Lofty to mieszkania urządzone w dawnych fabrykach czy magazynach. Istnieją dwie wersje takich pomieszczeń. Niektóre są adaptowane w opuszczonych, lecz nadających się do uratowania starych browarach, mleczarniach, magazynach, a inne są po prostu budowane od podstaw przez deweloperów wykorzystujących zainteresowanie takim budownictwem. Pierwsze lofty w Polsce powstały w mieście słynącym z przemysłu – Łodzi. Utworzono je w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera.
Takie apartamenty charakteryzują się wysokimi sufitami i dużymi oknami. Stanowią namiastkę dawnych luksusowych kamienic w centrach miast. Różnica jest taka, że apartamenty w kamienicach z reguły urządza się zgodnie z klasyką, a lofty – niekoniecznie. W budynkach z loftami działa stara, przemysłowa winda (albo przynajmniej stylizowana na przemysłową), zaś szkło miesza się z żelbetonem. W takich warunkach dobrze prezentują się nie tylko mieszkania, ale również gabinety prawnicze czy lekarskie. Budynki nie są już przecież zaniedbane – wręcz przeciwnie. Każdy detal jest pod kontrolą i daje wrażenie niedbałej, aroganckiej wręcz elegancji.
Jakie meble wybrać do loftów?
Cegła, drewno, żelbeton, szkło. Takie elementy napotykamy w naszym nowym apartamencie. Daje nam to spore możliwości aranżacyjne. Tu doskonale będą pasować zarówno XIX-wieczne meble, jak i nowe, designerskie rozwiązania. Wybierając cokolwiek, trudno się pomylić.
Zgodnie z najnowszymi trendami, w loftach wybieramy meble na zasadzie kontrastu. Jeśli ściana jest zdobiona i pomalowana na biało, nasz komplet wypoczynkowy będzie niebieski lub czerwony. Nie sięgamy po szlachetne materiały, takie jak skóra czy drewno wysokiej jakości. Zwykły, prosty drewniany stół zabezpieczony lakierem lub jedną warstwą kontrastującej farby wystarczy. Dobrze sprawdzą się kolorowe pufy w stylu balonów. Również gadżety do kuchni i łazienki mogą wyglądać na stare.
Do pomieszczenia, w którym na podłodze lub ścianach jest cegła, dobrze pasuje drewno. Hitem jest barwienie go w taki sposób, żeby przebijał oryginalny kolor. Ale nie jesteśmy ograniczeni drewnem. Równie dobrze możemy postawić wyłącznie na metalowe konstrukcje, z minimalistycznym obiciem na fotelach i kanapie. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, że mieszkanie ma nie tylko ładnie się prezentować, ale i służyć wypoczynkowi. Musimy mieć choć jedną sofę z prawdziwego zdarzenia dopasowaną kolorystycznie do pozostałych sprzętów.
Gadżety i dodatki
Lofty dają nam dużą możliwość eksperymentów również z dodatkami. Wystarczy uruchomić wyobraźnię. Stolik na kawę z palety drewnianej, taca z nakrycia po dużej bombonierce czy własnoręcznie utkane makaty będą tańsze i bardziej designerskie od wyposażenia ze sklepu.
Przy loftach nie zamykamy się całkiem na klasykę. Wiele zależy od naszej osobowości i stylu życia. Inaczej to samo pomieszczenie zaaranżuje bowiem singiel z wolnym zawodem, a inaczej rodzina z dwójką małych dzieci. W tym drugim przypadku dla rozwoju maluchów konieczne jest zapewnienie w lofcie ciepłej i domowej atmosfery. Żeby jednak cieszyć się stylem amerykańskiego loftu, wcale nie musisz posiadać odpowiednich pomieszczeń - często wystarczy odpowiednia aranżacja wnętrza.