Produkty

Jaki rodzaj dywanu dobrać do konkretnego pomieszczenia?

Jaki rodzaj dywanu dobrać do konkretnego pomieszczenia?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dywanów, dlatego też ich wybór może oznaczać dla nas mały ból głowy. Szczególnie istotne jest dopasowanie dywanu do konkretnego pomieszczenia w naszym domu. Jak tego dokonać?

dywan castoramaSalon

Do pomieszczenia, jakim jest salon poleca się dywany wyjątkowo puszyste. Jednocześnie powinniśmy mieć świadomość tego, że przebywamy w nim dość często i z tej racji jest to miejsce narażone na wiele rodzajów zabrudzeń. Rozwiązaniem mogą być dywany z naturalnego jedwabiu, które są najbardziej szlachetne pośród wszystkich gatunków, a przy tym odporne na powstawanie brudu. W salonie sprawdzić się może również ekskluzywny dywan z jedwabiu sztucznego, który cechuje nietuzinkowe wzornictwo.

Kuchnia

Tutaj warto zastanowić się nad wyborem dywanu, który charakteryzuje się przede wszystkim krótkim włosiem. Łatwo się po nim poruszać, jak i utrzymać go w czystości – a to ważne, ponieważ kuchnia jest pomieszczeniem jeszcze bardziej narażonym na zabrudzenia niż salon. Tutaj znaleźć zastosowanie mogą dywany poliamidowe, odporne ponadto na działanie pleśni i drobnoustrojów.

Jadalnia

Podobnie jest w przypadku jadalni, gdzie pojawiają się nader często tłuste, trudne do wyczyszczenia plamy. Skutecznym wyborem może być tutaj gęste runo dywanów heat-set, które wystarczy regularnie odkurzać, a w przypadku bardzo silnych zabrudzeń możemy prać.

Łazienka

To jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń w naszych domu. Jak wiadomo, w łazience mamy do czynienia przede wszystkim z wilgocią i wodą, która niejednokrotnie może się znaleźć na dywanie, dlatego też powinniśmy wybierać do łazienki dywany odporne na powyższe. Skutecznym rozwiązaniem w tym przypadku są dywany polipropylenowe, które są również przyjazne dla alergików.

Pokój dziecięcy

Do pomieszczeń, w których najczęściej przebywają dzieci powinniśmy dobierać dywany o niskim włosiu, które będą odporne na zaplamienia. Tutaj skutecznie sprawdzą się te z poliamidu czy wspomniane wyżej heat-set. Dywany w pokojach dziecięcych powinni wyróżniać się żywą kolorystyką, dlatego też warto zainteresować się produktami z poliestru, które nie tracą swoich barw nawet podczas intensywnego użytkowania.

dywan klasyka castoramaSypialnia

Tu powinny dominować przede wszystkim puszyste dywany, np. z akrylu, wełny czy poliamidu. Świetnym wyborem do sypialni bardzo często okazują się białe lub szare dywany w eleganckim stylu. W sypialni wykorzystuje się też dywany typu shaggy, produkowane z mieszanego tworzywa, które są wyjątkowo kudłate i przyjemne w dotyku.

Przedpokój

Podobnie jak w przypadku kuchni czy jadalni, także i tutaj mamy do czynienia z pomieszczeniem, gdzie często pojawiają się zabrudzenia, dlatego też do przedpokoju powinniśmy wybierać dywany łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na ścieranie. Dobrym rozwiązaniem są chociażby produkty z polipropylenu, wełny czy poliamidu, który jest najmniej ścieralny.

Dodatkowe wskazówki

Do pomieszczeń z zimną podłogą wybrać powinniśmy dywany akrylowe. Idealnie nadają się one również do pokojów, w których najczęściej przebywają osoby uczulone na kurz i roztocza. W tych pomieszczeniach, gdzie mamy zainstalowane ogrzewanie podłogowe, warto położyć dywany z polipropylenu. Dywanów shaggy nie powinniśmy stosować tam, gdzie przebywają zwierzęta domowe. Do wilgotnych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka nie nadają się dywany sizalowe, choć są niezwykłe wytrzymałe dzięki liściom agawy zbieranej w Afryce i Brazylii. Podobnie jest z naturalnymi dywanami z wełny, które mają ponadto znaczący wyróżnik w postaci dobrej izolacji akustycznej, przez co nadają się do pomieszczeń, w których wyjątkowo cenimy sobie ciszę i spokój. Wyjątkowo odporne na wilgoć są zaś dywany z trawy morskiej, które doskonale nadają się na schody.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Podłogowy zawrót głowy!

Podłogowy zawrót głowy!
Podłoga to wizytówka każdego domu. Najlepiej, jeśli wygląda naturalnie, a przy tym jest funkcjonalna, trwała, niedroga i łatwa w montażu. Jaki ...
Czytaj więcej

Zmieniamy dywan – o czym należy pamiętać

Zmieniamy dywan – o czym należy pamiętać
Nie ma chyba szybszego sposobu na zmianę aranżacji wnętrz niż wymiana dywanu. Często to on jest centralnym obiektem pomieszczenia. Jak go odpowiednio ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
03.05.2016
My wybraliśmy źle - jasny i wełniany dywan do pokoju z psem... Mamy teraz nauczkę.
04.11.2015
Lubię dywany, ale w kuchni??? no nawet wykładziny dywanowej tam nie widzę. w pokoju dziecka wyłącznie gruby kwadratowy, ale nie na cały pokój bo taki dywan przy dziecku to się wymienia co roku. A w salonie i sypialni można na szczęście poszaleć :)

Ocena i komentarz dla:

Jaki rodzaj dywanu dobrać do konkretnego pomieszczenia?