Produkty

Jakie cechy powinno mieć dobre oświetlenie domu?

Jakie cechy powinno mieć dobre oświetlenie domu?

Podstawową rolą każdego oświetlenia jest umożliwienie domownikom wygodnego widzenia. To z kolei będzie zależało nie tylko od indywidualnych potrzeb i wrażliwości poszczególnych osób, ale także od cech, jakimi charakteryzują się źródła światła. Jakie powinno być dobre oświetlenie domu?

żarówki wiszące nad stołem, oświetlenie jadalniŚwiatło to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. W różnych pomieszczeniach spełnia różną odmienną rolę i charakteryzuje się innymi właściwościami, chociaż nie do przecenienia są również jego dekoracyjne walory. Jakie podstawowe cechy posiada oświetlenie i jak optymalnie je dobrać?

Natężenie oświetlenia – odpowiednia dla swobodnego widzenia wartość natężenia światła zależy w dużej mierze od oświetlanego pomieszczenia oraz rodzaju wykonywanych w nim czynności – im większej precyzji będą wymagały, tym większe natężenie będzie nam potrzebne. Światło o innym natężeniu sprawdzi się w sypialni, w kuchni czy w garażu. Aby uzyskać optymalne natężenie, należy dobrać odpowiedni strumień źródła światła, a także zamontować je na właściwej wysokości.

Równomierność oświetlenia w przestrzeni – wartość ta odnosi się do umownej, poziomej płaszczyzny roboczej przy oświetleniu ogólnym. Normy wyróżniają minimalne dopuszczalne oraz preferowane poziomy równomierności oświetlenia, do jakich powinno się dążyć w konkretnych warunkach. Jest to zależne od charakteru pomieszczenia oraz wykonywanych w nim czynności. Parametr ten jest szczególnie ważny, gdy chodzi o oświetlanie miejsc pracy. Odpowiednią równomierność otrzymamy poprzez właściwe ulokowanie źródeł światła oraz zamontowanie odpowiednie ich ilości. Ważne są także oprawy, którą pozwolą na ukierunkowanie strumienia światła, tak by oświetlało ono całą przestrzeń.

Równomierność oświetlenia w czasie – ze względu na ten element zalecane jest, by unikać gwałtownych wahań luminacji, do których dochodzi na skutek spadków napięć w sieci zasilającej źródło światła. Spadki te mogą być spowodowane np. rozruchem silników podłączonych do tej samej sieci, dlatego powinno się oddzielać sieci zasilające oświetlenie i inne urządzenia, które powodować mogą wahania napięcia.

Stopień olśnienia – olśnienie jest to stan podczas procesu widzenia, kiedy odczuwamy dyskomfort bądź zmniejszenie możliwości rozpoznawania szczegółów (albo jedno i drugie). Może wynikać to z błędnego rozkładu luminacji lub występowania nadmiernych kontrastów. Im mniejszy będzie stopień olśnienia towarzyszący danemu oświetleniu, tym bardziej jest ono wygodne i funkcjonalne. Występowanie olśnienia w stopniu znacznym jest elementem dyskwalifikującym dany rodzaj oświetlenia.

Rozkład luminacji – luminacja to kolejny parametr oświetlenia. Stanowi ona miarę natężenia światła, które pada w określonym kierunku. Aby zapewnić jak najlepsze warunki widzenia, luminacja powinna być możliwe taka sama zarówno w strefie pracy, jak i w otoczeniu. Warto przy tym pamiętać, by największa wartość luminacji przypadała na najważniejsze miejsca czy obiekty zainteresowania (np. ludzi, stół), nieco mniejsza na ich tło, a najmniejsza na otoczenie – wszystkie powinny przy tym pozostać w miarę równomierne.

Barwa światła postrzegana – aby światło sztuczne, z którego korzystamy w naszych domach, jak najbardziej było zbliżone do światła naturalnego, jego barwa powinna zostać dobrana do poziomu natężenia. Dla wyższych wartości natężenia lepiej wybierać barwy światła o wyższej temperaturze barwowej, czyli bardziej zbliżone do bieli. Problem doboru barwy światła pojawia głównie w przypadku korzystania ze świetlówek – różne ich rodzaje charakteryzują się bowiem różnymi barwami światła. Źle dobrana może stwarzać wrażenie nadmiernie sztucznej.

Oddawanie barw – dokładność, z jaką poszczególne źródła światła oddają barwy obiektów, charakteryzowana jest przez ogólny wskaźnik oddawania barw. Można wyróżnić dokładność małą (gdy zmiana wyglądu obiektu nie gra roli – np. w magazynach), średnią ( gdy znaczna zmiana barw może być tolerowana – np. w biurach,oświetlenie biurka szkole) oraz dużą (gdzie znacząca zmiana wyglądu danego obiektu nie może być tolerowana – np. w gabinetach lekarskich, na salach operacyjnych).

Modelowanie – określamy tym pojęciem podkreślanie za pomocą światła poszczególnych kształtów i brył obiektów. Złe ukierunkowanie światła (zbyt silne, zbyt rozproszone) może skutkować negatywnymi wrażeniami u odbiorców, wynikającymi ze zbyt dużych kontrastów lub monotonii. Jeżeli natomiast modelowanie jest umiarkowane, wpływa pozytywnie na wygląd wnętrza oraz na nasze zdolności widzenia.

Sprawdźcie również, jak oświetlić kuchnię.

 

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie cechy powinno mieć dobre oświetlenie domu?