Produkty

Jak zaprojektować domową galerię obrazów

Jak zaprojektować domową galerię obrazów

Jeśli kolekcjonujemy obrazy, to należy im się godna ekspozycja. Przestronne ściany w reprezentacyjnym miejscu, najczęściej w salonie, są najlepszym miejscem do zaprezentowania naszej kolekcji. Ważne będzie nie tylko usytuowanie dzieł względem siebie, ale także dobór właściwych ram i użycie oświetlenia, które umożliwi nam oglądanie obrazów po zmroku.

Domowa galeria obrazówNie tylko obrazy

Z poniższych wskazówek skorzystać mogą nie tylko ci, którzy na aukcjach kolekcjonerskich licytują upatrzone wcześniej okazje, by wzbogacić swój zbiór. Obrazy uznanych artystów są co prawda dobrą lokatą kapitału, jednak gromadzić i wieszać na ścianach możemy również postery filmowe, mapy, plakaty towarzyszące premierom filmowym i teatralnym, powiększone zdjęcia, grafiki czy w końcu rysunki wykonane przez nas i przez nasze dzieci i wnuki.

Na właściwej wysokości

Naturalną wysokością zawieszenia obrazów jest wysokość na wprost od naszych oczu. Z tego względu dobrą miarą do ekspozycji większych okazów jest umowna granica wyznaczana przez standardową futrynę – powinny do niej sięgać krańce ram.

W szeregu

Dobrym pomysłem jest umieszczenie obrazów obok siebie. Rzadko jednak zdarza się, by wszystkie były jednakowego rozmiaru – wyjątkiem mogą być grafiki umieszczone w tej samej oprawie passe-partout. W tym ostatnim przypadku nie ma problemu z rozłożeniem na przestrzeni ściany dekoracji. Różnej wielkości okazy niekorzystnie prezentują się ułożone gradacyjnie – od najmniejszego do największego. Tutaj o wiele lepiej sprawdzi się symetryczne, lustrzane ułożenie. Obrazy wysokie, przydają wnętrzu przestronności, natomiast podłużne optycznie pomniejszają przestrzeń między sufitem a podłogą.

W grupie

Mniejsze obrazy lub rysunki będą należycie wyeksponowane, jeśli umieścimy je obok siebie w przestrzeni na kształt prostokąta – będą stanowiły wyodrębnioną na ścianie, wyraźną całość. Aby tego dokonać, należy najpierw porozmieszczać je „na sucho”, na przykład na podłodze, sfotografować całość i wg zdjęcia wykonywać otwory w ścianie i zawieszać wszystkie. Pamiętajmy, by poszczególne elementy ekspozycji zanadto nie były do siebie zbliżone (niezbędne minimum to 10 cm) – brak przestrzeni i oddechu sprawi, że oglądający będzie jedynie prześlizgiwał się wzrokiem po nich, zamiast w skupieniu chłonąć każdy z nich z osobna.

Ramy

Obrazy powstałe na przestrzeni wieków różnią się nie tylko zawartością, ale również obramowaniem. Trudno wyobrazić sobie barokową scenę rodzajową bez wzorzystej, złoconej oprawy lub ikonę z jakąkolwiek ramą. Wybierając drewniane obramowanie, zwróćmy uwagę na samą ścianę – jeśli jest wzorzysta sama w sobie, na przykład stanowi ją ceglana powierzchnia, najlepsze do nich ramy będą skromne i niemal niezauważalne. Zbiór czarno-białej fotografii najlepiej zaprezentowany będzie w czarnych i białych ramach. Plakatom wystarczy pokrycie ich szybą. Domowa galeria obrazów

Oświetlenie

Obrazy i grafiki powinny cieszyć nasze oczy nie tylko w świetle naturalnym, ale również po zmroku. Wydobyte z wieczornej poświaty zyskują nowe życie i przyciągają spojrzenia, zwłaszcza jeżeli światło wydobywa nie tylko ich treść, ale także fakturę. W celu jak najlepszego wyeksponowania obrazów dobrze będzie zaopatrzyć się w specjalne, wydłużone kinkiety, które emanują tym samym natężeniem światła na całej swojej długości. Zawieszone nad poszczególnymi dziełami, rzucają snop oświetlenia jedynie na zawieszone pod nimi obrazy, nie są wycelowane w oczy oglądających.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej
Aranżacja salonu z jadalnią w trzy dni to nie lada wyzwanie. Jak odnowić salon, by służył wszystkim domownikom i był jednocześnie idealnym miejscem do...
Czytaj więcej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej
Trójka dzieci, 11 metrów i nieskończona ilość pasji oraz zainteresowań – jak to wszystko połączyć, by powstała funkcjonalna, a zar...
Czytaj więcej

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach
Kiedy mieszkanie jest nowe lub wynajmowane, możemy nie chcieć wiercić w ścianie, by zawiesić obraz bądź dekorację. Jak zatem ozdobić pokój lub ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
08.01.2016
Odpowiedź jest prosta - jak się chce!!! :D

Ocena i komentarz dla:

Jak zaprojektować domową galerię obrazów