Produkty

Jakie drewno wybrać na podłogę w sypialni

Jakie drewno wybrać na podłogę w sypialni

Podłogę drewnianą możemy ułożyć dziś w każdym pomieszczeniu naszego domu, łącznie z łazienką. Wystarczy zdecydować się na odpowiedni gatunek drewna, który wyróżnia się właściwymi parametrami. Nie będzie to jednak tak ważne w przypadku podłogi w sypialni. Jakim drewnem możemy ją wykończyć?

drewno w sypialniPodłoga w sypialni

Wybór materiałów, którymi wykończymy podłogi, często przysparza nam dużo trudności. Musimy uwzględnić nie tylko warunki panujące w poszczególnych pomieszczeniach, ale też styl, w jakim chcemy je urządzić oraz estetyczną stronę posadzki. W przypadku sypialni odpada nam jeden, jakże ważny w przypadku innych wnętrz problem – materiał podłogowy nie musi być szczególnie twardy i odporny na różne czynniki, które w tego typu wnętrzu po prostu nie występują.

Sypialnia jest bowiem wnętrzem, w którym spędzamy szczególnie noce – poruszamy się po niej na boso lub w obuwiu domowym i nie wnosimy do niego zabrudzeń z zewnątrz. Nie występuje tu zjawisko podwyższonej wilgotności powietrza i dużych wahań temperatury, a ryzyko bezpośredniego działania wody jest bardzo małe. Podłoga w sypialni nie jest więc ani zbyt szczególnie eksploatowana, ani narażona na zniszczenia, dlatego możemy bezpiecznie ułożyć na niej niemal dowolny materiał.

Deska 3-lamelowa Barlinek Dąb Standard Szczotkowany 2,03 m2Drewniana podłoga w sypialni – jakie drewno wybrać

Jednym z materiałów podłogowych polecanych do sypialni jest naturalne drewno. Jego ciepły charakter i niebywała estetyka pozwalają na zaaranżowanie wnętrza modnego i przytulnego. Nie musimy w tym wypadku kierować się właściwościami użytkowymi konkretnych gatunków surowca. W tym pomieszczeniu możemy zastosować nawet miękkie drewno rodzime, np. świerk czy sosnę – wykonane z nich deski będą oczywiście wymagały odpowiedniego zabezpieczenia. Równie dobrze sprawdzą się twardsze deski dębowe, klonowe, akacjowe czy jesionowe – możemy ułożyć je w sypialni wtedy, gdy stosujemy je także w innych częściach domu i chcemy, by posadzka w każdym wnętrzu była taka sama.

Do sypialni nadają się też deski wykonane z drewna egzotycznego (np. merbau, iroko, tauari, ipe, grapia) wyróżniające się wysokimi parametrami użytkowymi. Ich cena jest jednak znacznie wyższa niż gatunków rodzimych, które w przypadku sypialni będą w zupełności wystarczające. Nawet jeśli drewno na podłodze w sypialni po latach ulegnie zarysowaniu lub innym zniszczeniom, będziemy mogli je odnowić i przywrócić mu dawny wygląd. Dotyczy to także desek trójwarstwowych, zwanych panelami drewnianymi, które z powodzeniem zastąpią w sypialni (i nie tylko) elementy wykonane z litego drewna. W wyborze podłogi drewnianej do sypialni mamy więc dużą dowolność, a to przekłada się na możliwość urządzenia wnętrza o dowolnym charakterze.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

3 sposoby na szybki remont podłogi

3 sposoby na szybki remont podłogi
Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W...
Czytaj więcej

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Jak dbać o podłogę drewnianą?
Drewno to jeden z najbardziej klasycznych i najpiękniejszych materiałów do wykończenia wnętrz – idealnie nadaje się na podłogę. Żeby była...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie drewno wybrać na podłogę w sypialni