Nowoczesne rozwiązania łazienkowe są nie tylko znacznie bardziej funkcjonalne od poprzedniczek, ale przede wszystkim także dużo przyjemniejsze w odbiorze wizualnym. Kabina prysznicowa, jako łazienkowe rozwiązanie, tworzące domowy salon kąpielowy, to jeden z najbardziej rozpowszechnionych pomysłów. Prysznic umożliwia nie tylko łatwiejsze zaadaptowanie małej przestrzeni łazienki, ale przede wszystkim szybkie wykąpanie się, odświeżenie, a przy brodzikach głębokich, także wykonanie szybkiego prania.
Powszechność zastosowania prysznica zamiast wanny ma swoje umotywowanie także w domowych oszczędnościach. Kąpiel w wannie uznawana jest za znacznie droższą - potrzebujemy więcej wody – niż szybki prysznic pod deszczownicą.
Zalety kabin prysznicowych:
- Coś dla oszczędnych – jeśli kwestia domowych rachunków nie jest dla nas sprawą drugorzędną, z pewnością zainteresuje nas fakt, iż do napełniania średniej wielkości wanny potrzebujemy około 200-250 litrów wody, natomiast w trakcie szybkiego, acz równie relaksującego prysznica zużywamy około ¼ tej objętości. Wychodzi na to, że nawet jeśli korzystalibyśmy z prysznica 2 razy w ciągu dnia – i tak zaoszczędzimy znacznie więcej wody.
- Coś dla małych łazienek – nie ma pomieszczenia, do którego nie zmieścilibyśmy kabiny. Te mniejszych rozmiarów, wymagają zarezerwowania tylko pół metra kwadratowego powierzchni. Ponadto umieścimy go w dowolnym miejscu łazienki – przeszkodą może być wyłącznie okno lub trudność pociągnięcia instalacji wodnej.
- Coś dla łatwiejszego sprzątania – prysznic, ze względu na sposób przeprowadzania kąpieli, uważany jest za opcję zdecydowanie bardziej higieniczną. Brud oraz pot, zebrany na ciele człowieka nie osadza się na ściankach – tak jak w przypadku wanny, ale spływa bezpośrednio do odpływu. Kabinę prysznicową, dla zachowania odpowiedniej czystości – wystarczy co jakiś czas przecierać wilgotną szmatką, a rzadziej użyć także środków przeznaczonych typowo do pielęgnacji kabin prysznicowych.
- Coś dla osób starszych – prysznice bardzo często zastępują wannę w łazienkach osób niepełnosprawnych lub starszych. Ma to związek przede wszystkim z ograniczoną motoryką ciała, człowieka w podeszłym wieku lub posiadającego określoną grupę inwalidzką. Do prysznica możesz wejść bez większego zaangażowania niektórych partii mięśni i co ważne, dzięki zastosowaniu uchwytów naściennych czy taboretu, wygodnie umyć całe ciało, jednocześnie bezpiecznie się podpierając.
- Coś dla wymagających – oferta kabin prysznicowych jest bardzo szeroka. Możemy zdecydować się na kabinę narożną – idealną do małych łazienek, kabinę przyścienną – których tylko jedna ścianka styka się ze ściana łazienki, kabinę wnękową – która pięknie zabuduje nietypowe skosy oraz ścienne wgłębienia łazienki.