Produkty

Jak wykończyć łazienkę, posiadając mały budżet

Jak wykończyć łazienkę, posiadając mały budżet

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Spełnia dwojaką rolę – z jednej strony umożliwia nam codzienne dbanie o higienę osobistą, z drugiej natomiast jest miejscem relaksu. Dlatego urządzając ją, należy dołożyć starań, by była nie tylko funkcjonalna, ale i estetyczna. Jak to zrobić, dysponując ograniczonym budżetem?

tania łazienkaŚciany i podłogi

Do wykańczania łazienkowych ścian i podłóg najczęściej wybieramy płytki. Może to być zarówno glazura, terakota, jak i gres czy kamień. Dysponując ograniczoną kwotą, zdecydujmy się na pierwsze dwa wymienione materiały bądź gres – prawdziwe kamienne kafle są bowiem jednym z najdroższych rozwiązań, na jakie możemy się zdecydować. Warto również zastanowić się nad aranżacją samych ścian – o ile podłogę w całości pokryjemy kaflami, o tyle ściany możemy ozdobić nimi jedynie w wybranych miejscach (np. dookoła wanny czy prysznica). Niewykafelkowaną przestrzeń pomalujmy natomiast farbą przeznaczoną do użytku w łazienkach – w ten sposób możemy nadać ścianom dowolny kolor, a przy okazji wydamy znacznie mniej, niż gdybyśmy chcieli ułożyć płytki na wszystkich ścianach do samego sufitu. Farby możemy także użyć w przypadku remontu starej łazienki – specjalnym preparatem pokryjemy nieefektowne kafelki, co będzie znacznie mniej kosztowne od wymieniania glazury na nową, a przyniesie podobny efekt.

Armatura łazienkowa

Ceramika łazienkowa i armatura stanowią najważniejszą część wyposażenia całej łazienki. Bogactwo produktów oferowanych nam w sklepach obejmuje zarówno artykuły z niższej, jak i z wyższej półki cenowej. Jeżeli chcemy zaoszczędzić również na tego typu wydatkach, zapoznajmy się z asortymentem pochodzącym od różnych producentów – bardzo często zdarza się, że tak samo wyglądające i posiadające takie same parametry produkty znacznie różnią się ceną, a jedynym, co je od siebie różni, jest producent.

Aby zaoszczędzić na urządzaniu łazienki, zrezygnujmy ze zbyt dużych urządzeń typu umywalka, prysznic czy wanna – lepiej wybrać mniejsze i cechujące się tradycyjnym wzornictwem, które spełnią taką samą rolę jak modele wyglądające nowocześnie.

Zrezygnujmy także z udogodnień typu hydromasaż, które często oferują nam droższe wanny i kabiny prysznicowe. Zdecydujmy się ponadto na jedno z wymienionych urządzeń bądź zastosujmy rozwiązanie alternatywne – jeżeli zależy nam na możliwości brania długiej kąpieli bądź szybkiego prysznica, wybierzmy wannę i wyposażmy ją w zasłonę prysznicową. Koszt zasłony i konstrukcji umożliwiającej jej zawieszenie wyniesie ok. 100 zł – znacznie mniej niż koszt prysznica bądź przeszklonego panelu do wanny.

Meble i dodatki

Aby uniknąć zbędnych wydatków, wybierzemy jedynie te szafki, które są nam niezbędnie potrzebne, by pomieścić używane przez nas kosmetyki, detergenty czy drobne sprzęty. Z pewnością konieczny będzie zakup szafki pod umywalkę, do której warto dobrać jeszcze jeden moduł, np. pojemny słupek. Zastanówmy się także, niedrogie meble do łazienkiczy korzystnym rozwiązaniem nie będzie wybór szafki lustrzanej, którą zawiesimy nad umywalką. Zyskujemy wtedy podwójnie – mamy lustro i mebel zapewniający dodatkową przestrzeń do przechowywania akcesoriów łazienkowych. Meble warto dobierać oszczędnie szczególnie do dużych łazienek, które dają nam spore możliwości aranżacyjne – jeśli wybierzemy szafki modułowe, w każdej chwili będziemy mogli dopasować do posiadanego zestawu kolejny element.

Wśród dodatków, poza wspominanym lustrem, w łazience z pewnością potrzebne będą wieszaki i akcesoria w postaci kubka na szczoteczki, mydelniczki czy dozownika do mydła. Warto dopasować je do siebie pod względem kolorystycznym bądź wybrać produkty pochodzące z jednej serii. Aby i w tym przypadku zaoszczędzić, wybierzmy modele wykonane np. z tworzywa sztucznego –będą najtańsze, a przy tym nie stłuką się w razie upadku na podłogę.

Data publikacji: 20.04.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Akcesoria łazienkowe – stojące czy mocowane?

Akcesoria łazienkowe – stojące czy mocowane?
W aranżacji łazienki najwięcej uwagi poświęcamy wykończeniu oraz niezbędnym elementom wyposażenia – armaturze sanitarnej i meblom. O dodatkach myślimy...
Czytaj więcej

W co warto wyposażyć łazienkę?

W co warto wyposażyć łazienkę?
Urządzając łazienkę, nie możemy zapominać o tym, że jej wyposażenie nie ogranicza się jedynie do montażu lustra i urządzeń sanitarnych. Nasza łazienka...
Czytaj więcej

Pomysł na łazienkę – style art déco, flamandzki, prowansalski, etno oraz skandynawski

Pomysł na łazienkę – style art déco, flamandzki, prowansalski, etno oraz skandynawski
Aby łazienka była piękna i spełniała nasze wymagania estetyczne, konieczne jest urządzenie jej zgodnie ze stylem innych pomieszczeń naszego domu. Klas...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wykończyć łazienkę, posiadając mały budżet