Produkty

Pokój dla dziewczynki – jak go urządzić?

Pokój dla dziewczynki – jak go urządzić?

Pokój dla dziewczynki powinien być radosny, kolorowy, ale także funkcjonalny. Przy wybieraniu mebli skup się na tym, aby młoda dama miała w swoim pomieszczeniu miejsce do zabawy, nauki i odpoczynku. Podziel wnętrze na różne strefy za pomocą dekoracji oraz oświetlenia. Zobacz, jaką kolorystykę w pokoju dla dziewczynki zastosować!

Przejdź do następnych akapitów:

Pokój dla  dziewczynki – jakie meble powinny się w nim znaleźć?

Jakie meble powinny pojawić się we wnętrzu przeznaczonym dla młodej damy? Pokój dla dziewczynki 8 lat musisz urządzać z myślą o tym, że dziecko będzie potrzebowało przestrzeni do nauki, a nie tylko zabawy i wypoczynku. 

Zacznij od planu pokoju. Dobrze wymierz wnętrze i rozrysuj go na kartce. Jeżeli masz specjalny program do aranżacji wnętrz lub rzut pomieszczenia, jeszcze bardziej ułatwisz sobie zadanie. Uwzględnij wszystkie załamania, okna oraz drzwi. Weź pod uwagę, jak rozmieszczone są kontakty – to pozwoli Ci uniknąć potem ciągnięcia przedłużacza po ścianach czy pod meblami. 

pokoj-dla-dziewczynki

Rozrysowane pomieszczenie podziel na strefy. W pokoju dla dziewczynki powinny znaleźć się co najmniej 3: 

  • do nauki, 

  • do odpoczynku,

  • do zabawy.

Zwróć także uwagę na to, aby wkomponować w plan przestrzeń na przechowywanie. Chodzi przede wszystkim o zamykaną szafę na ubrania, ale i regały na książki czy zabawki. 

Meble do nauki

Zacznijmy od mebli do nauki. Potrzebujesz biurka, które będzie dopasowane do wzrostu dziewczynki. Jak dobrać właściwe biurko dla dziecka? To proste: najlepiej zabierz małą na zakupy i poproś, żeby usiadła przy konkretnym biurku. Podczas siedzenia plecy powinny być wyprostowane, łokcie luźno oparte o blat (niezadarte do góry), a nogi położone na ziemi. To niezwykle istotne – stawką jest tu prawidłowa postawa kształtującej się sylwetki oraz zdrowie kręgosłupa dziecka.

Dla dzieci powyżej 6 roku życia kupuje się standardowo biurko ok. 55 cm wysokości. Weź pod uwagę, że Twoja pociecha jest właśnie w fazie szybkiego wzrostu. Idealnym rozwiązaniem będzie więc blat umieszczony na rozsuwanych nogach. W ten sposób swobodnie będzie można zmienić wysokość biurka, wraz ze wzrostem małej. Biurko nie musi być duże – wystarczy blat o wymiarach: 50/60 × 60/75 cm. Wiele zależy od wielkości pomieszczenia, które urządzasz. 

Biurko może mieć wbudowane szafeczki lub szufladki, gdzie dziewczynka będzie mogła trzymać swoje podręczniki, zeszyty, kolorowanki czy akcesoria do szkoły. Jeżeli ich nie ma, możesz dokupić wolnostojącą komódkę na szufladki i wsunąć ją pod biurko, aby zaoszczędzić miejsce. 

Do biurka dobierz wygodne krzesło. Najlepiej zainwestować w obrotowy fotel na kółkach wyprofilowany pod kręgosłup małej. 

pokoj-dla-dziewczynki

Meble do wypoczynku

W przypadku strefy do wypoczynku kluczowe znaczenie ma łóżko. Jego wielkość powinna być uzależniona od wieku dziewczynki. 6-latka może czuć się niekomfortowo na zbyt dużym materacu. Wybierz wtedy materac 140/160 × 70/80 cm. Jeżeli urządzasz pokój dziewczynki, która szybko dorasta, łóżko może mieć standardowy wymiar, czyli 200 × 80/90 cm. 

Przy łóżku postaw nakastlik, czyli szafeczkę nocną, na które postawić można lampkę oraz trzymać najważniejsze rzeczy. 

Meble do zabawy i przechowywania

W pokoju dziewczynki znaleźć powinny się również szafa na ubrania, regał na książki oraz zabawki. Jeżeli masz do czynienia z niewielkim pomieszczeniem, zabuduj szafę pod sam sufit. Choć młoda dama nie będzie mogła sama wyjąć przedmiotów z górnych półek, ty świetnie zagospodarujesz tę przestrzeń, np. na chowanie sezonowych ubrań czy pościeli. 

Zabawki przechowywać możesz w poręcznych pudełkach. Przezroczyste boksy pomogą zachować porządek, a do tego bardzo łatwo znajdziesz w nich to, czego właśnie szukasz. 

Przestrzeń do zabawy najlepiej urządzić w jednym kąciku w pokoju, aby całość była spójna. Jeżeli dziewczynka zaczyna okres czytania, do pokoju możesz również wstawić wygodny fotel. 

Zobacz też: Jak urządzić pokój dla dziecka?

pokoj-dla-dziewczynki

Pomysł na pokój dla dziewczynki – dekoracje, których nie może zabraknąć!

Jak udekorować pokój dziewczynki? Kiedy aranżujesz pokój dla swojej córki, nie rób tego samodzielnie! Mała lokatorka na pewno będzie zachwycona tym, że ma wpływ na to, jak wyglądać będzie jej pokój. A co więcej – istnieje szansa, że podczas urządzania pokoju nie przytrafi się moment buntu i płaczu. Pozwól jej zadecydować o kolorach, które mają znaleźć się w pomieszczeniu, kształcie mebli czy dekoracjach. Spraw, aby czuła, że ma w tej sprawie coś do powiedzenia. 

Pozwól małej wybrać motyw przewodni pokoju. Pokieruj nią nieco i wskaż, że niektóre tematy szybko mogą się jej znudzić. 

Do pokoju dziewczynki dobrać możesz lustra ustawione przy szafie, puchate dywany, podwieszaną pod sufit huśtawkę lub bujany fotel, a także mnóstwo obrazków zawierających jej ulubione motywy. Nie zapomnij też o pudełeczkach i szkatułkach na skarby! W pokoju małej dziewczynki dominować będą na pewno zabawki. Na łóżku połóż dużo poduszek oraz puchate kocyki

Farba a może tapeta do pokoju dziewczynki – pomysły na kolorystykę

Pokój dla dziewczynki powinien mieć odpowiedni kolor. Jaki? Tu także warto zapytać o zdanie dziecko. Staraj się dobrać kolory lekkie, pogodne, przyjazne. Na krem, beż i biel przyjedzie jeszcze czas. Wybierz odcienie z palety pasteli, np. róż, błękit czy kolor groszkowy. Jeżeli pomieszczenie jest niewielkie i ma małe okna, staraj się go rozpromienić, malując ściany na żółto lub pomarańczowo. 

Każdą ścianę możesz pomalować na inny kolor. Dzięki temu z łatwością wyznaczysz poszczególne strefy w pokoju. Wybierz farby łatwo zmywalne – lateksowe lub winylowe. Możesz też położyć na ścianach tapetę – tu także kieruj się parametrem zmywalności. Tapety winylowe zdadzą egzamin.

pokoj-dla-dziewczynki

Pokój dziewczynki – jakie oświetlenie?

Oświetlenie powinno być dopasowane do poszczególnych stref. Najważniejsze będzie światło górne. Możesz zastosować centralny żyrandol lub bardziej funkcjonalne punktowe halogeny. 

W strefie do nauki zadbaj o dobrą lampkę, która będzie oświetlać miejsce pracy. Przy łóżku postaw lampkę nocną. Jeżeli mała ma w pokoju strefę do czytania z fotelem, koniecznie postaw przy nim lampę stojącą. Źródło światła w strefie do wypoczynku powinno mieć miękkie, żółte tony. Światło do nauki może lekko wpadać w odcień niebieski, ale pamiętaj, że taka barwa wiązki światła męczy oczy. 

Czytaj więcej: Przyjazne oświetlenie w pokoju dziecka

Urządzaj pokoje dla dziewczynek jak zawodowy dekorator!

Wiesz już jak urządzić pokój dla dziewczynki. Najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni. Skup się na wyborze właściwych mebli oraz kolorów. Nie szalej z motywami przewodnimi – te szybko mogą znudzić się małej. Lepiej postaw na uniwersalny styl. I koniecznie uwzględnij jej zdanie! Wszystkie elementy wystroju znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 04.08.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Naklejki do pokoju dziecięcego – inspiracje do pokoju niemowlaka i dzieci w różnym wieku

Naklejki do pokoju dziecięcego – inspiracje do pokoju niemowlaka i dzieci w różnym wieku
Nie wiesz jak urozmaicić pokój Twojej pociechy? Naklejki do pokoju dziecięcego są świetnym pomysłem. Pomogą one ożywić przestrzeń, a gdy zainte...
Czytaj więcej

Jak zrobić własnoręcznie prezent dla miłośnika kreskówek?

Jak zrobić własnoręcznie prezent dla miłośnika kreskówek?
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to idealna okazja do tego, by własnoręcznie wykonać prezenty dla najbliższych. Wcześniej nie miałaś okazji do ...
Czytaj więcej

Jak urządzić pokój dziecka - oryginalny pokój kosmonauty w kilku krokach

Jak urządzić pokój dziecka - oryginalny pokój kosmonauty w kilku krokach
Pokój dziecka to jedno z najczęściej przekształcanych pomieszczeń w całym domu. Dzieci rosną bardzo szybko. W mgnieniu oka zmieniają się ich po...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pokój dla dziewczynki – jak go urządzić?