Produkty

Jakich błędów nie popełniać w trakcie usuwania tapety?

Jakich błędów nie popełniać w trakcie usuwania tapety?

Zrywanie tapety nie jest czynnością skomplikowaną, ale pochłania sporo czasu. Usuwanie wymaga wcześniejszego przygotowania, w przeciwnym razie praca może się wydłużyć, a efekt i tak będzie pozostawiał wiele do życzenia. Warto zatem dowiedzieć się, jakich błędów unikać i co zrobić, aby usuwanie tapety nie przerodziło się w koszmar.

zrywanie tapety szpachląPrzygotowanie pomieszczenia

Usuwaniu tapety towarzyszy brud i kurz, dlatego wszystkie meble powinniśmy zakryć folią, dzięki czemu unikniemy długich godzin przeznaczonych na przywracanie ich do stanu używalności.

Wszystkie meble należy również odsunąć od ścian, aby praca mogła przebiegać swobodnie i możliwy był dostęp do każdego kawałka tapety. Brak należytego przygotowania pomieszczenia sprawi, że nie będziemy w stanie usunąć całej tapety lub będziemy musieli przesuwać meble już po rozpoczęciu robót, co zawsze jest bardziej kłopotliwe, niż wykonanie tego na samym początku prac.

Nawilżenie to podstawa

Każdą tapetę przed przystąpieniem do zrywania ze ściany należy wystarczająco namoczyć. Im więcej kleju zostało użyte do jej położenia oraz im ściana ma bardziej chropowatą fakturę, tym obficiej należy namoczyć tapetę. Robimy to kilka razy, aż tapeta napęcznieje od wilgoci i zacznie odchodzić od tynku, woda bowiem osłabia działanie kleju. Dodatkowo możemy dodać do wody odrobinę octu lub posłużyć się specjalnymi preparatami do zrywania tapet, które przyspieszą cały proces.

Nie powinniśmy jednak przesadzić z ilością wody. Zbyt obfite namaczanie może w skrajnych przypadkach doprowadzić do zawilgocenia ścian lub pojawienia się zacieków w pomieszczeniach znajdujących się piętro niżej.

Następnie przystępujemy do usuwania tapety. Pozostałe na ścianie resztki możemy namoczyć jeszcze raz i usunąć szpachelką.

Nie usuwajmy tapety razem z tynkiem

Nie powinniśmy zrywać tapety zbyt gwałtownymi ruchami, ponieważ mogłaby odejść razem z tynkiem. Takie ryzyko istnieje zwaszcza podczas usuwania tapety z włókna szklanego, która jest najtrudniejsza do odklejenia. Oderwanie zbyt dużych połaci tynku sprawi tym samym, że nie unikniemy poważniejszego remontu.szpachla Castorama, remont, tapeta

Posługiwanie się narzędziami

Usuwanie większych i mniejszych elementów za pomocą szpachelki należy wykonywać ostrożnie, aby nie porysować zbyt mocno ściany. Zadrapań nie da się uniknąć, ale im ich mniej, tym lepiej – zaoszczędzimy dzięki temu czas, który w przeciwnym wypadku musielibyśmy poświęcić na wypełnianie ubytków masą szpachlową.

Szpachelka nie powinna również mieć zbyt dużych rozmiarów, ponieważ praca z mniejszym narzędziem jest bardziej precyzyjna. Unikniemy tym samym ewentualnych szkód w postaci zbyt wielu zadrapań na ścianach.

Prace możemy zakończyć szlifując ścianę papierem ściernym lub przecierając szczotką. Jeżeli ściana jest pokryta gładzią, podczas szlifowania powinniśmy zachować ostrożność. Zbyt intensywna praca może doprowadzić do starcia jej powierzchni, co spowoduje zbyt duże nierówności płaszczyzny i konieczne będzie położenie gładzi na nowo.

Nie nacinamy tapety

Przed rozpoczęciem prac nie nacinamy również tapety, co rzekomo ma ułatwić jej usuwanie. W rzeczywistości doprowadzimy do sytuacji, w której niemożliwe będzie odrywanie tapety dużymi płatami. Nacinanie wydłuży czas naszej pracy i nie polepszy jej jakości.

Taki zabieg stosujemy natomiast w przypadku tapet winylowych, które mają większą grubość od zwykłych papierowych. Przyspieszy to ich nawilżenie i usunięcie.

 

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Podstawowe narzędzia remontowo-budowlane – wybór i zastosowanie

Podstawowe narzędzia remontowo-budowlane – wybór i zastosowanie
Pace, kielnie, szpachle, mieszadła, zdzieraki, łomy, przecinaki, punktaki i rysiki. To podstawowe narzędzia, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić...
Czytaj więcej

Glina we wnętrzach – sposób na wykończenie ścian

Glina we wnętrzach – sposób na wykończenie ścian
Glina to materiał budowlany, który wraca. Był stosowany w starożytności i przez wieki sprawdzał się doskonale. W czasach obecnych o glinie jednak zapo...
Czytaj więcej

Jak łatwo naprawić stłuczone narożniki

Jak łatwo naprawić stłuczone narożniki
O uszkodzenia mechaniczne ścian bardzo łatwo, a nawet małe uszkodzenia są w tych kluczowych miejscach dość widoczne. Szczęśliwie usterki te można bard...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
14.06.2015
Ja popełniłem jeden z błędów u siebie - chciałem zerwać tapetę porządnie i straciłem kawał tynku. Najpierw sie wkur***, bo chciałem zrobić na szybko zrywanie i na to nową tapete. Ale jak odpadł tynk, to położyłem nowy, zrobiłem gładzie, kolor i też jest git.

Ocena i komentarz dla:

Jakich błędów nie popełniać w trakcie usuwania tapety?