Położenie fugi jest kropką nad „i” w wykończeniu nie tylko sauny, ale każdego z miejsc, w których zdecydowaliśmy się na płytki – ceramiczne, kamienne i inne. Dotyczy to zarówno łaźni, jak i łazienki, kuchni, a nawet tarasu. Nie wybieramy odpowiedniej fugi, zwracając uwagę tylko na jej kolor – w tym wypadku w pierwszej kolejności liczą się właściwości i jej skład.
Sauna jest miejscem wyjątkowym. Wszystkie użyte do jej budowy materiały powinny cechować się odpornością na obecność wilgoci, pary wodnej i wysoką temperaturę. Co więcej – nie wystarczą same, nawet najlepiej dobrane materiały, jeśli nie zadbamy o właściwą wentylację, odpowiednią izolację paroszczelną i taką realizację projektu, która nie będzie skutkowała dużą ilością szczelin czy miejsc trudno dostępnych. Jest to szczególnie ważne w saunie – warunki w niej panujące są idealne dla rozwoju wszelakich drobnoustrojów. Jeśli nie będziemy mieli możliwości dotarcia do każdego zakamarka w celu jego wyczyszczenia, na nieproszonych gości nie będziemy długo czekać.
Spośród fug odpowiednich dla środowiska, w którym panuje wilgoć, a w powietrzu unosi się para wodna, najlepsze będą:
Fuga epoksydowa – po związaniu jest gładka i nie wsiąka w nią woda, dzięki czemu jest łatwa do czyszczenia i odporna na działanie detergentów używanych w celu zachowaniu czystości w gospodarstwie domowym. Z racji swoich właściwości jest wykorzystywana w miejscach stale narażonych na działanie wilgoci, na przykład w basenach. Niestety jej czas wiązania jest na tyle krótki, że konieczne jest natychmiastowe czyszczenie miejsc, w których nie powinna się ona znaleźć, na przykład na powierzchni płytek. Reakcja chemiczna, jaka w tym czasie zachodzi, jest na tyle skuteczna, że odczyszczenie miejsc, na których powstały zabrudzenia z fugi epoksydowej może być niemożliwe. Bardzo dobrze prezentuje się po wyschnięciu – przypomina tworzywo sztuczne i jej kolorystyka jest często wykorzystywana w pomieszczeniach o jasnych barwach, do których sauna należy. Jest fugą bardziej odporną, łatwiejszą w utrzymaniu, wizualnie bardziej atrakcyjną, ale też odpowiednio droższą.
Fuga cementowa – różni się od epoksydowej swoimi właściwościami oraz ceną, która jest bardziej przystępna. Nie powinna być stosowana w miejscach, do których dociera stale woda, ponieważ pod jej wpływem może być wypłukiwana, możliwe jest też powstanie przebarwień spowodowanych obecnością zawilgoceń – bezpośrednich i przez obecność pary wodnej w powietrzu. Z tego też względu do jej czyszczenia nie powinno się używać silnych środków. Znajduje zastosowanie przy spoinowaniu wszelakich rodzajów płytek, od fug drobnoziarnistych do małej powierzchni wypełnienia do większych szczelin, gdzie stosuje się materiał o ziarnie grubszym. Najlepiej nadaje się na ściany sauny, o ile nie są one pokryte marmurem.
Dostępne są również fugi łączące zalety powyższych, cementowo-epoksydowe, oraz uelastycznione fugi cementowe uszlachetnione tworzywami sztucznymi. Ponieważ jednak w saunach nie stosujemy podłoża odkształcalnego, zastosowanie tych ostatnich nie jest niezbędne. Nasz wybór powinien paść na fugę cementową, epoksydową lub łączącą ich właściwości – cementowo-epoksydową.