Noże monterskie – składane lub stałe
Składane noże monterskie, nazywane też kozikami, pozwalają na szybkie usunięcie izolacji z przewodów. Dostępne są też noże monterskie z ostrzem stałym chowanym w kaburę.
Są wykorzystywane do nacinania otulin i przecinania miedzianych łączy. Rękojeści są zazwyczaj wykonane z drewna lub mocnych materiałów syntetycznych.
Porada eksperta Warto wybierać noże monterskie, które posiadają warstwę z powłoki VDE i ochronny jelec, czyli kołnierz zapobiegający ześlizgnięciu się ręki podczas cięcia przewodów. Te elementy podnoszą bezpieczeństwo pracy z instalacją elektryczną. |
Rodzaje noży monterskich
Rodzaje ostrzy w nożach monterskich są dzielone ze względu na rodzaj materiału, do którego cięcia są przeznaczone. Wyróżniamy m.in. noże monterskie:
- do kabli miedzianych i aluminiowych,
- do kabli jedno i wielożyłowych z izolacją wykonaną z gumy,
- do przewodów w izolacji polwinitowej,
- do kabli 1000 V.
Sierpak – nóż monterski do zadań specjalnych
Sierpak to nóż monterski, którego zastosowanie wykracza poza dziedzinę instalacji elektrycznej. Możemy użyć go do przecinania przewodów, jak i rozcinania worków, cięcia kwiatów, tektury, do ścinania grzybów – sierpak znajdzie więc miejsce w skrzynce narzędziowej elektryka, budowlańca i ogrodnika.
Budowa noża monterskiego
Składa się rękojeści oraz jednej, dwóch kling. Jedno ostrze zwykle jest uniwersalne – posiada prostą głownię, do ściągania izolacji. Drugie, pomocnicze ostrze może pełnić funkcję wkrętaka. Rękojeść ze stalowego szkieletu może być pokryta okładziną wykonaną z drewna, tworzyw syntetycznych, aluminium i materiałów. Niektóre noże montażowe są wyposażone dodatkowo w szpikulec i otwieracz do butelek. Ostrza noży monterskich posiadają zwykle nacięcia ułatwiające ściąganie izolacji przewodów i dodatkowe, pomocnicze, cienkie ostrze. Końcówka robocza jest przymocowana na stałe i można ją naostrzyć. Możemy kupić też noże monterskie dla elektryków ze stopką na końcu ostrza, która umożliwia łatwe rozwieranie otuliny przewodu podczas nacinania. Dobrze, jeśli ostrze noża jest zabezpieczone blokadą przed niekontrolowanym otwarciem.
Specjalne noże do ściągania izolacji
Na rynku dostępne są też specjalne noże do ściągania izolacji, które wyglądem mogą przypominać obieraczkę. Sprawdzą się do usuwania izolacji ze standardowego kabla o przekroju okrągłym. Modele wykonane ze stali z powłoką z azotku tytanu ułatwiają cięcie i przeciwdziałają tępieniu się ostrza. W rękojeści takiego nożyka może być skryte zapasowe ostrza. Obudowy z elementami z materiałów antypoślizgowych zwiększają pewność uchwytu.
W artykułach: Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże łamane i trapezowe oraz Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże precyzyjne i specjalistyczne opisujemy inne nożyki warsztatowe.