Produkty

Jakie są skutki nieprawidłowo wykonanej elewacji?

Jakie są skutki nieprawidłowo wykonanej elewacji?

Wykonanie elewacji to kosztowna inwestycja, dlatego warto rozsądnie wybrać fachowców, którzy podejmą się zadania odnowienia fasady naszego domu. Jak ocenić, czy elewacja została wykonana prawidłowo? Akurat w tym przypadku nawet niedoświadczony inwestor dostrzeże wady wykonania. Na szczęście skutki nieprawidłowo przeprowadzonych prac można szybko naprawić.

uszkodzona elewacjaNa wygląd oraz jakość wykonanej elewacji ma wpływ szereg różnych czynności, dlatego o błąd lub przeoczenie nie jest trudno. Na efekt końcowy wpływa wiele czynników, takich jak odpowiednie przygotowanie gruntu, uzupełnienie ubytków, wykorzystanie wysokiej jakości materiałów. Trzeba mieć także na względzie warunki pogodowe oraz środowiskowe – na przykład dużą wilgotność powietrza. Pominięcie któregoś z tych czynników może skutkować ubytkami w elewacji lub jej nieszczelnością. Jakich problemów możemy się spodziewać?

1. Mikropęknięcia

Te zazwyczaj są widoczne już po kilku tygodniach od zakończenia prac remontowych. Powstanie szczelin jest wynikiem nałożenia zbyt grubej warstwy farby lub nieprawidłowego wysychania tynku. Gdy są one mikroskopijne, zalecamy je uzupełnić. Wykorzystamy do tego elastyczną farbę renowacyjną.

2. Niedokładne pomalowanie elewacji

Na chropowatych powierzchniach najłatwiej o niedociągnięcia i nieszczelne pokrycie farbą. Przyczyną niedokładnie pomalowanej elewacji jest zastosowania nieodpowiednich narzędzi. W tym wypadku wałek miał zbyt krótkie włosie i – mimo szczerych chęci fachowca – nie dotarł do wszystkich zagłębień. Jeśli chcemy naprawić usterkę, musimy ponownie wymalować elewację. Metoda natryskowa będzie najwygodniejsza.

3. Tworzenie się pyłu kredowego na elewacji

Prace nad elewacją wymagają odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza, która ma kluczowe znaczenie dla wiązania powłoki. Zbyt wysoka temperatura powietrza przyśpiesza wysychanie powłoki, co skutkuje za słabym jej związaniem. Aby pozbyć się pyłu kredowego, musimy umyć fasadę, zagruntować ją i ponownie wymalować.

4. Złuszczanie się powłoki

Gruntowanie ścian oraz zastosowanie preparatów, które poprawiają przyczepność sprawia, że powłoka doskonale przylega. Pominięcie tych czynności lub ich niedbałe wykonanie przyczynia się do powstawania odprysków. Jak możemy to naprawić? Luźniejsze warstwy musimy usunąć, a powstałe luki zagruntować i wypełnić tynkiem. Aby odnowione fragmenty się nie wyróżniały, pomalujmy je tą samą farbą fasadową.

Farba fasadowa biała 3 l5. Pojawienie się glonów, alg oraz innych mikroorganizmów na elewacji

Na korozję biologiczną są narażone budynki znajdujące się w miejscach o dużej wilgotności powietrza. Aby uniknąć zawilgocenia elewacji na etapie prac, trzeba użyć grzybobójczego preparatu, który usunie ogniska mikroorganizmów. Farba fasadowa powinna być także zabezpieczona przed wpływem wilgoci. Jak pozbyć się korozji biologicznej? Powinniśmy dokładnie umyć fasę i zastosować środek przeciwko korozji.

6. Odbarwienia na elewacji

Zastosowanie farby o niskiej odporności na światło może powodować wyblaknięcie koloru. Podobny efekt otrzymamy, gdy zbyt szybko wymalujemy świeży, zasadowy tynk. Jak pozbyć się odbarwień? Najlepiej zmyć starą farbę, zastępując ją nowym kolorem przeznaczonym do pokrywania fasad budynków.

Data publikacji: 02.02.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Akcesoria do malowania ścian zewnętrznych

Akcesoria do malowania ścian zewnętrznych
Chociaż malowanie ścian zewnętrznych na pozór nie różni się znacznie od nanoszenia kolorowej farby wewnątrz pomieszczeń, wymaga zgromadzenia innych ak...
Czytaj więcej

Elewacja na lata – jak wybrać odpowiednią farbę

Elewacja na lata – jak wybrać odpowiednią farbę
Niezależnie od tego, czy odnawiamy fasadę, czy też wykańczamy ją za pomocą malowania, powinniśmy wybrać taką farbę, która zapewni nam estetyczny wyglą...
Czytaj więcej

Jak malować ściany z cegły

Jak malować ściany z cegły
Ceglane ściany to od dłuższego czasu jeden z najpopularniejszych trendów w dziedzinie aranżacji wnętrz. Popularnością cieszą się zarówno cegły w swoim...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie są skutki nieprawidłowo wykonanej elewacji?