Produkty

Jaki syfon do umywalki, brodzika i wanny? Zobacz nasze rady

Jaki syfon do umywalki, brodzika i wanny? Zobacz nasze rady

Tworzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej wymaga zastosowania odpowiednich elementów. Jeśli zastanawiasz się, jaki syfon do wanny będzie odpowiedni, a który lepiej sprawdzi się do brodzika i umywalki – sprawdź nasze rady.

Przejdź do następnych akapitów:

Instalacja kanalizacyjna odprowadza wodę nie tylko z toalety, ale również ze zlewów, umywalek, wanny czy brodzika. Wraz z wodą do sieci  trafiają rozmaite zanieczyszczenia, które przy nieodpowiednim systemie odprowadzania mogłyby nie tylko zatkać rury, ale też zacząć się rozkładać. To z kolei powoduje nieprzyjemny zapach wybijający z instalacji. Aby mu zapobiegać, należy wybrać odpowiedni syfon.

Niestety, i tutaj sprawa nie jest tak prosta, jak się wydaje. Okazuje się, że modele tych produktów znacząco się między sobą różnią, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i estetycznym. Jaki syfon do brodzika będzie najlepszy? Jak zamontować syfon do umywalki? Sprawdź sam!

Co to jest i jak działa syfon?

Syfon to element systemu wodno-kanalizacyjnego, który nazywany jest czasami zamknięciem wodnym. Zasada jego działania opiera się na zatrzymywaniu gazów i nieprzyjemnych zapachów, które płyną z instalacji, i zapobieganiu ich przedostawaniu się z powrotem do powietrza we wnętrzu. Urządzenie to dodatkowo oczywiście odprowadza również wodę, która wypływa z umywalki, wanny czy brodzika. Rodzaje syfonów umywalkowych są różne – chodzi tutaj przede wszystkim o względy estetyczne, ale również konstrukcyjne. Nie każdy syfon nadaje się do montażu w każdym miejscu.

Rodzaje syfonów

Istnieją różne rodzaje syfonów umywalkowych i tych dostosowanych do wanien czy brodzików. To, który z nich zostanie wybrany do danej instalacji, zależy między innymi od ilości miejsca, ale również oczekiwań względem wyglądu danej przestrzeni.

Syfony rurowe

Najpopularniejsze z syfonów. Jeśli zastanawiasz się, jak zamontować syfon do umywalki, ten będzie zdecydowanie najłatwiejszy w mocowaniu. Sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku, gdy pod zlewem czy umywalką masz dużo miejsca. Tego rodzaju syfon ma kształt litery "U". Jego zaletą jest łatwość montażu, a także czyszczenia – często wystarczy po prostu przepłukać go silnym strumieniem wody. Jednocześnie jest to też syfon, który łatwo można przesuwać w miejscach łączeń z pozostałymi elementami instalacjami. Pamiętaj, że zajmuje on bardzo dużo miejsca.

Syfon, który jest dostępny w zestawie z odpływem, to tak zwany półsyfon. Świetnym przykładem takiego produktu jest półsyfon zlewu McAlpine z wyjściem na zmywarkę.

jaki syfon do wanny

Syfony butelkowe

Jeśli masz mniej miejsca w szafce i nie wiesz, jaki syfon do umywalki nablatowej wybrać, dobrym rozwiązaniem będzie wersja butelkowa. To nieco unowocześniony model względem rurowego. Nie nadaje się do montażu w wannach i brodzikach – przede wszystkim dlatego, że musisz mieć dostęp do zbiornika na samym dole. Jak odkręcić syfon w umywalce? W tym przypadku jest to proste – wystarczy zwyczajnie odkręcić dolny element. Działa on jak zbiornik, dlatego jeśli do umywalki wpadnie Ci kolczyk – prawdopodobnie znajdziesz go w syfonie. Takim rodzajem syfonu jest syfon butelkowy Ferro Rotondono nikiel szczotkowany.

syfon butelkowy

Syfony dzwonowe

Jeśli nie wiesz, jaki syfon do wanny wybrać, ten model będzie idealny. Nie nadaje się on do montażu w umywalkach. Jego zaletą jest możliwość rozbierania od góry, przez co nie jest konieczny demontaż wielu elementów, w tym armatury. Sprawdzi się też w sytuacji, gdy nie wiesz, jaki syfon do niskiego brodzika wybrać – ten ma zwykle niewielką wysokość, co jest stanowczo zaletą. Jest zwykle wyposażony w regulowane kolano, które świetnie sprawdzi się w przypadku lekkich spadków w instalacji. Taki syfon to syfon brodzikowy Ani-Plast śr. 90 mm.

Syfony suche

Takie modele syfonów zwykle stosowane są raczej w miejscach takich jak kotłownie. Jak sama nazwa mówi, są one możliwe do stosowania tam, gdzie woda nie płynie ciągle. Z tego powodu raczej nie używa się ich do brodzików, wanien czy umywalek.

Jaki syfon do wanny, brodzika i umywalki?

Ze względów konstrukcyjnych jest jasno określone, jaki syfon do umywalki nablatowej będzie najlepszy, a który sprawdzi się do wanny i brodzika. W tym drugim przypadku w grę wchodzą przede wszystkim syfony dzwonowe. Do umywalek i zlewów możesz zamontować, do wyboru, wersje rurowe albo butelkowe.

Syfony do umywalek i zlewów

Jeśli dysponujesz szafką, w której nie brakuje miejsca, możesz wybrać standardowy syfon rurowy. Jego konstrukcja jest prosta, a dodatkowo zazwyczaj takie produkty nie są specjalnie kosztowne. W przypadku zlewozmywaków z dwoma odpływami, czyli dwukomorowych, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, a cały system zajmuje o wiele więcej miejsca. Do takich rozwiązań pasuje syfon do zlewozmywaka 1,5 / 2-komorowego Cooke&Lewis.

Gdy miejsca jest nieco mniej, wybierz model, który będzie łatwy w demontażu. Zazwyczaj będzie to syfon butelkowy, taki jak półsyfon butelkowy do umywalki chrom – jest on od razu wyposażony w odpływ. Pamiętaj, że do zlewu i umywalki potrzebujesz produktów o różnych średnicach, z uwagi na charakter zanieczyszczeń wpływających do wnętrza. Sprawdź przed wyborem konkretnego produktu, jak odkręcić syfon w umywalce – musisz mieć na to odpowiednio dużo miejsca.

Nie dysponujesz szafką pod umywalkę? To nic straconego – dostępnych jest wiele designerskich modeli, które wyróżniają się przede wszystkim atrakcyjnym wzornictwem. Będą idealne, jeśli zależy Ci na produkcie estetycznym, który nie będzie psuł ogólnego wrażenia po remoncie łazienki. Dobrym przykładem takiego produktu jest syfon butelkowy Ferro Oval chrom.

Syfon do wanny i brodzika

Tutaj wybór jest ograniczony przede wszystkim do syfonów dzwonowych. Pamiętaj, że jeśli inwestujesz w wannę z przepływem, musisz też wybrać syfon z odpowiednim oprzyrządowaniem. Dobrym przykładem takiego produktu jest zestaw wannowy z korkiem McAlpine 11/2" x 40/50 mm. Upewnij się, że rozmiar modelu jest odpowiedni – dzięki jego zakupowi nie musisz martwić się o dodatkowe wyposażenie.

Jaki syfon do niskiego brodzika wybrać? Najlepiej taki, który ma wysokość zgodną z tą przygotowaną pod wylewką. Pamiętaj jednak, że to Ty musisz dostosować miejsce montażu do syfonu, a nie odwrotnie. Spraw, aby był do niego łatwy dostęp, na przykład za pomocą kratki. Wówczas, w razie awarii, łatwo wymienisz elementy albo je wyczyścisz.

To, jaki syfon do brodzika czy umywalki wybierzesz zależy przede wszystkim od miejsca montażu. Inne modele przygotowane zostały z myślą o tradycyjnych zlewach czy umywalkach, a inne – do montażu pod wannami i brodzikami. Różnią je rozmiary oraz konstrukcja, a także sposób czyszczenia czy dostawania się do elementów wewnątrz. Niemniej istotne jest to, ile miejsca zajmuje syfon oraz jak się prezentuje. Pod tym kątem też możesz wybrać odpowiedni produkt.

Jeśli nie wiesz jeszcze, na jaki syfon postawić, zapoznaj się z ofertą sklepu Castorama. Znajdziesz tutaj najpopularniejsze modele zarówno w wersjach z odpływami, jak i innymi elementami instalacji. W ten sposób wybierzesz optymalne rozwiązanie dla siebie.

Data publikacji: 30.06.2021
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Domowe sposoby na wyczyszczenie syfonu

Domowe sposoby na wyczyszczenie syfonu
Nie ulega wątpliwości, że syfon jest jednym z najbardziej awaryjnych elementów kuchennego zlewu. Dlatego też trzeba dbać o jego czystość i regu...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak odetkać zlew?

Instrukcja wideo - jak odetkać zlew?
Zdarza się, że zlew czy umywalka są na tyle niedrożne, że wszelkie znane nam sposoby ich odtykania nie sprawdzają się. Detergenty czy zwykłe przepycha...
Czytaj więcej

Jak dbać o drożność rur odpływowych w kuchni?

Jak dbać o drożność rur odpływowych w kuchni?
Zlew kuchenny, zwłaszcza jeśli jest często używany, kieruje ku rurom odpływowym wodę zanieczyszczoną i zawierającą fragmenty umytych składników użytyc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki syfon do umywalki, brodzika i wanny? Zobacz nasze rady