Produkty

Jakie oświetlenie na antresolę – główne oraz dekoracyjne

Jakie oświetlenie na antresolę – główne oraz dekoracyjne

Tworząc w domu antresolę, mamy kilka możliwości aranżacji do wyboru. Zwykle w tym najwyżej położonym miejscu salonowego pomieszczenia organizujemy bibliotekę lub miejsce do snu. I trudno się temu dziwić, w końcu to na antresoli można wypocząć najbardziej efektywnie.

oświetlenie antresoliJej budowie towarzyszą nie tylko wyliczenia dotyczące nośności, ale przede wszystkim myśl o stworzeniu jeszcze większej przestrzeni do życia. Antresola adresowana do mieszkań małych, to pomysł na kolejne kilka metrów do wypoczynku, pracy, zabawy. Antresola w przestronnych domach, to bardzo wdzięczna dekoracja i podkreślenie elegancji.

O antresoli myślimy, jak o pomieszczeniu cennym i wymarzonym. Miło jest przecież posiadać te kilka, pięknie urządzonych metrów nad ziemią.

Wyposażenia – mocny akcent, ale o małej wadze

Na antresoli nie sprawdzą się wszystkie rodzaje wyposażenia. Przede wszystkim ogranicza nas bowiem ich waga oraz liczba. Nośność ścian czy więźby, do której przytwierdzamy antresolę jest niezwykle ważna, jej przekroczenie może okazać się niebezpieczne dla całej konstrukcji.

Na antresolę dobiera się zatem piękne, ale przede wszystkim najbardziej potrzebne elementy wyposażenia. W pomieszczeniu urządzonym w roli sypialni dobrze ograniczyć liczbę mebli jedynie do łóżka i komody. W pomieszczeniu bibliotecznym zaś, najlepiej sprawdzi się regał, fotel i biurko.

Minimalizm ma tutaj zdecydowanie określoną zasadność.

Dekoracje – element decydujący o przewidzianym efekcie

Antresolę, pomimo że pomieszczenie to jest przecież częścią innego, również trzeba doświetlić. W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się zarówno główne, jak i dodatkowe oświetlenie.

W roli głównego może wystąpić lampa zawieszona przy samym suficie lub przymocowana do ściany. Dodatkowe oświetlenie na pewno warto przeznaczyć na okolice schodów oraz w okolicach punktu centralnego pomieszczenia. Oczywiście formę oraz liczbę punktów świetlnych dopasowujemy do funkcji, jaką ma pełnić wnętrze. Oto kilka naszych propozycji:

Antresola – z funkcją sypialni – tutaj przyda się oświetlenie główne, ale dające delikatne, nieco przygaszone światło. Ponadto warto zainwestować w mniejszą lampkę, którą położymy na szafce tuż przy łóżku lub większą, stojącą na podłodze. Jeśli na antresoli zaplanujemy kącik z toaletką, zadbajmy również o odpowiednie oświetlenie strefy tuż przy lustrze.

Antresola – z funkcją biblioteczki – tutaj na pewno warto doświetlić regał z książkami. Nie tylko dlatego, że wówczas łatwiej będzie nam sięgnąć po ulubioną lekturę, ale także po to, by nieco wyróżnić pięknie udekorowany regał. W domu mola książkowego jest to przecież jeden z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrza.

Antresola – z funkcją biura – z pewnością potrzebuje oświetlenia skierowanego na biurko. Powinno być ono tak dobrane, by padające światło było jasne, a antresola z dodatkowym oświetleniemjednocześnie nie męczyło wzroku. Wykończenie lampy dopasujmy do kolorystyki i faktury mebli.

Na antresolę dostajemy się dzięki schodom, te również warto w ciekawy sposób podkreślić. Jeśli nie dla uzyskania efektu dekoracyjnego, to przynajmniej dla bezpieczeństwa. Jednocześnie warto pamiętać, aby włącznik światła umieścić zarówno na dole, jak i na górze – półpiętrze. Wówczas łatwiej będzie nam sterować oświetleniem.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Jak wybrać plafon do łazienki?

 Jak wybrać plafon do łazienki?
Plafon to rodzaj oprawy oświetleniowej, dla której charakterystyczne jest to, że wiesza się ją na suficie. Współcześnie zastępuje on pop...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
03.10.2016
A właśnie myślałem, jak oświetlić antresolę!

Ocena i komentarz dla:

Jakie oświetlenie na antresolę – główne oraz dekoracyjne