Produkty

Jaki czujnik czadu wybrać?

Jaki czujnik czadu wybrać?

Czad jest bezbarwny i bezwonny, przez co jest naprawdę niebezpieczny. Można się nim podtruć lub zatruć. Jest wiele sposobów na to, jak ochronić się przed zagrożeniem. Najskuteczniej działa urządzenie elektryczne – dobry czujnik czadu. Jak go wybrać?

Przejdź do następnych akapitów:

Czad – poważne niebezpieczeństwo

Powszechnie nazywany jest „cichym zabójcą”. Miano to nadano nie bez powodu. Tlenek węgla, czyli czad, jest bezbarwny. Nie ma też smaku ani zapachu. Nie sposób więc zobaczyć go ani wyczuć, gdy jest w powietrzu. Skąd się bierze? Czad ulatnia się ze źle użytkowanych lub wadliwych urządzeń grzewczych oraz kominów. Powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw. Jest silnie trujący, a przez to, że jego waga jest niższa niż powietrza, łatwo się w nim rozprzestrzenia.

O czadzie najwięcej słyszy się w okresie jesienno-zimowym. Wtedy też intensywniej grzejemy w domach i mniej wietrzymy pomieszczenia. Czad jest zagrożeniem, które warto brać na poważnie. Do ludzkiego organizmu dostaje się przez drogi oddechowe i przedostaje się do krwiobiegu. Tam tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną i blokuje dostęp tlenu. Sytuacja ta zagraża życiu i zdrowiu.

Zatruciu możesz zapobiec przez częste kontrole instalacji oraz przewodów wentylacyjnych. Dobrze też regularnie sprawdzać stan ciągu powietrza. Chcesz mieć pewność, że nie grozi Ci niebezpieczeństwo? Zamontuj w domu dobry czujnik czadu. Jaki wybrać? W jaki sposób działa taki sprzęt?

czujnik-czadu

Jak działa czujnik czadu?

Małe elektroniczne urządzenie to jedyny sposób na wykrycie niebezpieczeństwa w domu. Jest ono łatwe w obsłudze i nie zajmuje wiele miejsca w pomieszczeniu. A dokładnie na ścianie, bo tam powinno się je zamontować. Dobry czujnik czadu stale monitoruje jakość powietrza w pomieszczeniu. Dzięki niemu dowiesz się, gdy normy stężenia czadu w powietrzu zostały przekroczone.

Specjalny sensor zawiera substancje, które reagują na tlenek węgla. Następnie mikroprocesory analizują otrzymane wyniki i w razie konieczności informują Cię o niebezpieczeństwie. Nie obawiaj się, że nie usłyszysz ostrzeżenia. Dźwięk urządzenia jest naprawdę głośny. Możesz się z resztą o tym przekonać, testując sprzęt. Jest to nawet zalecane.

Przy jakim stężeniu włącza się czujnik czadu?

Czas reakcji sprzętów zależny jest od ilości tlenku węgla w powietrzu. Czujniki działają tym szybciej, im wyższe stężenie czadu wykryją. Normy ustalone są odgórnie, a nie przez poszczególnych producentów. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje stężenie tlenku węgla wysokości 35 ppm za maksymalną ilość szkodliwej substancji w powietrzu, gdy w pomieszczeniu przebywasz 8 godzin. Przy jakim stężeniu włącza się czujnik czadu?

Gdy sprzęt wykryje stężenie tlenku węgla wysokości 50 ppm, zadziała w ciągu 60-90 minut. Jeśli stężenie czadu wyniesie 100 ppm, reakcja czujnika będzie znacznie szybsza. Sprzęt uruchomi się w ciągu 10-40 minut. Urządzenie reaguje najszybciej – do 3 minut – gdy wykryje w powietrzu stężenie tlenku węgla wysokości 300 ppm. 

Jaki czujnik czadu wybrać?

Urządzenie jest naprawdę skuteczne, a szeroki wybór produktów na rynku pozwoli Ci wybrać dopasowany do swoich potrzeb czujnik czadu. Jaki wybrać sprzęt? Podczas zakupów musisz zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszym z nich jest typ urządzenia. Do wyboru masz te jednofunkcyjne, jak i czujnik czadu połączony z detektorem dymu czy gazu. Zwróć uwagę na częstotliwość pomiarów. Im częściej będą one wykonywane, tym szybciej zostaniesz poinformowany o niebezpieczeństwie. 

Ważną informacją jest też gwarantowany czas, przez jaki urządzenie będzie sprawne. Wyszukaj takiego sprzętu, który zapewni Ci spokój na kilka lat. Takie urządzenie powinno mieć możliwość testowania sprawności. Warto wykonywać go regularnie.

Zastanawiasz się jaki czujnik czadu kupić? Określ swoje preferencje dotyczące zasilania sprzętu. Baterie to nie jedyne rozwiązanie. Urządzenie może zasilać też akumulator lub prąd. Parametr ten jest o tyle ważny, że wpływa na decyzję o miejscu montażu czujnika. Największą swobodę dadzą Ci urządzenia zasilane baterią czy z akumulatora.

Niezależnie od tego, na jaki czujnik czadu się zdecydujesz, konieczne jest, aby posiadał atest. To poświadczenie, że urządzenie spełnia normy wynikające z zapisów prawnych. Jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania sprzętu. Zakup produktu bez certyfikatu może okazać się nietrafionym. Nie masz też pewności, że czujnik działa prawidłowo i poinformuje Cię w odpowiednim momencie o zagrożeniu.

jaki-czujnik-czadu

Gdzie umieścić urządzenie?

Wcale nie musisz wiercić dziur w ścianach, aby zamontować czujnik czadu. Jeśli jest to kwestia, która do tej pory powstrzymywała Cię przed zakupem czujnika czadu, nie rezygnuj z bezpieczeństwa, tylko wybierz model do ustawienia na półce. Gdzie powinien się znaleźć?

Sprzęt umieść przede wszystkim w pomieszczeniach, w których znajduje się piec lub piecyk. Tam ryzyko ulatniania się tlenku węgla jest największe. Mowa o takich pomieszczeniach jak łazienka, piwnica czy kotłownia. Jaki czujnik czadu kupić do dużego domu, z wieloma potencjalnie niebezpiecznymi strefami? W tej sytuacji nie rodzaj sprzętu będzie miał znaczenie, ale ilość urządzeń. Dobrze, aby w każdym pomieszczeniu znajdowała się czujka.

Zwiększona liczba urządzeń wynika z ich zasięgu. Powinno się je montować w odpowiedniej odległości od potencjalnego źródła czadu oraz w miejscu o odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Nie może być to zbyt blisko ani zbyt daleko. Warto zachować przynajmniej metr odległości od potencjalnego źródła czadu i nie przekraczać 5-6 metrów. Szczegółowe informacje powinieneś znaleźć w instrukcji producenta.

Istotne jest także miejsce, które wybierzesz na umieszczenie sprzętu. Czujka nie powinna się znaleźć ani przy podłodze, ani tuż pod sufitem (minimum w tym przypadku to 20 cm) Urządzenie powieś lub postaw w miejscu nienasłonecznionym i nienarażonym na przeciągi. Sprzęt nie będzie działał prawidłowo, jeśli umieścisz go przy kratce wentylacyjnej, oknie czy drzwiach. Dobrze też, aby nic nie stało na drodze między czujnikiem czadu a miejscem potencjalnego wycieku tlenku węgla. W przeciwnym razie pomiar może być zaburzony.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i rodziny

Aby skutecznie chronić się przed czadem, konieczne jest używanie czujnika. Tylko specjalny sprzęt jest w stanie wykryć zagrożenie. Tlenek węgla jest bezbarwny, nie ma zapachu, ani smaku. Nie sposób więc dostrzec go, jednak jest bardzo niebezpieczny dla człowieka.

Do wyboru masz jednofunkcyjne urządzenia oraz te, połączone z czujnikiem dymu i gazu. Ważne, aby zakupiony przez Ciebie sprzęt posiadał atest, który będzie poświadczeniem poprawności jego działania. Sposób zasilania oraz montażu urządzenia dopasuj do własnych preferencji. Istotną kwestią jest również częstotliwość wykonywania pomiarów. Pamiętaj, że na sprawne funkcjonowanie sprzętu wpływ ma nie tylko samo urządzenie, ale też miejsce, w którym je umieścisz. Więcej na temat zasadności stosowania czujek czadu przeczytasz i innych materiałach z kategorii „Porad i inspiracji”.

Data publikacji: 02.11.2021
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jaki alarm do domu wybrać?

Jaki alarm do domu wybrać?
Bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny to najwyższa wartość. Alarm w domu to mniejsze ryzyko włamania. Odpowiednio dobrany i zamontowany sprzęt to gwar...
Czytaj więcej

Jaki czujnik gazu i czadu wybrać? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Jaki czujnik gazu i czadu wybrać? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!
Jeśli w domu pojawi się wyciek gazu lub czad, musisz działać błyskawicznie. W końcu chodzi o życie Twoje i bliskich. Szybka reakcja jest możliwa dzięk...
Czytaj więcej

Kontrola instalacji gazowej – niezbędne informacje

Kontrola instalacji gazowej – niezbędne informacje
Spośród wszystkich instalacji domowych gazowa wymaga szczególnej uwagi. Systematycznie przeprowadzane przeglądy pozwalają uchronić dom przed zniszczen...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki czujnik czadu wybrać?