Produkty

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Podpowiadamy

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Podpowiadamy

Jakość powietrza w budynkach często pozostawia wiele do życzenia. Chociaż trudno dostrzec to gołym okiem, znajduje się w nim dużo zanieczyszczeń. Samo wietrzenie pomieszczeń nie zawsze będzie skutecznym rozwiązaniem problemu. Chcesz oddychać czystym powietrzem? Zainwestuj w dobry oczyszczacz!

Przejdź do następnych akapitów:

Oddychaj spokojnie

Smog, o którym tak wiele słychać szczególnie w sezonie zimowym, rzeczywiście jest dużym zagrożeniem dla Twojego układu oddechowego, jednak to tylko jeden z kilku problemów. Nawet latem powietrze nie jest w pełni czyste. Rozprzestrzeniają się w nim niewidoczne dla oka alergeny, bakterie czy wirusy. Dodatkowo jest ono doskonałym nośnikiem zarodników pleśni.

Negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na Twoje zdrowie zależy od stężenia szkodliwych substancji oraz czasu ekspozycji. Wbrew pozorom zamknięte mieszkanie czy biuro może być pułapką, a nie ratunkiem. Jeśli chcesz mieć pewność, że stale oddychasz świeżym powietrzem i zależy Ci na zminimalizowaniu ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się chorób, korzystaj z oczyszczacza powietrza. Urządzenie to przyda Ci się i latem, i zimą.

Zasada działania sprzętu nie jest skomplikowana. Oczyszczacz ma za zadanie filtrować powietrze i usuwać z niego zanieczyszczenia. Jednak zastosowane filtry, technologie oraz nowoczesne rozwiązania sprawiają, że urządzenia są tak różnorodne. Czym kierować się podczas zakupów? Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

jaki oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza - jak działa?

Urządzenia do filtracji powietrza sprawdzają się i w domach, i w biurach. Co ważne, sprzęty nie muszą być duże, aby były skuteczne. Podstawowy oczyszczacz po włączeniu nieprzerwanie zasysa powietrze z pomieszczenia i przepuszcza je przez różne filtry. Ich ilość i jakość zależy indywidualnie od rodzaju urządzenia. Najczęściej stosowane są minimum trzy filtry: HEPA, węglowy i wstępny. Bardziej rozbudowane modele wzbogacone są o jonizator, lampę UV czy nawilżacz powietrza.

Skuteczność urządzenia w dużej mierze zależy zarówno od tego, jaki oczyszczacz powietrza wybierzesz oraz gdzie go ustawisz. Już na początku warto sobie uświadomić, że żaden sprzęt do użytku domowego, nie oczyści całego metrażu, bez przenoszenia go. Działanie oczyszczacza ograniczone jest wewnętrznymi ścianami. Stawianie urządzenia we wnękach czy kątach nie przyniesie oczekiwanego skutku.

W domu sprzęt przede wszystkim sprawdza się w salonie, sypialni i pokoju dziecięcym. Nie będzie w pełni efektywny w korytarzu. Jeśli chcesz mieć pewność, że urządzenie odpowiednio oczyści powietrze, zamknij drzwi do pomieszczenia. Sprzęt ustaw w okolicy okna i w miarę blisko środka wnętrza. Co ważne, wlot powietrza nie może być przysłonięty firaną lub zasłoną.

Czy warto zainwestować w oczyszczacz powietrza?

Nawet jeśli starasz się żyć aktywnie, sporą część czasu spędzasz w zamkniętych pomieszczeniach. Zadbaj więc o to, abyś w swoim domu lub biurze mógł swobodnie oddychać czystym powietrzem i nie narażać się na zachorowanie. Dlaczego warto? Bez względu na to, jaki oczyszczacz powietrza do domu wybierzesz, urządzenie świetnie poradzi sobie z wieloma zanieczyszczeniami.

Usunie przede wszystkim smog, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy. Jeśli zdarzy Ci się przypalić obiad, włącz oczyszczacz powietrza, a szybciej i skuteczniej wywietrzysz kuchnię. Znikną też cząsteczki kurzu oraz roztocza. Na filtrach zatrzymają się także włosy czy psia sierść. Dobry oczyszczacz skutecznie wyłapuje z powietrza bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. Jego działanie z pewnością docenią alergicy.

Kupując oczyszczacz powietrza inwestujesz w swoje zdrowie na wiele lat. Sprzęt przyda Ci się na pewno, jeśli mieszkasz w dużym mieście - przede wszystkim w ścisłym centrum lub przy ulicy. Warto poważnie rozważyć zakup urządzenia, jeśli masz małe dzieci lub mieszkasz z seniorami. W zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby codziennie włączać oczyszczacz.

Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Wiedząc, że działanie sprzętu nie jest skomplikowane, możesz pomyśleć, że to bez znaczenia, które urządzenie wybierzesz. Nic bardziej mylnego! Jest wiele parametrów, którymi różni się każdy oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać model? Czym się kierować podczas zakupów?

Najważniejszym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę, jeśli zastanawiasz się nad zakupem oczyszczacza, jest jego wydajność. Producenci określają tym mianem ilość powietrza, jaką sprzęt przefiltruje przez godzinę. Pod uwagę weź rozmiar każdego pomieszczenia osobno. W naprawdę dużych domach może się okazać, że przyda się więcej urządzeń. Równie ważne co wydajność są technologie użyte w sprzęcie i sposoby filtracji zanieczyszczonego powietrza. Zastanów się też czy zależy Ci na dodatkowych funkcjach oczyszczacza, takich jak nawilżacz czy jonizacja. Warto wybierać certyfikowane modele.

Zastanawiając się, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, zwróć też uwagę na praktyczne aspekty urządzenia. Znaczenie ma na przykład poziom hałasu, wytwarzany przez sprzęt podczas pracy, jak i jego wygląd. Zaawansowane modele często są maksymalnie zautomatyzowane. Takie rządzenia samodzielnie ustawią parametry konieczne do skutecznego oczyszczenia powietrza. Możesz też nimi sterować z poziomu aplikacji w swoim telefonie.

jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? - praktyczne wskazówki

Potrzebujesz urządzenia do sypialni lub pokoju dziecięcego? Zadbaj o to, aby sprzęt nie zaburzał snu żadnego z domowników. Koniecznie zwróć uwagę na to, aby oczyszczacz działał w trybie nocnym i podczas pracy wytwarzał niewielką ilość decybeli. Mimo, że nie usłyszysz jego działania, wciąż pozostanie skuteczny.

Podczas zakupów przede wszystkim kieruj się metrażem. Być może wcale nie musisz zamawiać największego dostępnego oczyszczacza. Jakiego sprzętu potrzebujesz? Do klasycznej wielkości biura czy salonu wystarczy Ci jedno, średniej wielkości dopasowane urządzenie. Oczyszczacze o wysokiej wydajności doskonale filtrują powietrze w dużych pomieszczeniach - także tych, których powierzchnia przekracza 50m2. W najmniejszych pokojach (do 11m2) sprawdzą się niewielkie urządzenia.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika? Przede wszystkim ten, który ma filtr HEPA. Dobrze, aby sprzęt wzbogacony był także o funkcję nawilżania powietrza. Jeśli często męczy Cię kaszel lub Twoja skóra jest szorstka w dotyku, weź pod uwagę oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji.

Oczyszczacz powietrza na miarę Twoich potrzeb

Wydajność, ilość i rodzaj zastosowanych filtrów, emitowany poziom hałasu, dodatkowe funkcje w postaci nawilżacza i jonizacji - to najważniejsze parametry, jakie musisz wziąć pod uwagę kupując odświeżacz powietrza. Pamiętaj, że wpływ na efektywność działania sprzętu mają nie tylko jego dane techniczne. Istotne jest także miejsce, w którym ustawisz urządzenie.

Szukasz oczyszczacza, który będzie skuteczny? Chcesz zainwestować w sprzęt dobrej jakości? Właśnie takie modele znajdziesz w sklepie internetowych Castoramy. Zapoznaj się z ofertą i zadbaj o to, czym oddychasz.

Data publikacji: 14.07.2021
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Oczyszczacz powietrza - co musisz o nim wiedzieć?

Oczyszczacz powietrza - co musisz o nim wiedzieć?
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego zadaniem jest filtrowanie powietrza i usuwanie z niego zanieczyszczeń, alergenów, roztoczy ...
Czytaj więcej

5 sposobów na walkę ze smogiem w mieszkaniu

5 sposobów na walkę ze smogiem w mieszkaniu
Gdy czystość powietrza w mieście pozostawia wiele do życzenia, nie pozostaje nic innego, jak chronić się przed szkodliwymi cząsteczkami na wszystkie m...
Czytaj więcej

Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Jak zadbać o czyste powietrze w domu?
Prawidłowa wymiana powietrza w budynku mieszkalnym odbywa się w sposób niezauważalny dla mieszkańców, a skutkuje ich dobrym samopoczuciem i brakiem oz...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Podpowiadamy