Produkty

Jakie oświetlenie wybrać na jesień i zimę?

Jakie oświetlenie wybrać na jesień i zimę?

Jesienią i zimą najczęściej i najdłużej korzystamy ze sztucznego oświetlenia, warto na ten czas zapewnić sobie jak najbardziej komfortowe oświetlenie. Aż około 80-90% bodźców człowiek odbiera poprzez wzrok, a przy tym światło pełni istotną rolę. Promienie światła pozwalają wytwarzać w organizmie endorfiny, które poprawiają nastrój. Z kolei brak światła powoduje nadmiar melatoniny, który może wywoływać spadek sprawności, senność i ociężałość. Jakie oświetlenie warto wybrać w okresie jesienno-zimowym?

Przejdź do następnych akapitów:

Rodzaje oświetlenia

Dobre oświetlenie to takie, które będzie odpowiadało naszym naturalnym potrzebom. Najbardziej naturalne i najzdrowsze jest światło pochodzące z promieni słonecznych, jednak w czasie pór roku, w których jest go zbyt mało, możemy używać oświetlenia sztucznego. Wybierając oświetlenie, powinniśmy rozważyć zarówno jego rodzaj, jak i moc, barwę oraz odpowiednie umiejscowienie źródeł.

lampa wisząca maroko

Światło sztuczne może być:

- żarowe, czyli pochodzące z żarówek zwykłych lub halogenowych, zawiera zwykle sporo promieniowania żółtego i czerwonego, emituje też dużo ciepła,

- wyładowcze pochodzące ze świetlówek, jest to światło pulsujące (wywołuje zjawisko tętnienia), męczące dla wzroku, jest dość chłodne, im bielsze tym mniej przytulną tworzy atmosferę,

- tworzone na diodach elektroluminescencyjnych, czyli pochodzące z lamp LED.

Ponadto oświetlenie może być:

- bezpośrednie, które pada (w 90%) wprost ze źródła światła na określoną powierzchnię,

- pośrednie, czyli takie, które odbija się od innych powierzchni, np. od sufitu.

W zależności od lokalizacji i zasięgu rozróżniamy:

- oświetlenie ogólne, które tworzy równomierne natężenie światła w całym pomieszczeniu,

- miejscowe lub kierunkowe – to oświetlenie, które zwiększa natężenie światła w określonych miejscach lub kierunkach.

Funkcje oświetlenia

Jesienią i zimą powinniśmy szczególnie zadbać o to, żeby w naszych wnętrzach światło było przytulne i dobrze wpływało na samopoczucie wszystkich członków rodziny.

Oświetlenie wnętrza domu spełnia istotne zadania, gdyż umożliwia:

- wykonywanie wszystkich codziennych czynności oraz prac domowych,

- sprawne i bezpieczne poruszanie się po domu,

- dekoruje wnętrza, eksponuje niektóre elementy wystroju (kominki, kolumny, rzeźby, obrazy, fotografie),

- punktowo doświetla wybrane miejsca np. blaty robocze, biurko, miejsca do czytania, lustra,

- stwarza przyjemny nastrój.

lampa drewniana

Dobór światła

Dobór rodzaju oświetlenia zależy od pełnionych funkcji i zadań wykonywanych w konkretnych pomieszczeniach.

Tam, gdzie wykonujemy precyzyjne zadania wymagające uwagi i skupienia np. w gabinecie, czytelni, przy biurku – warto zastosować światło o widmie ciągłym, które nie męczy wzroku, jest przyjazne i ma naturalną barwę. Powinno być to barwa jak najbardziej jasna, a jej odcień może być nawet chłodny. Polecane są źródła światła żarowe lub LED-owe.

Jeśli będzie to świetlówka (wyładowcze źródło światła), która daje wyraziste, ale chłodne światło – warto zadbać o zwiększenie jego natężenia w celu zmniejszenia tętnienia. Dla wykonania innych, mniej wymagających precyzji czynności, wystarczy zastosować światło miejscowe lub ukierunkowane.

Uwaga: Jeśli przy pracy stosujemy oświetlenie miejscowe nie może ono zbyt kontrastować z ciemnością wokół. Dla wyeliminowania kontrastów, zwłaszcza przy precyzyjnych pracach, udział światła ogólnego powinien wynosić minimum 15%.

Jeżeli potrzebujemy oświetlenia jedynie do celów wypoczynkowych, do czynności nie wymagających zbytniego skupienia czy precyzji – wystarczy zastosowanie oświetlenia ogólnego. Może być ono umiejscowione centralnie w postaci jednej lampy wiszącej czy plafonu lub też kilku rozproszonych punktów świetlnych. Miły nastrój i przyjemne rozproszenie światła dają kinkiety umieszczone na ścianach. Współgrające ze sobą punkty świetlne powinny być niezbyt dużej mocy, dawać przyjazne światło o ciepłych barwach. Przy takim rozwiązaniu istnieje możliwość alternatywnego włączania światła centralnego albo bocznego, a czasem także i stopniowania ilości włączanych lamp. W razie potrzeby różne typy oświetlenia można połączyć i istotnie zwiększyć widoczność.

W pomieszczeniach domowych typu salon, sypialnia, pokoje dziecięce powinniśmy stosować lampy dające ciepłe barwy światła (wpadające w kolor żółty, pomarańczowy, czerwony). Warto mieć także lampy dodatkowe np. stojące szafkowe czy podłogowe dające możliwość zastosowania miejscowego, doświetlenia w razie takiej potrzeby (np. do czytania).

Zwiększanie atrakcyjności oświetlenia

Ciekawe możliwości daje też samo rozmieszczenie źródeł światła np. za ekranem z płyty kartonowo-gipsowej, na podwieszanych stropach, w listwach przypodłogowych, za zagłówkiem łóżka, itd.

Istotną rolę mogą odgrywać też ściemniacze i regulatory strumienia światła. Regulacji mogą za nas dokonywać elektroniczne czujniki które włączają, wyłączają, ściemniają lub rozjaśniają, zależnie od tego, jak je zaprogramujemy.

pasek LED

Data publikacji: 19.11.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie oświetlenie wybrać na jesień i zimę?