Produkty

Jak wykorzystać ręczniki do stworzenia ozdób?

Jak wykorzystać ręczniki do stworzenia ozdób?

Materiał do tworzenia własnych ozdób możemy znaleźć w każdym zakątku domu. Na tym między innymi polega dekorowanie w stylu zrób to sam – nasza kreatywność nie powinna być ograniczana, a nawet najbardziej niepozorne przedmioty mogą zostać użyte w zaskakujący sposób. Przykład? Zwykłe ręczniki.

Zalety

Jako materiał konstrukcyjny ciężko nie docenić zalet ręczników. Są kolorowe, miękkie, na pewno znajdziemy kilka, które nie są używane w danym momencie, a jeśli się zabrudzą, z łatwością wypierzemy je w wysokiej temperaturze. Dzięki temu świetnie sprawdzą się jako tymczasowe narzuty czy nawet poduszki (po Ozdoba z ręcznikówodpowiednim złożeniu). Nie zapominajmy o ich rozmiarze, który pozwoli pokryć dużą powierzchnię.

Narzuta

Łatwym do wykonania i wykorzystania projektem będzie stworzenie kolorowej narzuty na łóżko czy sofę. Będzie ona wytrzymała, ciepła i jest świetnym sposobem na zużycie starych ręczników. Najlepiej nadadzą się takie w jednolitej barwie, jednak jeśli nie mamy akurat kompletu na podorędziu, możemy poeksperymentować z kolorami.

Zaczniemy od nadania zwykłym kawałkom materiału bardziej ozdobnego charakteru. Do tego celu możemy użyć koronki lub frędzli w pasku, znajdziemy takie ozdoby w sklepie dziewiarskim. Nie musimy ich przyszywać, wystarczy wytrzymały klej do tkanin. Przytwierdźmy w ten sposób ozdobę wzdłuż jednego krańca ręcznika i powtórzmy tę czynność na wszystkich – do pokrycia całego łóżka wystarcza zazwyczaj 6 sztuk. Po wyschnięciu kleju czas na ułożenie mozaiki – obłóżmy sofę lub łoże ręcznikami i zepnijmy je pinezkami do tkanin, które również znajdziemy w specjalistycznym sklepie.

W ten sposób otrzymujemy elegancką narzutę, która ochroni i ozdobi nasze łóżko w ciągu dnia. Jeśli nie będzie nam potrzebna, wystarczy rozpiąć ręczniki, które mogą wrócić do użytku w łazience.

 Zasłona

Zawieszki na ręcznikiMiękkie światło przesączające się przez białe ręczniki nada naszemu pomieszczeniu bardzo ciekawego charakteru, zwłaszcza jeśli wykorzystamy wersję z ciemnym obszyciem lub monogramami. Taka elegancka ozdoba nie tylko wniesie powiew nobliwości, ale będzie bardzo skutecznie chronić przed pyłem i wilgocią, wytłumi też dość skutecznie dźwięki. Gdy zauważymy, że zaczyna się brudzić, z łatwością będziemy mogli wyprać ją w całości w pralce.

Do tego projektu niezbędna będzie maszyna do szycia oraz odrobina smykałki do cięcia i przeszywania tkanin. Ręczniki, w ilości odpowiadającej wysokości naszego okna, rozłóżmy na płaskiej powierzchni tak, by odpowiadały szerokości przestrzeni, którą chcemy zasłonić. W ten sposób wytyczymy miejsce szwu. Połączmy je w jedną kurtynę za pomocą maszyny – nie obawiajmy się, jeżeli w środku narzuta będzie odrobinę przekrzywiona – liczy się całościowy obraz, dlatego koniecznie zachowajmy formę prostokąta.

Aby zawiesić taką zasłonę, można skorzystać z prostego sposobu. Odmierzmy co 30 centymetrów punkty na dłuższej krawędzi kurtyny. W tych miejscach wytnijmy otwory, które możemy obszyć lub usztywnić za pomocą metalowych lub plastikowych obręczy – warto wybrać wersje samozaciskowe.

Na odpowiadającej wysokości wzdłuż okna musimy teraz zamontować gwoździki lub haczyki, które posłużą do podtrzymania zasłony. Teraz gdy będziemy chcieli skrócić ją i odsłonić okno, wystarczy podnieść ją do odpowiedniego poziomu i przewlec kółka przez haczyki.

Poszewka

Bardzo prostym sposobem na wykorzystanie ręcznika i jednoczesne stworzenie ciekawej ozdoby jest użycie go jako zewnętrznej warstwy poduszki. Najokazalej będzie prezentować się w zestawieniu z podłużną, owalną poduszką pod głowę, choć możemy uformować również klasycznego jaśka. Wystarczy, że umieścimy ją w samym centrum ręcznika i złożymy całość na pół, podwijając zapasowy materiał do wnętrza. Teraz musimy zwinąć ściśle rogi zawiniątka i stworzyć kształt przypominający cukierek. Aby utrzymać poszewkę w miejscu, zawiążmy jak najściślej przy krawędzi poduszki ozdobną wstążkę.

Taka poszewka nie tylko będzie odporna na zabrudzenia, miękka i przyjemna w dotyku, ale także za pomocą kilku ruchów ręcznik wróci do swojego pierwotnego przeznaczenia.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Projekt małej łazienki – praktyczne wskazówki

Projekt małej łazienki – praktyczne wskazówki
Projekt małej łazienki to wyzwanie, które warto podjąć. Łazienka jest zazwyczaj najmniejszym pomieszczeniem w domu. Właśnie dlatego jej remont ...
Czytaj więcej

Organizacja łazienki – dodatkowe schowki, które ułatwią Ci życie

Organizacja łazienki – dodatkowe schowki, które ułatwią Ci życie
W łazience trzymamy dużo rzeczy – kosmetyki, akcesoria do kąpieli, czy sprzęt do stylizacji włosów. Kiedy chcemy zrelaksować się po ciężk...
Czytaj więcej

Jak stworzyć funkcjonalną strefę umywalkową?

Jak stworzyć funkcjonalną strefę umywalkową?
Strefa umywalkowa jest jedną z najważniejszych części łazienki – to właśnie w niej wykonujemy wszelkie czynności pielęgnacyjne wymagające precyz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
25.11.2015
hahaha, ten słoń mnie strasznie rozbawił! Ale tak na poważnie, to mam zacząć w poniedziałek pracę w hotelu, więc może jak się z tego artykułu nauczę takich zdolności, to od razu zyskam sobie przychylność szefa!

Ocena i komentarz dla:

Jak wykorzystać ręczniki do stworzenia ozdób?