Produkty

Jaki płyn do chłodnic wybrać?

Jaki płyn do chłodnic wybrać?

Płyny eksploatacyjne, a do nich należy płyn do chłodnic, należy w samochodzie sukcesywnie wymieniać, stosując się do zaleceń producentów – i pojazdu, i konkretnego płynu chłodniczego. Dzięki temu niewielkim kosztem i niskim nakładem sił unikniemy usuwania poważnej awarii, która może wyłączyć z eksploatacji nasze auto. Oto, czym się kierować podczas wyboru płynu chłodniczego.

płyn do chłodnicDlaczego należy wymieniać płyn chłodniczy?

Troską posiadaczy pojazdów mechanicznych jest utrzymanie ich mechanizmów w dobrej kondycji. Sprzyja to nie tylko wydłużeniu poprawnego działania, ale również komfortowi jazdy. Dlaczego? Podczas codziennego używania samochodu towarzyszy nam świadomość, że ograniczamy do minimum ryzyko wystąpienia usterki uniemożliwiającej kontynuowanie poruszania się po drodze, między innymi przez stosowanie optymalnej eksploatacyjnych o optymalnej jakości.

Płyn chłodniczy nie jest tutaj wyjątkiem – należy nie tylko uzupełniać jego poziom, ale i całościowo wymieniać – w zależności od konkretnego specyfiku co 2 do 5 lat.

Płyn do chłodnic Moje Auto Mobiler 5 lCo zawiera płyn chłodniczy?

Głównym zadaniem układu chłodniczego jest zapewnienie pracującemu silnikowi optymalnej temperatury. Nazwa urządzenia kojarzy się tylko z jej obniżaniem, ale warto wiedzieć, że w warunkach zbytniego zimna uruchamiany jest termostat blokujący przepływ cieczy w chłodnicy. Tym sposobem silnik działa w zakresie temperatur od 85 do ponad 100 stopni Celsjusza. Płynie stąd prosty wniosek odnośnie właściwości płynu znajdującego się wewnątrz chłodnicy – aby zapewnić urządzeniu skuteczne działanie, ciecz nie może ani zamarzać, gdy temperatura spadnie poniżej zera, ani wrzeć w temperaturze 100 stopni – dlatego nie może to być zwykła woda.

Płyn chłodniczy najczęściej jest połączeniem w równych proporcjach wody destylowanej lub demineralizowanej (nie powodującej osadzania się kamienia na ściankach) i koncentratu, który stanowi mieszanka glikolu etylenowego lub propylenowego, substancji zapobiegających korodowaniu i uszkodzeniom części gumowych i – w przypadku glikolu propylenowego – specyfików uniemożliwiających rozwój drobnoustrojów.

Czy wiesz, że…?

Intensywne zabarwienie płynów chłodniczych miało pierwotnie na celu łatwe odróżnianie ich rodzajów i było elementem ostrzegającym przez przypadkowym spożyciem. I chociaż obecnie pierwszy aspekt nie jest rygorystycznie przestrzegany, mieszanie płynów o różnym składzie (o czym informują odmienne barwy) nie jest zalecane.

wlewanie płynu do chłodnicCzy płyn chłodniczy może spowodować awarię pojazdu?

Dobór płynu chłodniczego nie może być dokonany przypadkowo, ponieważ ze względu na materiały wykonania poszczególne podzespoły chłodnicy mogą ulec trwałemu zniszczeniu na skutek obecności różnego rodzaju dodatków antykorozyjnych. Przykładem niech będą pojazdy starszej daty, w których do lutowania stosowany był ołów – jeśli zastosujemy w takim egzemplarzu płyn z zawartością kwasów organicznych (OAT) – chociaż charakteryzuje się co najmniej 5-letnią trwałością i tworzy na metalowych powierzchniach ochronną powłokę – działa destrukcyjnie na miejsca lutowania. Między innymi z tego powodu warto znać specyfikację płynów eksploatacyjnych odpowiednich do naszego pojazdu i wybierać tylko te, które nie uczynią więcej szkody niż spodziewanego pożytku.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Znikający płyn chłodniczy – co może być przyczyną?

Znikający płyn chłodniczy – co może być przyczyną?
Jeśli zauważyliśmy, że z naszej chłodnicy wycieka płyn, powinniśmy jak najszybciej zlokalizować miejsce awarii – dzięki temu szybko się uporamy ...
Czytaj więcej

Rodzaje płynów chłodniczych – przegląd

Rodzaje płynów chłodniczych – przegląd
Planujesz wymianę płynu chłodniczego? Pamiętaj o tym, aby wybrać właściwy jego rodzaj – w przeciwnym razie możesz tylko uszkodzić układ chłodnic...
Czytaj więcej

Jak dbać o chłodnicę w samochodzie?

Jak dbać o chłodnicę w samochodzie?
Każdemu z nas zależy, aby samochód, którym się poruszamy działał sprawnie – nie tylko po to, aby przewoził nas z miejsca na miejsc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaki płyn do chłodnic wybrać?