Produkty

Jaką wybrać wiertarkę – stołową, bezudarową czy udarową?

Jaką wybrać wiertarkę – stołową, bezudarową czy udarową?

Dobra wiertarka to podstawa wyposażenia warsztatu majsterkowicza.

WIERTARKA STOŁOWASpośród całego asortymentu wiertarek możemy wymienić następujące rodzaje:

Wiertarki ręczne, które napędzane są siłą naszych mięśni. Używane są ona z reguły do tworzenia otworów w drewnie, ewentualnie do wiercenia w miękkich tworzywach sztucznych. Zazwyczaj dodatkowo są wyposażone w uchwyt umożliwiający wymianę wierteł o różnej średnicy.

Wiertarki bezudarowe uniwersalne, najczęściej wyposażone w dwa tryby pracy – do wiercenia w materiałach miękkich i twardych.

Mogą być przeznaczone dla amatorów (wówczas ich moc oscyluje pomiędzy 500-700 W) oraz posiadać wiele przydatnych rozwiązań użytkowych, m.in. regulację prędkości i momentu obrotowego, blokadę włącznika, zmianę kierunku obrotów oraz ogranicznik głębokości wiercenia. Ich niezaprzeczalną zaletą jest waga, która z reguły nie przekracza 2 kg.

Trzecim typem wiertarek są wiertarko-wkrętarki. Czas ich pracy jest w dużej mierze uzależniony od zastosowanej baterii. Te najsłabsze pozwalają na wkręcenie około 200 wkrętów.

Wiertarki tego typu umożliwiają zarówno wkręcenie śrub, jak i wiercenie.

Jeśli szukamy sprzętu do wiercenia otworów w bardzo twardych materiałach, naszym wyborem powinna być wiertarka udarowa. Pozwala ona na wywiercenie otworów w betonie o średnicy nie większej niż 16 mm. Wiertarki udarowe profesjonalne mają moc od 600 do ponad 1000 W. Są bardzo trwałe, ponieważ ich obudowy są wykonane ze stopów magnezu.

Wreszcie ostatnim typem wiertarek są wiertarki stołowe i pionowe. Najczęściej używa się ich w przemyśle oraz w warsztatach ślusarskich.

Kupując wiertarkę zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

Moc, napięcie, maksymalną prędkość obrotową, częstotliwość udarów, średnicę wiercenia, liczbę biegów.wiertarka
Większa moc zapewnia znacznie dłuższy czas działania sprzętu. Natomiast im mocniejszy silnik, tym wiertło będzie w stanie wywiercić większe otwory także w bardzo twardych materiałach.
Im większa prędkość obrotowa i liczba udarów, tym wydajniejsza praca wiertarki.
Podczas wyboru wiertarki zwróćmy ponadto uwagę na to, czy posiada ona dodatkowe ułatwienia w postaci antypoślizgowego uchwytu, laserowej poziomicy czy lampki.

Zastanówmy się do jakich materiałów będziemy wykorzystywać swoją wiertarkę:

Jeśli zamierzamy wiercić wyłącznie w materiałach miękkich to możemy odpuścić sobie zakup wiertarki udarowej, wystarczy wówczas wiertarka ręczna.

Potrzebujemy wiertarki do zastosowań amatorskich czy do profesjonalnej pracy związanej z naszym fachem? Jeśli nie jesteśmy pewni, lepiej jest wybrać wiertarkę możliwie uniwersalną, idealną dla majsterkowiczów. Jeśli interesuje nas tylko wiercenie, to w zupełności wystarczy nam oprócz wiertarki komplet wierteł. Jeśli nasza wiertarka ma spełniać także inne funkcje, będziemy musieli dokupić do niej różne końcówki.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak nawiercać duże otwory?

Jak nawiercać duże otwory?
Konieczność wywiercenia otworów o niestandardowej średnicy pojawia się zwykle przy okazji domowych remontów. Umożliwi nam to nawet zwykła wiertarka, o...
Czytaj więcej

Wybieramy wiertła – w zestawie czy pojedynczo?

Wybieramy wiertła – w zestawie czy pojedynczo?
Elektronarzędzia takie jak wiertarki, które wybieramy do naszego domu, rzadko kiedy wyposażone są w wiertła – te dokupujemy sami w zależności od...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
11.10.2015
Bardzo ciekawy artykuł, chyba wezmę udarową, udar zawsze się przyda.

Ocena i komentarz dla:

Jaką wybrać wiertarkę – stołową, bezudarową czy udarową?