Przejdź do następnych akapitów:
- Pokój dla dziewczynki – jakie meble powinny się w nim znaleźć?
- Pomysł na pokój dla dziewczynki – dekoracje, których nie może zabraknąć!
- Farba a może tapeta do pokoju dziewczynki – pomysły na kolorystykę
- Pokój dziewczynki – jakie oświetlenie?
- Urządzaj pokoje dla dziewczynek jak zawodowy dekorator!
Pokój dla dziewczynki – jakie meble powinny się w nim znaleźć?
Jakie meble powinny pojawić się we wnętrzu przeznaczonym dla młodej damy? Pokój dla dziewczynki 8 lat musisz urządzać z myślą o tym, że dziecko będzie potrzebowało przestrzeni do nauki, a nie tylko zabawy i wypoczynku.
Zacznij od planu pokoju. Dobrze wymierz wnętrze i rozrysuj go na kartce. Jeżeli masz specjalny program do aranżacji wnętrz lub rzut pomieszczenia, jeszcze bardziej ułatwisz sobie zadanie. Uwzględnij wszystkie załamania, okna oraz drzwi. Weź pod uwagę, jak rozmieszczone są kontakty – to pozwoli Ci uniknąć potem ciągnięcia przedłużacza po ścianach czy pod meblami.
Produkty na tej stronie
Rozrysowane pomieszczenie podziel na strefy. W pokoju dla dziewczynki powinny znaleźć się co najmniej 3:
-
do nauki,
-
do odpoczynku,
-
do zabawy.
Zwróć także uwagę na to, aby wkomponować w plan przestrzeń na przechowywanie. Chodzi przede wszystkim o zamykaną szafę na ubrania, ale i regały na książki czy zabawki.
Meble do nauki
Zacznijmy od mebli do nauki. Potrzebujesz biurka, które będzie dopasowane do wzrostu dziewczynki. Jak dobrać właściwe biurko dla dziecka? To proste: najlepiej zabierz małą na zakupy i poproś, żeby usiadła przy konkretnym biurku. Podczas siedzenia plecy powinny być wyprostowane, łokcie luźno oparte o blat (niezadarte do góry), a nogi położone na ziemi. To niezwykle istotne – stawką jest tu prawidłowa postawa kształtującej się sylwetki oraz zdrowie kręgosłupa dziecka.
Dla dzieci powyżej 6 roku życia kupuje się standardowo biurko ok. 55 cm wysokości. Weź pod uwagę, że Twoja pociecha jest właśnie w fazie szybkiego wzrostu. Idealnym rozwiązaniem będzie więc blat umieszczony na rozsuwanych nogach. W ten sposób swobodnie będzie można zmienić wysokość biurka, wraz ze wzrostem małej. Biurko nie musi być duże – wystarczy blat o wymiarach: 50/60 × 60/75 cm. Wiele zależy od wielkości pomieszczenia, które urządzasz.
Biurko może mieć wbudowane szafeczki lub szufladki, gdzie dziewczynka będzie mogła trzymać swoje podręczniki, zeszyty, kolorowanki czy akcesoria do szkoły. Jeżeli ich nie ma, możesz dokupić wolnostojącą komódkę na szufladki i wsunąć ją pod biurko, aby zaoszczędzić miejsce.
Do biurka dobierz wygodne krzesło. Najlepiej zainwestować w obrotowy fotel na kółkach wyprofilowany pod kręgosłup małej.
Produkty na tej stronie
Produkty na tej stronie
Panel ścienny tapicerowany Stegu Mollis trójkąty 30 x 30 cm lawendowy 2 szt.
Meble do wypoczynku
W przypadku strefy do wypoczynku kluczowe znaczenie ma łóżko. Jego wielkość powinna być uzależniona od wieku dziewczynki. 6-latka może czuć się niekomfortowo na zbyt dużym materacu. Wybierz wtedy materac 140/160 × 70/80 cm. Jeżeli urządzasz pokój dziewczynki, która szybko dorasta, łóżko może mieć standardowy wymiar, czyli 200 × 80/90 cm.
Przy łóżku postaw nakastlik, czyli szafeczkę nocną, na które postawić można lampkę oraz trzymać najważniejsze rzeczy.
Meble do zabawy i przechowywania
W pokoju dziewczynki znaleźć powinny się również szafa na ubrania, regał na książki oraz zabawki. Jeżeli masz do czynienia z niewielkim pomieszczeniem, zabuduj szafę pod sam sufit. Choć młoda dama nie będzie mogła sama wyjąć przedmiotów z górnych półek, ty świetnie zagospodarujesz tę przestrzeń, np. na chowanie sezonowych ubrań czy pościeli.
Zabawki przechowywać możesz w poręcznych pudełkach. Przezroczyste boksy pomogą zachować porządek, a do tego bardzo łatwo znajdziesz w nich to, czego właśnie szukasz.
Przestrzeń do zabawy najlepiej urządzić w jednym kąciku w pokoju, aby całość była spójna. Jeżeli dziewczynka zaczyna okres czytania, do pokoju możesz również wstawić wygodny fotel.
Zobacz też: Jak urządzić pokój dla dziecka?
Produkty na tej stronie
Lampa wisząca E27 jednorożec
Pomysł na pokój dla dziewczynki – dekoracje, których nie może zabraknąć!
Jak udekorować pokój dziewczynki? Kiedy aranżujesz pokój dla swojej córki, nie rób tego samodzielnie! Mała lokatorka na pewno będzie zachwycona tym, że ma wpływ na to, jak wyglądać będzie jej pokój. A co więcej – istnieje szansa, że podczas urządzania pokoju nie przytrafi się moment buntu i płaczu. Pozwól jej zadecydować o kolorach, które mają znaleźć się w pomieszczeniu, kształcie mebli czy dekoracjach. Spraw, aby czuła, że ma w tej sprawie coś do powiedzenia.
Pozwól małej wybrać motyw przewodni pokoju. Pokieruj nią nieco i wskaż, że niektóre tematy szybko mogą się jej znudzić.
Do pokoju dziewczynki dobrać możesz lustra ustawione przy szafie, puchate dywany, podwieszaną pod sufit huśtawkę lub bujany fotel, a także mnóstwo obrazków zawierających jej ulubione motywy. Nie zapomnij też o pudełeczkach i szkatułkach na skarby! W pokoju małej dziewczynki dominować będą na pewno zabawki. Na łóżku połóż dużo poduszek oraz puchate kocyki.
Farba a może tapeta do pokoju dziewczynki – pomysły na kolorystykę
Pokój dla dziewczynki powinien mieć odpowiedni kolor. Jaki? Tu także warto zapytać o zdanie dziecko. Staraj się dobrać kolory lekkie, pogodne, przyjazne. Na krem, beż i biel przyjedzie jeszcze czas. Wybierz odcienie z palety pasteli, np. róż, błękit czy kolor groszkowy. Jeżeli pomieszczenie jest niewielkie i ma małe okna, staraj się go rozpromienić, malując ściany na żółto lub pomarańczowo.
Każdą ścianę możesz pomalować na inny kolor. Dzięki temu z łatwością wyznaczysz poszczególne strefy w pokoju. Wybierz farby łatwo zmywalne – lateksowe lub winylowe. Możesz też położyć na ścianach tapetę – tu także kieruj się parametrem zmywalności. Tapety winylowe zdadzą egzamin.
Produkty na tej stronie
Pokój dziewczynki – jakie oświetlenie?
Oświetlenie powinno być dopasowane do poszczególnych stref. Najważniejsze będzie światło górne. Możesz zastosować centralny żyrandol lub bardziej funkcjonalne punktowe halogeny.
W strefie do nauki zadbaj o dobrą lampkę, która będzie oświetlać miejsce pracy. Przy łóżku postaw lampkę nocną. Jeżeli mała ma w pokoju strefę do czytania z fotelem, koniecznie postaw przy nim lampę stojącą. Źródło światła w strefie do wypoczynku powinno mieć miękkie, żółte tony. Światło do nauki może lekko wpadać w odcień niebieski, ale pamiętaj, że taka barwa wiązki światła męczy oczy.
Czytaj więcej: Przyjazne oświetlenie w pokoju dziecka
Urządzaj pokoje dla dziewczynek jak zawodowy dekorator!
Wiesz już jak urządzić pokój dla dziewczynki. Najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni. Skup się na wyborze właściwych mebli oraz kolorów. Nie szalej z motywami przewodnimi – te szybko mogą znudzić się małej. Lepiej postaw na uniwersalny styl. I koniecznie uwzględnij jej zdanie! Wszystkie elementy wystroju znajdziesz na Castorama.pl.