Produkty

Jak zadbać o ogród zimowy latem

Jak zadbać o ogród zimowy latem

Ogród zimowy ma odpowiednią dla siebie nazwę tylko w najzimniejszej porze roku, bo kiedy nadejdzie fala upałów, z zimą miejsce to nie będzie mieć nic wspólnego. Jeśli zawczasu nie zabezpieczymy przeszklonego ogrodu, przebywanie w nim będzie niemożliwe nie tylko dla nas, ale także dla zasiedlających go roślin.

ogród zimowyUmiejętnie zaprojektowany i dobrze wykonany ogród zimowy jest prawdziwą ozdobą domu. Zapewnia mu dodatkowe oświetlenie, a usytuowany najlepiej po stronie południowej umożliwia znaczny rozwój dużej ilości roślin. Aby jednak jego obecność nie stała się nieznośna w czasie letnich miesięcy, powinniśmy o to wcześniej zadbać.

Przede wszystkim grozi nam i naszym roślinom wysoka temperatura. Możemy się przed nią ustrzec, zapewniając sobie osłonę z cienia – posłużą temu na przykład rolety usytuowane po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie przezroczystych ścian. Najskuteczniejszą ochronę przed bezpośrednio padającymi promieniami słonecznymi stanowią rolety i markizy zewnętrzne. Lecz nawet jeśli są wyposażone w pilota, dzięki któremu bez problemu je schowamy w kasecie zabezpieczającej, może zdarzyć się, że gwałtowna burza naruszy ich konstrukcję i porwie materiał. Aby tak się nie stało, niezbędne w przypadku rolet i markiz zewnętrznych będzie wyposażenie mechanizmu je obsługującego w czujnik reagujący na wiatr o dużej sile. W przypadku jego wystąpienia, materiał schowa się samoczynnie.

Innym rozwiązaniem będzie wyposażenie ścian i sufitu ogrodu zimowego w zabezpieczenia tego samego rodzaju umieszczone wewnątrz pomieszczeń, na ramach okiennych. I chociaż operowanie nimi będzie łatwiejsze i nie będzie niezbędne wypatrywanie załamania pogody w celu ich schowania, tego typu osłony nie będą tak efektywne w zapewnieniu najlepszej możliwej temperatury, jak te umieszczone na zewnątrz. markiza castoramaDlaczego? Jedynie te ostatnie bronią skutecznie wnętrze naszego mieszkania przed dostaniem się światła słonecznego, odbijając je od powierzchni materiału. Osłony wewnętrzne, chociaż działają tak samo, nagrzewają się w pomieszczeniu i oddają ciepło do wewnątrz, podnosząc jego temperaturę. Co więcej – nieruchoma masa upalnego powietrza między szybą a roletą może sprawić, że na przezroczystej tafli pojawią się pęknięcia związane z różnicą temperatur po obu stronach szyby.

Równie ważne będzie zapewnienie naszemu zimowemu ogrodowi prawidłowej wentylacji – umożliwi ona wymianę gorącego i nierzadko wilgotnego powietrza. Największe na to szanse mamy przez obsługę uchylnych okien dachowych. Niestety, ich obecność uniemożliwia zamocowanie zewnętrznych rolet i markiz. Kiedy zdecydujemy, że ważniejsze dla naszego komfortu będą te ostatnie na dachu i przeszklonych ścianach, nie stoimy na straconej pozycji, ponieważ możemy zastosować inne rozwiązania. Pierwszym z nich jest system wymuszonej wymiany powietrza – wentylacji nawiewno-wywiewnej. Jej elementy to mocowane w dachu wentylatory wyciągowe, nawiewniki usytuowane w pobliżu ram okiennych oraz stacja pogodowa sterująca ich pracą. Drugie rozwiązanie to znana nam doskonale klimatyzacja, która umożliwia nie tylko ochładzanie powietrza, ale również wzrost jego temperatury. Jeśli nasz ogród zimowy zasiedlają rzadkie, egzotyczne rośliny ze specjalnymi wymogami związanymi z ich hodowlą, zakup i zainstalowanie klimatyzacji będzie sprawą niezmiernie ważną i niecierpiącą zwłoki.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!
Rolety to praktyczny element wystroju wnętrza, który pomoże Ci ochronić się przed dużym natężeniem słońca oraz niepożądanym wzrokiem oczu z zew...
Czytaj więcej

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?
Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zadbać o ogród zimowy latem