Produkty

Jakie popełniamy błędy, podczas wyboru koloru farby

Jakie popełniamy błędy, podczas wyboru koloru farby

Malowanie wnętrza wchodzi w zakres standardowych prac remontowych i chociaż nie wymaga od nas wyjątkowych umiejętności, to wciąż przysparza wiele problemów. Jednym z kluczowych aspektów, na które wskazują osoby przeprowadzające remont, jest trudność doboru farby o odpowiedniej konsystencji oraz jej koloru. Jak uniknąć kluczowych błędów?

malowanie Malowanie ścian przy pomocy odpowiedniego sprzętu oraz farb można przeprowadzić sprawnie i co ważne, otrzymując ciekawe efekty dekoratorskie we wnętrzu. Finalnie wnętrze jest odmienione, a co za tym idzie, lepiej spędza się w nim czas.

Czy jednak wiemy, jak dobierać kolory farb, aby wnętrze sprawiało wrażenie spójnej kompozycji – kolorystycznej oraz aranżacyjnej?

Oto wykaz błędów wynikających z nieumiejętnego doboru kolorów. Unikając ich sprawimy, że wnętrze będzie dokładnie takie, jakie zaplanowaliśmy przed remontem.

Malowanie bez próbowania

W asortymencie sklepów budowlanych w dziale farb znajdziemy wiele próbek kolorowych farb. Testując poszczególne kolory, dobierzemy taki, który będzie efektownie współgrał z naszymi upodobaniami wnętrzarskimi.

Próbniki pozwolą przetestować natężenie koloru i wyeliminują konieczność przemalowywania pokrytych nieodpowiednią barwą powierzchni.

Uwaga: kolor farby może być różny w zależności od natężenia światła w pomieszczeniu. Dlatego każdą farbę testujmy nie tylko w pomieszczeniu, ale również w świetle dziennym. Testowanie na próbnikach sprawdza się w tym zakresie bardzo dobrze.

Zbyt ciemny kolor

Może przytłoczyć wnętrze i co ważne, odwrócić uwagę od mebli, które starannie dobieraliśmy do wnętrza. Jeśli lubimy ciemne barwy, to dobierajmy do nich zawsze jasne odcienie. Połączenia kontrastowych barw pozwolą zminimalizować optycznie charakterystyczne, ciemne kolory.

Jeśli chcemy pomalować ściany na ciemny kolor, pamiętajmy, by do całości aranżacji wybrać jasne dodatki. Będą one ciekawym urozmaiceniem na tle ciemniejszych powierzchni.

Monotonne połączenie barw

Beże, biel i kolor szary to bardzo modne i często stosowane połączenia. Nie zmienia to jednak faktu, że barwy te są dość nudne. W każdym wnętrzu, gdzie decydujemy się na te bezpieczne kolory, zadbajmy również o to, by część aranżacji wypełnić wyraziście barwnym uzupełnieniem.

W ten sposób umiejętnie przełamiemy monotonię barw.

Farba Colours Kuchnia i Łazienka gniew oceanu 2,5 lNieumiejętne połączenie kolorów w jednym wnętrzu

Kolory kontrastujące zawsze wprowadzają do pomieszczeń pewnego rodzaju głębię. Im nasycenie koloru jest intensywniejsze, tym efekt końcowy będzie bardziej oryginalny.

Unikajmy zastosowania niespójnej palety barw, warto tutaj dobierać sąsiadujące ze sobą kolory pokrewne.

Kolor a charakter wnętrza

Kolory potrafią działać na nas kojąco lub wręcz przeciwnie, pobudzać do działania. Dlatego należy je odpowiednio dobierać względem przeznaczenia pomieszczeń. W sypialni zastosujmy kolory takie jak błękit, biel czy też szary. W pokoju, w którym pracujemy, stonowaną kolorystykę możemy przełamać intensywniejszą barwą, aby pobudzała nas do działania, ale jednocześnie nie rozpraszała.

Wyraziste połączenia kolorystyczne zarezerwujmy do takich wnętrz jak kuchnia czy też salon, w których spędzamy czas w ciągu dnia.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów
Z koniecznością optycznej zmiany proporcji pomieszczenia spotykają się przede wszystkim posiadacze pokojów małych bądź wąskich i wysokich. Jaki...
Czytaj więcej

Przygotowanie sufitu do malowania – jak malować sufit?

Przygotowanie sufitu do malowania – jak malować sufit?
Ze względu na swoje umiejscowienie powierzchnia sufitu jest trudniejsza do pomalowania niż pionowe ściany. Prace wykończeniowe na tym obszarze możesz ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie popełniamy błędy, podczas wyboru koloru farby