Produkty

Jaką drabinę wybrać przed remontem mieszkania w kamienicy?

Jaką drabinę wybrać przed remontem mieszkania w kamienicy?

Każde mieszkanie prędzej czy później czeka remont. Lokale w kamienicach są stare i długo mogły pozostawać bez odpowiedniej opieki. Jeśli więc staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami takiego lokum, musimy odpowiednio zaplanować jego gruntowną renowację.

drabina castoramaW pierwszej kolejności przeprowadzamy ewaluację stanu mieszkania. Nierzadko będziemy wymieniać instalacje, montować nowy system ogrzewania, kuchenkę, zlewozmywak czy od podstaw aranżować łazienkę. Nawet gdy dysponujemy wolnym czasem i chcemy sobie poradzić bez firmy remontowej, do sprawdzenia instalacji gazowej będziemy potrzebować specjalisty. Ale kilka czynności możemy bez przeszkód wykonać samodzielnie – pomalujemy ściany, położymy kafle czy tapety. Do tego musimy się zaopatrzyć w odpowiednią drabinę.

Dwie cechy są dla kamienic bardzo charakterystyczne: brak windy i wysokie sufity. Nasza drabina musi być na tyle lekka, żeby bez większych problemów wnieść ją na czwarte piętro, a jednocześnie powinna być solidna i wysoka, żeby swobodnie sięgać do sufitu. Do samego malowania tej powierzchni można użyć jedynie kija malarskiego, ale pamiętajmy, że drabina spełnia więcej funkcji. Będziemy musieli się wspinać, by wymienić żarówki, umyć żyrandole czy zawiesić firany. Drabina jest niezbędna w każdym domu.

Drabina przystawna czy rozstawna – ta pierwsza jest lżejsza, a przez to poręczniejsza. Opiera się ją o ścianę. Jest odpowiednia do wykańczania rogów i elewacji, ale w kamienicy na niewiele nam się przyda, jeśli będziemy musieli coś zrobić pośrodku mieszkania. Wybieramy więc stabilną drabinę rozstawną.

Drabina drewniana czy aluminiowa – przy pracy na wysokości większą stabilność zapewni nam cięższa drabina drewniana. Jej wadą jest trudność w transporcie. Zaletą drabiny z drewna jest zwiększone bezpieczeństwo pracy przy instalacjach elektrycznych (musimy zadbać o to, by była całkowicie sucha). Jest także najtańsza ze wszystkich drabin. Z kolei zaletą aluminium jest odporność na korozję, jednak przy odpowiednim przechowywaniu w warunkach domowych cecha ta nie będzie dla nas istotna.drabina

Drabina z włókna szklanego – jest bezpieczna przy instalacji elektrycznej, najsolidniejsza, ale i najdroższa. Z reguły używają jej profesjonaliści. Traktuje się ją jako inwestycję.

Drabina z wejściem jednostronnym czy dwustronnym – z uwagi na rodzaj wykonywanych prac i konieczność zachowania stabilności, lepsza będzie dla nas drabina ze schodami po obu stronach. Zwiększa to jej masywność a co za tym idzie, zapobiega łatwemu przewróceniu.

Trudno jest więc połączyć akurat dwie najbardziej pożądane cechy drabiny w kamienicy. Potrzebujemy sprzętu ciężkiego, a to oznacza, że będzie nam trudno go nosić w bramie i transportować już wewnątrz mieszkania. Zaangażowanie członków rodziny wydaje się niezbędne. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo osoby wspinającej się.

Wybierając drabinę do remontu w kamienicy musimy też pamiętać o trwałości. Jeśli zakupimy masywną i tanią drewnianą drabinę, konieczne będzie przechowywanie jej w odpowiednich warunkach. Drewno nie lubi wilgoci. Nasz sprzęt trzymany gdzieś na wilgotnym strychu może zbutwieć i będzie stanowić jeszcze większe zagrożenie, gdy po kilku latach znów będziemy wykonywać prace na wysokościach. Jeśli trudno jest nam wygospodarować odpowiednie pomieszczenie dla takiej drabiny, lepiej zainwestować w trwały materiał w postaci włókna szklanego.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Drabina plastikowa – do czego może się przydać

Drabina plastikowa – do czego może się przydać
Drabina to sprzęt, który prędzej czy później znajdzie zastosowanie w każdym domu oraz mieszkaniu. W wysokich kamienicach będzie niezbędna podczas wies...
Czytaj więcej

Jak dobrać właściwą drabinę?

Jak dobrać właściwą drabinę?
Drabina to jedno z tych akcesoriów, które przydaje się nie tylko w domach jednorodzinnych z ogrodami czy na placach budowy, ale i w niewielkich mieszk...
Czytaj więcej

Rodzaje i wybór drabin

Rodzaje i wybór drabin
Drabina jest przydatna podczas wielu prac – zarówno budowlanych, wykończeniowych, jak i dekoracyjnych. Jednak poszczególne modele różnią się od ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaką drabinę wybrać przed remontem mieszkania w kamienicy?