. Przybornik powinien też mieć niezawodnie działający zamek, tak aby narzędzia w pasującym do rodzaju pracy komplecie opuściły warsztat i wróciły do niego w tej samej ilości.

 

Data publikacji: 22.10.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Miejsce dla mężczyzny – własny składzik

Miejsce dla mężczyzny – własny składzik
Składzik na narzędzia i meble ogrodowe może okazać się zbawienny dla każdego, kto posiada domek jednorodzinny. Dzięki niemu w wygodny i szybki sposób ...
Czytaj więcej

Niezbędnik majsterkowicza - skrzynka na narzędzia

Niezbędnik majsterkowicza - skrzynka na narzędzia
Ilość podstawowych narzędzi wykorzystywanych przy majsterkowaniu będzie różna w każdym warsztacie czy wygospodarowanym w mieszkaniu kąciku. Zależy ona...
Czytaj więcej

Funkcjonalna torba narzędziowa - jak wybrać

Funkcjonalna torba narzędziowa - jak wybrać
Są przydatne zarówno fachowcom, jak i domowym majsterkowiczom. Pomagają utrzymać porządek, który pozwala na łatwe i szybkie znalezienie niezbędnego do...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać przybornik na narzędzia