Produkty

Jakie oświetlenie wybrać na jesień i zimę?

Jakie oświetlenie wybrać na jesień i zimę?

Jesienią i zimą najczęściej i najdłużej korzystamy ze sztucznego oświetlenia, warto na ten czas zapewnić sobie jak najbardziej komfortowe oświetlenie. Aż około 80-90% bodźców człowiek odbiera poprzez wzrok, a przy tym światło pełni istotną rolę. Promienie światła pozwalają wytwarzać w organizmie endorfiny, które poprawiają nastrój. Z kolei brak światła powoduje nadmiar melatoniny, który może wywoływać spadek sprawności, senność i ociężałość. Jakie oświetlenie warto wybrać w okresie jesienno-zimowym?

Przejdź do następnych akapitów:

Rodzaje oświetlenia

Dobre oświetlenie to takie, które będzie odpowiadało naszym naturalnym potrzebom. Najbardziej naturalne i najzdrowsze jest światło pochodzące z promieni słonecznych, jednak w czasie pór roku, w których jest go zbyt mało, możemy używać oświetlenia sztucznego. Wybierając oświetlenie, powinniśmy rozważyć zarówno jego rodzaj, jak i moc, barwę oraz odpowiednie umiejscowienie źródeł.

lampa wisząca maroko

Światło sztuczne może być:

- żarowe, czyli pochodzące z żarówek zwykłych lub halogenowych, zawiera zwykle sporo promieniowania żółtego i czerwonego, emituje też dużo ciepła,

- wyładowcze pochodzące ze świetlówek, jest to światło pulsujące (wywołuje zjawisko tętnienia), męczące dla wzroku, jest dość chłodne, im bielsze tym mniej przytulną tworzy atmosferę,

- tworzone na diodach elektroluminescencyjnych, czyli pochodzące z lamp LED.

Ponadto oświetlenie może być:

- bezpośrednie, które pada (w 90%) wprost ze źródła światła na określoną powierzchnię,

- pośrednie, czyli takie, które odbija się od innych powierzchni, np. od sufitu.

W zależności od lokalizacji i zasięgu rozróżniamy:

- oświetlenie ogólne, które tworzy równomierne natężenie światła w całym pomieszczeniu,

- miejscowe lub kierunkowe – to oświetlenie, które zwiększa natężenie światła w określonych miejscach lub kierunkach.

Funkcje oświetlenia

Jesienią i zimą powinniśmy szczególnie zadbać o to, żeby w naszych wnętrzach światło było przytulne i dobrze wpływało na samopoczucie wszystkich członków rodziny.

Oświetlenie wnętrza domu spełnia istotne zadania, gdyż umożliwia:

- wykonywanie wszystkich codziennych czynności oraz prac domowych,

- sprawne i bezpieczne poruszanie się po domu,

- dekoruje wnętrza, eksponuje niektóre elementy wystroju (kominki, kolumny, rzeźby, obrazy, fotografie),

- punktowo doświetla wybrane miejsca np. blaty robocze, biurko, miejsca do czytania, lustra,

- stwarza przyjemny nastrój.

lampa drewniana

Dobór światła

Dobór rodzaju oświetlenia zależy od pełnionych funkcji i zadań wykonywanych w konkretnych pomieszczeniach.

Tam, gdzie wykonujemy precyzyjne zadania wymagające uwagi i skupienia np. w gabinecie, czytelni, przy biurku – warto zastosować światło o widmie ciągłym, które nie męczy wzroku, jest przyjazne i ma naturalną barwę. Powinno być to barwa jak najbardziej jasna, a jej odcień może być nawet chłodny. Polecane są źródła światła żarowe lub LED-owe.

Jeśli będzie to świetlówka (wyładowcze źródło światła), która daje wyraziste, ale chłodne światło – warto zadbać o zwiększenie jego natężenia w celu zmniejszenia tętnienia. Dla wykonania innych, mniej wymagających precyzji czynności, wystarczy zastosować światło miejscowe lub ukierunkowane.

Uwaga: Jeśli przy pracy stosujemy oświetlenie miejscowe nie może ono zbyt kontrastować z ciemnością wokół. Dla wyeliminowania kontrastów, zwłaszcza przy precyzyjnych pracach, udział światła ogólnego powinien wynosić minimum 15%.

Jeżeli potrzebujemy oświetlenia jedynie do celów wypoczynkowych, do czynności nie wymagających zbytniego skupienia czy precyzji – wystarczy zastosowanie oświetlenia ogólnego. Może być ono umiejscowione centralnie w postaci jednej lampy wiszącej czy plafonu lub też kilku rozproszonych punktów świetlnych. Miły nastrój i przyjemne rozproszenie światła dają kinkiety umieszczone na ścianach. Współgrające ze sobą punkty świetlne powinny być niezbyt dużej mocy, dawać przyjazne światło o ciepłych barwach. Przy takim rozwiązaniu istnieje możliwość alternatywnego włączania światła centralnego albo bocznego, a czasem także i stopniowania ilości włączanych lamp. W razie potrzeby różne typy oświetlenia można połączyć i istotnie zwiększyć widoczność.

W pomieszczeniach domowych typu salon, sypialnia, pokoje dziecięce powinniśmy stosować lampy dające ciepłe barwy światła (wpadające w kolor żółty, pomarańczowy, czerwony). Warto mieć także lampy dodatkowe np. stojące szafkowe czy podłogowe dające możliwość zastosowania miejscowego, doświetlenia w razie takiej potrzeby (np. do czytania).

Zwiększanie atrakcyjności oświetlenia

Ciekawe możliwości daje też samo rozmieszczenie źródeł światła np. za ekranem z płyty kartonowo-gipsowej, na podwieszanych stropach, w listwach przypodłogowych, za zagłówkiem łóżka, itd.

Istotną rolę mogą odgrywać też ściemniacze i regulatory strumienia światła. Regulacji mogą za nas dokonywać elektroniczne czujniki które włączają, wyłączają, ściemniają lub rozjaśniają, zależnie od tego, jak je zaprogramujemy.

pasek LED

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
01.12.2015
Ja odkryłam te takie paski ledowe i nie mogę skończyć wymyślać gdzie by je jeszcze umieścić. są efektowne, dobrze oświetlają ale nie męczą, a najlepsze jest to że są mega wydajne, więc nie trzeba oszczędzać
19.11.2015
Lampa naświetlająca! ja się pod nią smażę, he he, a na co dzień kochani to faktycznie kilka źródeł światla, ciepłe jest cudne, ale do pracy neutralne i bardzo jasne. sami wiecie jak słonce ostro świeci. trzeba je zastąpić!

Ocena i komentarz dla:

Jakie oświetlenie wybrać na jesień i zimę?