Produkty

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym funkcjonalność i swoboda mają szczególne znaczenie. Dobrze urządzona przestrzeń kuchni sprawia, że nie tylko jest ona miejscem, w którym chętnie przebywamy, ale także w którym łatwo, szybko i wygodnie wykonamy wszelkie czynności. Oto kilka porad, które pomogą nam właściwie urządzić tę przestrzeń.

blat kuchennyPomiary przede wszystkim

Aby dobrze umeblować kuchnię, niezbędne będzie wykonanie dokładnych pomiarów. Dzięki temu będziemy także w stanie optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zorganizować ją tak, by nie tylko miała wymiar praktyczny, ale i estetyczny. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na elementy, których usytuowania nie możemy (lub nie chcemy) zmienić. Uwzględnić należy więc obecność gniazdek elektrycznych, grzejników, rur, wentylacji, a także okien czy drzwi.

Aby kuchnia umożliwiała swobodę ruchów i wygodne wykonywanie wszelkich czynności, powinniśmy także zwrócić uwagę nie minimalne odległości, które należy zachować podczas urządzania tej przestrzeni. Należy w tym wypadku pamiętać, by odległość pomiędzy ciągami mebli kuchennych wynosiła minimum 120 cm. Warto zaplanować także większy blat roboczy, którego długość również osiągnie minimum 120 cm. Ważne jest także odpowiednie usytuowanie zlewozmywaka oraz płyty grzewczej – powinny być one oddalone od bocznej ściany przynajmniej o 20 cm. W zależności od tego, jaki sprzęt AGD planujemy zakupić, okap warto zamontować na wysokości 50-55 cm nad płytą elektryczną oraz 65-90 nad płytą gazową.

Wykorzystanie tych praktycznych zasad pozwoli na zaprojektowanie w pełni funkcjonalnego pomieszczenia.

Dobór odpowiednich mebli

Gdy znamy już dokładne wymiary pomieszczenia lub wnęki kuchennej, możemy przystąpić do wyboru odpowiedniego zestawu mebli. Warto uwzględnić różne rodzaje szafek kuchennych – poza tradycyjnymi jedno- i dwudrzwiowymi, możemy zdecydować się także na górne szafki uchylne, a także szafki narożne, szuflady czy wąskie szafki wnękowe, które zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania akcesoriów kuchennych.

Rozstaw sprzętu AGD

Dla funkcjonalności kuchni ważny będzie właściwy rozstaw poszczególnych sprzętów AGD. Należy pamiętać, by lodówka nie znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie piekarnika. Ten z kolei nie powinien znajdować się tuż przy zlewie. Obok niego powinna znajdować się natomiast zmywarka.  Warto też pamiętać, że dla naszej wygody obok lodówki powinien znajdować się blat, na którym wygodnie odłożymy torby z zakupami czy wyciągane z chłodziarki produkty. Rozplanowując ulokowanie sprzętów możemy także uwzględnić fakt, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni, jednak to, jaki rozstaw poszczególnych elementów wyposażenia będzie dla nas wygodny, w dużej mierze jest sprawą indywidualną.

Praktyczne elementy wyposażeniaszafka dolna

Projektując kuchnię, nie możemy zapominać o dodatkowych elementach wyposażenia, które zapewnią nam komfortowe korzystanie z niej. Przede wszystkim w większości wypadków konieczny będzie zakup odpowiedniego blatu. Dzięki niemu meble będą kompletne i uzyskamy powierzchnię do przechowywania akcesoriów oraz przygotowywania posiłków. Blat wprowadza także do wnętrza walory estetyczne, dlatego decyzja o tym, z jakiego materiału będzie wykonany i jaki będzie miał kolor, powinna zostać dobrze przemyślana.

Niezbędne będzie również odpowiednie oświetlenie wszelkich stref roboczych w kuchni – blatów, zlewu i kuchenki bądź płyty. W tym celu warto zdecydować się na paski ledowe lub punkty świetlne, które montuje się pod szafkami wiszącymi.

Na koniec zadbajmy także o właściwe wyposażenie mebli kuchennych i odpowiednie rozlokowanie w nich poszczególnych akcesoriów kuchennych. Warto zdecydować się na kosze cargo, które zagwarantują łatwy dostęp do zawartości nawet obszernych szafek narożnych.

Data publikacji: 24.04.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak ukryć drzwi do spiżarni w kuchni? Poznaj nasze rozwiązania

Jak ukryć drzwi do spiżarni w kuchni? Poznaj nasze rozwiązania
Dlaczego warto postawić na spiżarnie połączoną z kuchnią? Przede wszystkim to duże ułatwienie – wszystkie produkty niezbędne podczas gotowania m...
Czytaj więcej

Sprytne sposoby na przechowywanie w małej kuchni

Sprytne sposoby na przechowywanie w małej kuchni
Małe kuchnie stanowią szczególne wyzwanie, gdy przychodzi nam je urządzać. Niewielka przestrzeń powoduje, że musi być właściwie umeblowana i zaaranżow...
Czytaj więcej

Jak wykorzystać szafkę pod zlewem?

Jak wykorzystać szafkę pod zlewem?
Szafka pod zlewem kuchennym jest miejscem, które można wykorzystać sprytniej niż tylko do przechowywania detergentów czy kosza na śmieci. Oto pomysły ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?