Produkty

Jak zaprojektować domową galerię obrazów

Jak zaprojektować domową galerię obrazów

Jeśli kolekcjonujemy obrazy, to należy im się godna ekspozycja. Przestronne ściany w reprezentacyjnym miejscu, najczęściej w salonie, są najlepszym miejscem do zaprezentowania naszej kolekcji. Ważne będzie nie tylko usytuowanie dzieł względem siebie, ale także dobór właściwych ram i użycie oświetlenia, które umożliwi nam oglądanie obrazów po zmroku.

Domowa galeria obrazówNie tylko obrazy

Z poniższych wskazówek skorzystać mogą nie tylko ci, którzy na aukcjach kolekcjonerskich licytują upatrzone wcześniej okazje, by wzbogacić swój zbiór. Obrazy uznanych artystów są co prawda dobrą lokatą kapitału, jednak gromadzić i wieszać na ścianach możemy również postery filmowe, mapy, plakaty towarzyszące premierom filmowym i teatralnym, powiększone zdjęcia, grafiki czy w końcu rysunki wykonane przez nas i przez nasze dzieci i wnuki.

Na właściwej wysokości

Naturalną wysokością zawieszenia obrazów jest wysokość na wprost od naszych oczu. Z tego względu dobrą miarą do ekspozycji większych okazów jest umowna granica wyznaczana przez standardową futrynę – powinny do niej sięgać krańce ram.

W szeregu

Dobrym pomysłem jest umieszczenie obrazów obok siebie. Rzadko jednak zdarza się, by wszystkie były jednakowego rozmiaru – wyjątkiem mogą być grafiki umieszczone w tej samej oprawie passe-partout. W tym ostatnim przypadku nie ma problemu z rozłożeniem na przestrzeni ściany dekoracji. Różnej wielkości okazy niekorzystnie prezentują się ułożone gradacyjnie – od najmniejszego do największego. Tutaj o wiele lepiej sprawdzi się symetryczne, lustrzane ułożenie. Obrazy wysokie, przydają wnętrzu przestronności, natomiast podłużne optycznie pomniejszają przestrzeń między sufitem a podłogą.

W grupie

Mniejsze obrazy lub rysunki będą należycie wyeksponowane, jeśli umieścimy je obok siebie w przestrzeni na kształt prostokąta – będą stanowiły wyodrębnioną na ścianie, wyraźną całość. Aby tego dokonać, należy najpierw porozmieszczać je „na sucho”, na przykład na podłodze, sfotografować całość i wg zdjęcia wykonywać otwory w ścianie i zawieszać wszystkie. Pamiętajmy, by poszczególne elementy ekspozycji zanadto nie były do siebie zbliżone (niezbędne minimum to 10 cm) – brak przestrzeni i oddechu sprawi, że oglądający będzie jedynie prześlizgiwał się wzrokiem po nich, zamiast w skupieniu chłonąć każdy z nich z osobna.

Ramy

Obrazy powstałe na przestrzeni wieków różnią się nie tylko zawartością, ale również obramowaniem. Trudno wyobrazić sobie barokową scenę rodzajową bez wzorzystej, złoconej oprawy lub ikonę z jakąkolwiek ramą. Wybierając drewniane obramowanie, zwróćmy uwagę na samą ścianę – jeśli jest wzorzysta sama w sobie, na przykład stanowi ją ceglana powierzchnia, najlepsze do nich ramy będą skromne i niemal niezauważalne. Zbiór czarno-białej fotografii najlepiej zaprezentowany będzie w czarnych i białych ramach. Plakatom wystarczy pokrycie ich szybą. Domowa galeria obrazów

Oświetlenie

Obrazy i grafiki powinny cieszyć nasze oczy nie tylko w świetle naturalnym, ale również po zmroku. Wydobyte z wieczornej poświaty zyskują nowe życie i przyciągają spojrzenia, zwłaszcza jeżeli światło wydobywa nie tylko ich treść, ale także fakturę. W celu jak najlepszego wyeksponowania obrazów dobrze będzie zaopatrzyć się w specjalne, wydłużone kinkiety, które emanują tym samym natężeniem światła na całej swojej długości. Zawieszone nad poszczególnymi dziełami, rzucają snop oświetlenia jedynie na zawieszone pod nimi obrazy, nie są wycelowane w oczy oglądających.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej
Aranżacja salonu z jadalnią w trzy dni to nie lada wyzwanie. Jak odnowić salon, by służył wszystkim domownikom i był jednocześnie idealnym miejscem do...
Czytaj więcej

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach
Kiedy mieszkanie jest nowe lub wynajmowane, możemy nie chcieć wiercić w ścianie, by zawiesić obraz bądź dekorację. Jak zatem ozdobić pokój lub ...
Czytaj więcej

Sposoby na nieinwazyjną aranżację wynajmowanego mieszkania

Sposoby na nieinwazyjną aranżację wynajmowanego mieszkania
Wynajmowanie mieszkania ogranicza możliwości dostosowania zajmowanej przestrzeni do własnego gustu. Nie znaczy to jednak, że nie możemy wprowadzać żad...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
08.01.2016
Odpowiedź jest prosta - jak się chce!!! :D

Ocena i komentarz dla:

Jak zaprojektować domową galerię obrazów