Produkty

Jak wykorzystać stare deski w dekoracji wnętrz?

Jak wykorzystać stare deski w dekoracji wnętrz?

Drewno jest uniwersalne – doskonale sprawdza się jako materiał budowlany, wykończeniowy, a także dekoracyjny. W tym ostatnim przypadku warto sięgnąć po surowiec stary, który w większości przypadków bez trudu odnowimy. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje wykorzystania starych desek w dekoracji wnętrz.

sypialnia1. Wazon lub lampion – w tym wypadku potrzebujemy kawałka deski lub kilku desek połączonych ze sobą. Po ich odpowiednim przygotowaniu, przede wszystkim wyszlifowaniu i zabezpieczeniu farbą, olejem albo lakierem, do deseczek mocujemy za pomocą obejm wybrane elementy – np. słoiki pełniące rolę świeczników lub butelki, w których zmieszczą się ścięte lub sztuczne rośliny.

Porada: zamiast obejm możemy zastosować też zwykłe metalowe haczyki – po przykręceniu ich do desek, możemy zawiesić na nich lampiony.

2. Zamiast ramki na zdjęcia – wystarczy do tego użyć kawałka gładkiej deski, nawet o nieregularnych brzegach. Wybieramy zdjęcie, które chcemy wyeksponować, a następnie mocujemy je do drewna – najlepiej będzie je podkleić. Taką kompozycję możemy jeszcze ozdobić jutowym sznurkiem, po czym będzie gotowa do postawienia na półce czy komodzie – w takiej wersji będzie wymagała oparcia o ścianę.

3. Wiszące półki – nie musimy wydawać pieniędzy na gotowe półki – możemy zrobić je samodzielnie z kawałków starych desek. Oczywiście, jak w każdym wypadku, drewno najpierw wymaga wyczyszczenia i wykończenia. Potem przy obu krótszych krańcach deski wiercimy po dwa otwory, przez które przełożymy następnie 2 takiej samej długości fragmenty liny. Po zawiązaniu supłów możemy powiesić półkę na haczyku zamocowanym w ścianie lub na suficie.

4. Zawieszki na sznurku – stare, przycięte deski z powodzeniem zastąpią nam modne w dekoracji wnętrz plastry drewna. Najłatwiejszą metodą ich ozdobienia będzie decoupage – wybrany wzór z serwetki przeniesiemy na drewno choćby przy użyciu kleju wikolowego. Z tyłu mocujemy np. trójkątne uszka, przez które przewlekamy sznurek, i zawieszka jest gotowa do zawieszenia na ścianie.

Półka 1800 x 600 x 18 mm sosna sękata 1,08 m2Porada: zamiast oklejania deski serwetką możemy wykonać na niej także napis, np. z powitaniem – taka dekoracja sprawdzi się tuż przy drzwiach wejściowych do naszego domu.

5. Wieszak nie tylko na ubrania – dłuższa deska to idealny materiał na oryginalny wieszak. Wystarczy przykręcić do niej wybrane haczyki podwójne lub pojedyncze, by sprawdziła się w przedpokoju. Taka kompozycja znajdzie też zastosowanie w innych częściach domu – na uchwytach (które można zastąpić też oryginalnymi gałkami) powieśmy różne dekoracje. Mogą to być filcowe zawieszki w okresie Wielkanocy, suche bukiety jesienią, a zimą np. bombki.

Stare deski sprawdzą się też jako materiał do tworzenia bardziej rozbudowanych konstrukcji, np. wielopoziomowych półek, efektownych zagłówków czy oryginalnych ram do luster. Duże pole do popisu mamy w zakresie ich przygotowania – możemy przecież nadać im różnorodne barwy, zachować widoczne słoje lub je zamaskować, a także ozdobić wybranymi wzorami.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Drewno świerkowe – właściwości i zastosowanie

Drewno świerkowe – właściwości i zastosowanie
Nietrudno docenić wszelkie elementy wyposażenia czy wykończenia z naturalnego drewna. Jest ono ciepłe i trwałe, a przy tym odnawialne i zdrowe dla nas...
Czytaj więcej

Drewno iglaste – dlaczego warto wybrać meble z tego materiału?

Drewno iglaste – dlaczego warto wybrać meble z tego materiału?
Wybierając meble do wnętrz naszego domu, kierujemy się przede wszystkim tym, jak wyglądają. Tymczasem materiał, z jakiego zostały wykonane, powinien...
Czytaj więcej

Pomysły na przechowywanie książek

Pomysły na przechowywanie książek
Nie trzeba być molem książkowym, by posiadać w domu zbiór książek. Czy to tych dla dzieci, czy podręczników, czy beletrystyki, czy encyklopedii. Niekt...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wykorzystać stare deski w dekoracji wnętrz?