Uzdrowiciel - sen
Sen jest naturalną metodą regeneracji, poprawy zdrowia i samopoczucia. Aby sen był przyjemny i efektywny, warto zadbać o jego odpowiednią oprawę. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na to, by:
- uregulować nasz porządek dnia, a szczególnie porę zasypiania i wstawania,
- wykonywać ćwiczenia fizyczne, bo zmęczenie po wysiłku zwiększa szanse na dobry sen,
- nie sypiać w ciągu dnia,
- spożywać lekkie kolacje, nie później niż 2 – 3 godziny przed snem,
- wykonywać wieczorem relaksujące czynności, np. słuchać uspokajającej muzyki, spacerować, pić łagodzące napięcia zioła, zażywać kąpieli,
- zadbać o ciszę i zaciemnienie w miejscu, gdzie śpimy (co najmniej brak ostrego światła),
- zapewnić odpowiednią temperaturę do spania, czyli nie więcej niż 18° C,
- wywietrzyć pomieszczenie, co pozwoli odświeżyć pomieszczenie i poprawić jakość powietrza,
- wybrać do spania pomieszczenie przytulne, nieprzeładowane różnymi przedmiotami, w tym sprzętem elektrycznym.
Żeby móc dobrze się wyspać, powinniśmy także zadbać o dobre, twarde łóżko. Możemy sami wykonać z desek czy płyt stelaż i dobrać do niego najodpowiedniejszy materac, podgłówek i poduchy. W przypadku nietypowych wymiarów czy zaleceń lekarskich takie rozwiązanie może okazać się najbardziej optymalne.
UWAGA: Wybierając optymalną długość łóżka, najlepiej brać pod uwagę nasz wzrost i doliczyć do niego około 20 cm. Szerokość pojedynczego miejsca do spania nie powinna być mniejsza niż 90 cm, a przy miejscu podwójnym – minimalna szerokość to 160 cm.
Podłoże do spania powinno być dopasowane do naszej wagi, wzrostu oraz ewentualnych schorzeń, tak aby zapewnić podczas snu ułożenie ciała w optymalnej pozycji. Materac czy inne podłoże nie może być ani za twarde, ani za miękkie.
Dobór pościeli
Pamiętajmy:
- W przypadku alergików nie sprawdzą się tradycyjne i puchowe piernaty, bo mogą powodować uczulenia na kurz i roztocza. Znacznie lepsza może okazać się pościel, koce czy poduchy z poliestru, są też łatwiejsze do utrzymania w czystości.
- Dla cierpiących na gościec, zmiany zwyrodnieniowe stawów czy kręgosłupa, a także zapalenie ścięgien, mięśni czy też astmę – zalecane jest stosowanie pościeli wełnianej. Mikromasaż wełną podczas snu, poprawia krążenie i ogólną kondycję śpiącego.
- Dla wszystkich polecane są miękkie, przytulne i higroskopijne tkaniny naturalne np. bawełniane, bambusowe czy jedwabne. Są dostępne w bardzo wielu wzorach, kolorach, a także o rożnych strukturach. Tu szczególnie przyjazne będą frotte, kora czy też satyna.
Kiedy z rana wstajemy wypoczęci, pełni sił i energii – oznacza to, że we właściwy sposób zadbaliśmy o jakość naszego snu. Regeneracji po ciężkim dniu sprzyja również urządzenie sypialni według zasad feng shui.