Ogrodowy recykling
Lato mija nieubłaganie, a my powoli zbliżamy się do jesiennych porządków w ogrodzie. To także dobry czas na uporządkowanie narzędzi – sprawdźmy ich stan oraz odłóżmy na bok te, które nie są już przez nas wykorzystywane w pracach ogrodowych. Zastanówmy się także, czy nie warto wymienić pordzewiałych sprzętów na nowe. Pokryte rdzą i zużyte narzędzia na pewno nie przydadzą nam się już w ogrodzie. Nie oznacza to jednak, iż ich miejsce jest już tylko na śmietniku. Także w ogrodzie możemy zastosować recykling – niektóre, z pozoru niepotrzebne narzędzia, możemy wykorzystać w zupełnie inny sposób. Odrobina inwencji sprawi, że zyskamy niepowtarzalne dodatki i przedmioty użytkowe zarówno do ogrodu, jak i do domu.
Niezastąpione grabie
Jednym z podstawowych narzędzi ogrodowych są grabie. W codziennych pracach są one mocno eksploatowane, zatem często musimy je wymieniać. Ze starych, niezdatnych już do użycia grabi możemy jednak zrobić użytek. Doskonale sprawdzają się one jako wieszaki – wystarczy przymocować do ściany część grabiącą. Możemy zawiesić je w miejscu gdzie przechowujemy sprzęty ogrodowe, bowiem na tego typu wieszaku możemy wieszać między innymi mniejsze sprzęty czy ubrania robocze. Z grabi możemy zrobić również dekoracyjne wieszaki do domu. Warto je jednak najpierw dobrze wyczyścić i zaimpregnować, możemy je również pomalować. Grabie mogą zawisnąć w przedpokoju, świetnie sprawdzą się także jako wieszak na kieliszki lub biżuterię. Mniejsze grabki wykorzystać możemy również jako wieszaki na ręczniki w kuchni czy łazience.
Drugie życie łopaty
Trudno sobie wyobrazić porządkowanie ogrodu bez łopaty. Jest to także narzędzie, które ma niepowtarzalne walory dekoracyjne i użytkowe. Z łopaty możemy zrobić podstawki na doniczki – wystarczy zamocować ją z kawałkiem trzonka do ściany. Z kilku łopat możemy zrobić również kwietnik. Ciekawym rozwiązaniem są także tabliczki ogrodowe wykonane z łopat – te większe będą doskonałą ozdobą ogrodu, natomiast mniejsze łopatki z powodzeniem możemy powiesić również w domu. Podobnie jak w przypadku grabi, możliwości ponownego wykorzystania łopaty są w zasadzie nieograniczone. Wszystko zależy wyłącznie od naszej inwencji i pomysłowości.