Produkty

Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże monterskie

Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże monterskie

Jaki nóż użyć do szybkiego zdejmowania izolacji z przewodów? Przedstawiamy noże monterskie – ich rodzaje, zastosowanie i materiały wykorzystywane do wyrobu kling i rękojeści. Który nóż monterski wybrać?

składany nóż monterskiNoże monterskie – składane lub stałe

Składane noże monterskie, nazywane też kozikami, pozwalają na szybkie usunięcie izolacji z przewodów. Dostępne są też noże monterskie z ostrzem stałym chowanym w kaburę.

Są wykorzystywane do nacinania otulin i przecinania miedzianych łączy. Rękojeści są zazwyczaj wykonane z drewna lub mocnych materiałów syntetycznych.

Porada eksperta

Warto wybierać noże monterskie, które posiadają warstwę z powłoki VDE i ochronny jelec, czyli kołnierz zapobiegający ześlizgnięciu się ręki podczas cięcia przewodów. Te elementy podnoszą bezpieczeństwo pracy z instalacją elektryczną.

Rodzaje noży monterskich

Rodzaje ostrzy w nożach monterskich są dzielone ze względu na rodzaj materiału, do którego cięcia są przeznaczone. Wyróżniamy m.in. noże monterskie:

- do kabli miedzianych i aluminiowych,
- do kabli jedno i wielożyłowych z izolacją wykonaną z gumy,
- do przewodów w izolacji polwinitowej,
- do kabli 1000 V.nóż do majsterkowania

Sierpak – nóż monterski do zadań specjalnych

Sierpak to nóż monterski, którego zastosowanie wykracza poza dziedzinę instalacji elektrycznej. Możemy użyć go do przecinania przewodów, jak i rozcinania worków, cięcia kwiatów, tektury, do ścinania grzybów – sierpak znajdzie więc miejsce w skrzynce narzędziowej elektryka, budowlańca i ogrodnika.

Budowa noża monterskiego

Składa się rękojeści oraz jednej, dwóch kling. Jedno ostrze zwykle jest uniwersalne – posiada prostą głownię, do ściągania izolacji. Drugie, pomocnicze ostrze może pełnić funkcję wkrętaka. Rękojeść ze stalowego szkieletu może być pokryta okładziną wykonaną z drewna, tworzyw syntetycznych, aluminium i materiałów. Niektóre noże montażowe są wyposażone dodatkowo w szpikulec i otwieracz do butelek. Ostrza noży monterskich posiadają zwykle nacięcia ułatwiające ściąganie izolacji przewodów i dodatkowe, pomocnicze, cienkie ostrze. Końcówka robocza jest przymocowana na stałe i można ją naostrzyć. Możemy kupić też noże monterskie dla elektryków ze stopką na końcu ostrza, która umożliwia łatwe rozwieranie otuliny przewodu podczas nacinania. Dobrze, jeśli ostrze noża jest zabezpieczone blokadą przed niekontrolowanym otwarciem.

cięcie przewodówSpecjalne noże do ściągania izolacji

Na rynku dostępne są też specjalne noże do ściągania izolacji, które wyglądem mogą przypominać obieraczkę. Sprawdzą się do usuwania izolacji ze standardowego kabla o przekroju okrągłym. Modele wykonane ze stali z powłoką z azotku tytanu ułatwiają cięcie i przeciwdziałają tępieniu się ostrza. W rękojeści takiego nożyka może być skryte zapasowe ostrza. Obudowy z elementami z materiałów antypoślizgowych zwiększają pewność uchwytu.

W artykułach: Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże łamane i trapezowe oraz Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże precyzyjne i specjalistyczne opisujemy inne nożyki warsztatowe.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże precyzyjne i specjalistyczne

Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże precyzyjne i specjalistyczne
Jaki nóż wybrać do warsztatu do precyzyjnego cięcia papieru? Na czym poleca działanie noża do cięcia szkła? Ułatwiamy wybór noży dla maj...
Czytaj więcej

Wszystko, co powinno wiedzieć się o nożach

Wszystko, co powinno wiedzieć się o nożach
Jedne z pierwszych narzędzi, znajdowane w najwcześniejszych osadach ludzkich. Noże dosłownie wycięły wraz z ludzką pomysłowością ścieżkę do stworzenia...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże monterskie