Produkty

Jaką podłogę wybrać – jasną czy ciemną?

Jaką podłogę wybrać – jasną czy ciemną?

Wyboru podłogi dokonujemy raz na długi czas, dlatego decyzja powinna być podjęta bardzo rozważnie. Poza związkiem z planowanym ogrzewaniem oraz przeznaczeniem, istotnym aspektem jest również jej kolorystyka. W zależności od jej doboru - jasnego bądź ciemnego odcienia –  wnętrze pomieszczenia zyska na określonych predyspozycjach aranżacyjnych.

ciemna podłoga castoramaPodłoga jasna

Decydując się na podłogę jasną zyskujemy naturalną, a zarazem elastyczną bazę aranżacyjną. Jasna barwa podłoża doskonale współgra zarówno z jasnymi, jak i z ciemnymi elementami wykończenia i wyposażenia. Mało jest prawdopodobna sytuacja, w której całość nie będzie się dobrze komponowała – ma to szczególne znaczenie, gdy nie mamy doświadczenia w aranżowaniu pomieszczeń. Zaletą jasnych odcieni jest przyczynienie się do optycznego powiększenia wnętrz – zastosowanie ich w małym wnętrzu doda mu przestronności i lekkości. Ciekawe efekty z jasną podłogą stworzą również nowoczesne dodatki. Co więcej, w kompozycji z jasnymi meblami stworzy wnętrze delikatne i eleganckie. Ale uwaga, nie należy też z jasnością przesadzić. Inaczej pomieszczenie może wydać się bez wyrazu. Warto też mieć na uwadze, że ciemne meble na takiej podłodze nie powinny być zbyt masywne. Może to doprowadzić do efektu przytłoczenia.

Decydując się na rozwiązanie w tej postaci, musimy mieć świadomość okresowych czynności pielęgnacyjnych. Wynika to chociażby z faktu, iż na jasnej podłodze bardziej widoczne są wszelkie zabrudzenia.

Ciemna podłoga

Ciemna podłoga jest bardziej ryzykownym rozwiązaniem, choć nie zawsze. jasne panele castoramaNadaje ona charakter całemu wnętrzu, który ma niemałe znaczenie w dalszym procesie urządzania. Z racji tego, że ciemne barwy optycznie zmniejszają pomieszczenie, nie warto ich stosować do małych pokoi.

Co istotne, podłogi ciemne często dają wrażenie bardziej eleganckich a jednocześnie przytulnych. W połączeniu ich z metalem czy szkłem stworzą efektowną całość. Ciemna barwa podłoża stanowi również doskonały podkład pod styl orientalny, który jest jednym z ciekawszych rozwiązań aranżacyjnych.

W kompozycji z nasyconą ciemnym kolorem podłogą dobrze będą wyglądać także masywne meble i mosiężne dodatki. Dodatkowo, ciekawy efekt otrzymamy w połączeniu z otoczeniem akcesoriów z gliny bądź wikliny.

Tak jak w przypadku podłogi jasnej, podłoga ciemna wymaga częstej pielęgnacji - na ciemnym podłożu bardziej widoczny jest kurz.

Dla większości wybór koloru podłogi jest jednym z częstszych problemów przy aranżacji wnętrz. Mając jednak w zanadrzu podstawową wiedzę na ten temat, zamienimy go w najprzyjemniejszy kłopot.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

3 sposoby na szybki remont podłogi

3 sposoby na szybki remont podłogi
Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W...
Czytaj więcej

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Jak dbać o podłogę drewnianą?
Drewno to jeden z najbardziej klasycznych i najpiękniejszych materiałów do wykończenia wnętrz – idealnie nadaje się na podłogę. Żeby była...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
27.02.2016
Dzięki wielkie za fajne porady. Nie znam się na tego typu działaniach – bardzo mi pomogliście! Niech żyje Internet :)
18.11.2015
Tak, odradzam jasne. szczególnie takie białe czy kremowe, bo drewno jeszcze ujdzie. generalnie następnym razem będę miała coś pomiędzy jasną i ciemną :) bo za ciemna z kolei to trumna

Ocena i komentarz dla:

Jaką podłogę wybrać – jasną czy ciemną?