Produkty

Jak zabezpieczyć przewożony ładunek?

Jak zabezpieczyć przewożony ładunek?

Abyśmy przewieźli ładunek nie tylko zgodnie z prawem, ale i bezpiecznie dla nas oraz innych użytkowników drogi, musimy kierować się kilkoma zasadami i poznać tajniki sprytnego mocowania. Oto pomocny w tej kwestii artykuł.

pakowanie do autaCzy to podczas przeprowadzki, czy w czasie dostarczania materiałów budowlanych, mamy okazję do przewiezienia ładunków, które niekoniecznie jesteśmy w stanie sprawnie upchnąć do bagażnika sedana. To, co mamy zamiar przetransportować powinno być odpowiednio zabezpieczone i nie stanowić żadnego zagrożenia – ani dla nas, ani dla innych uczestników ruchu. Jak więc przewozić ładunek?

Co mówią przepisy?

Przewożenie niezabezpieczonego ładunku grozi nam nie tylko wypadkiem, ale także mandatem za nieprzestrzeganie przepisów. Wedle prawa o ruchu drogowym musimy dostosować wagę towaru do dopuszczalnej masy całkowitej czy ładowności pojazdu i umieścić go tak, aby w żaden sposób nie ograniczał widoczności, nie utrudniał kierowania, nie zasłaniał świateł, tablic rejestracyjnych etc. - jak również nie zmieniał swojego położenia. Również, gdy wystaje poza obrys pojazdu i z przodu, i z tyłu powinien być odpowiednio oznaczony, a przepisy dokładnie regulują zasady, które mówią o możliwościach, jakie posiadamy w tej kwestii (więcej dowiemy się w artykule 61 Prawa o ruchu drogowym).

Czy wiesz, że…?

Nieco nietypowym zakazem jest wyraźny zapis w prawie, mówiący, iż przewożony przez nas „ładunek nie może mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.” Jeśli w podobnej kwestii istnieje niezgodność opinii, nie pozostaje nam nic innego, jak kłócić się z policjantami, gdy dojdzie do zatrzymania i oskarżenia nas o powyższe wykroczenie.

PAS TRANSPORTOWY DIALL POLIESTROWY 35 MM X 7 M 1 SZT.Zaopatrzmy się w pasy transportowe

Zamiast kombinować, możemy po prostu zaopatrzyć się w sprzęt, który jest specjalnie przeznaczony do zabezpieczania przewożenia ładunków. Za pomocą pasów transportowych przytwierdzimy dane obiekty względem siebie oraz do czegoś wewnątrz samochodu, co daje nam gwarancję stałej pozycji. W przypadku ładunku sypkiego możemy przewozić go wyłącznie w specjalnych, szczelnych skrzyniach ładunkowych.

W niektórych samochodach, szczególnie tych, które są przeznaczone do przewożenia większej liczby osób czy właśnie ładunków, znajdują się specjalne uchwyty. To do nich możemy przytwierdzić meble, sprzęty, materiały czy inne obiekty za pomocą profesjonalnych pasów transportowych.

przewóz ładunkówPosiadają one specjalne klamry ściągające, które pozwalają nam szybko poprawić mocowanie i maksymalnie je zablokować. Stanowi ono optymalne zabezpieczenie przed możliwością rozregulowania się i przemieszczania ładunku wskutek wibracji i innych ruchów towarzyszących jeździe.

Kiedy przewozimy ładunki

Sama jazda również wpływa na poziom zabezpieczenia ładunków, a co za tym idzie naszego i innych zdrowia, a nawet życia. Dlatego zaleca się prowadzenie pojazdu w sposób szczególnie ostrożny. Kluczowe jest spokojne wprowadzanie samochodu w zakręty, a także zapobieganie gwałtownemu hamowaniu.

 

Data publikacji: 04.10.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak prawidłowo zabezpieczyć paczkę – taśmy spinające i zapinki

Jak prawidłowo zabezpieczyć paczkę – taśmy spinające i zapinki
Prawidłowe zabezpieczanie ładunków przed transportem pozwoli w wysokim stopniu ograniczyć ryzyko ich uszkodzenia. W przypadku niewielkich pacze...
Czytaj więcej

Jak właściwie holować samochód

Jak właściwie holować samochód
Każdy kierowca w swojej karierze spotyka się z holowaniem pojazdów – jeśli nie z perspektywy poszkodowanego, to przynajmniej w roli „pomoc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zabezpieczyć przewożony ładunek?