Produkty

Jesień – czas na porządki w ogrodzie

Jesień – czas na porządki w ogrodzie

Jesień to czas generalnych porządków w ogrodzie. Dla nas kończy się letnia pora wypoczynku, a dla wielu roślin ich okres wegetacyjny. Obumarłe kwiaty i warzywa, opadłe liście i podcięte gałązki wymagają usunięcia, a brudne chodniki i podjazdy – wyczyszczenia. To tylko niektóre z prac ogrodowych, jakimi powinniśmy zająć się jesienią. Jakie porządki uwzględnić przed nastaniem zimy?

Przejdź do następnych akapitów:

Ogród jesienią

Chociaż jesień nie jest powodem, by zakończyć wypoczynek w ogrodzie, musimy też znaleźć czas potrzebny do przygotowania go do zimy. Nawet ws ładnym ogrodzie – zadbanym i wypielęgnowanym – znajdzie się wiele zajęć. Będziemy musieli zrobić porządek na kwitnących rabatkach oraz w warzywniku i ostatni raz skosić trawnik. Trzeba przygotować ziemię na przyszły rok, zebrać ostatnie plony i wyczyścić narzędzia – a to jeszcze nie koniec ogrodowych obowiązków. Naszej uwagi wymagają zarówno same rośliny, jak i ziemia oraz utwardzone nawierzchnie. Posiadacze małych działek nie będą mieli tyle pracy, co właściciele ogrodów o dużej powierzchni. Jeśli obszerny teren i duża liczba nasadzeń sprawiają, że wysprzątanie ogrodu jest bardzo czasochłonne, sięgnijmy po sprzęty i akcesoria, które zdecydowanie usprawnią naszą pracę i pozwolą na szybkie uzyskanie oczekiwanego efektu.

Jesienne porządki – sprzątamy rabaty i grządki

Produkty z serii Durum

Pierwsze jesienne prace w ogrodzie zacznijmy od usunięcia wszelkich pozostałości po roślinach jednorocznych. Mowa o bujnie kwitnących kwiatach takich jak pelargonie, petunie czy lobelie, które przez kilka minionych miesięcy dodawały naszemu ogrodowi uroku. Przekwitnięte i suche kwiaty oraz pędy roślin wieloletnich także wymagają przycięcia. Pora też na wykopanie jesiennych plonów, z którym powinniśmy zdążyć przed nastaniem przymrozków – wśród nich mogą znaleźć się np. marchewki, pietruszki, kapusty, dynie, buraki czy rzodkiew. W glebie możemy pozostawić ciągle brukselkę oraz jarmuż, którym ewentualne przemarznięcie doda walorów smakowych. Jesienią przypadają także zbiory jabłek, gruszek oraz orzechów – aby móc przez dłuższy czas przechować pierwsze z nich, zerwijmy je wtedy, gdy nie są jeszcze w pełni dojrzałe.

Porada eksperta:

Podczas zbioru owoców takich jak jabłka i gruszki pamiętajmy, by jednocześnie obrywać z gałęzi wszystkie owoce suche, porażone przez choroby, robaczywe lub nadgnite. Jeżeli dostrzeżemy na drzewach ogniska chorób, obetnijmy porażone nimi gałązki.

Kiedy zbierzemy lub usuniemy wszystkie jednoroczne rośliny, mamy miejsce na nowe grządki. Możemy wykorzystać je do wysiania warzyw na wczesny zbiór wiosenny bądź przygotować do nowego sezonu. W tym celu należy dobrze je przekopać, co pozwoli na przewietrzenie podłoża i dostarczenie mu składników odżywczych. Przekopaną glebę możemy zasilić obornikiem lub kompostem, jeśli uprawiane przez nas warzywa tego wymagają.

Pamiętajmy, że nawożenie podłoża jesienią ma wiele zalet – nie grozi obumarciem roślin, a także powoduje, że w czasie zimy składniki pokarmowe zostaną dobrze rozprowadzone w podłożu. Ponadto zaoszczędzimy sobie pracy wiosną.

Ostatnie zabiegi pielęgnacyjne trawnika

We wrześniu na bieżąco przycinamy trawę – to także czas na zastosowanie jesiennej dawki nawozu bez azotu oraz napowietrzenie (aerację) murawy. Ostatni raz przycinamy ją zazwyczaj w październiku, jednak na tym nie kończy się jej pielęgnacja. Z trawnika regularnie usuwamy (np. za pomocą specjalnych grabi) także wszelkie opadające na niego liście – nigdy nie pozostawiajmy ich na trawie, nawet jeżeli są zdrowe. Gnijąc, mogą wpływać negatywnie na stan naszego zielonego dywanu.

Aerator wertykulator 2 w 1 MacAllister 1400 W

Jeśli nasz teren jest gęsto porośnięty drzewami liściastymi, w czasie porządków warto wspomóc się specjalnym odkurzaczem do liści, który pomoże nam szybko zebrać je w jednym miejscu, a następnie wciągnąć do specjalnego worka. Tradycyjnym rozwiązaniem są natomiast specjalne grabie do liści, które sprawdzą się na obszarach niewielkich lub z małą liczbą drzew. Poza tym usuwamy z niego także kamienie, gałęzie oraz wszelkie obumarłe części roślin.

Czy wiesz, że...?

Wrzesień jest dobrą porą na założenie trawnika – panująca pogoda sprzyja zarówno kiełkowaniu nasion, jak i ukorzenianiu się trawnika z rolki. Jedyną przeszkodą w rozwoju trawy może okazać się brak deszczu – w takiej sytuacji nowo założony trawnik będziemy musieli podlewać samodzielnie.

Liście, gałęzie – usuwamy wszystkie odpady organiczne

Jak już wyżej wspomnieliśmy, jesienią usuwamy z ogrodu wszelkie opadłe na ziemie liście – dotyczy to całego terenu naszej działki, a nie tylko trawnika. Jeżeli są one zdrowe, możemy wykorzystać je do zasilenia kompostu albo pozostawić do zabezpieczenia roślin przed mrozem. Liście z widocznymi znakami chorób najlepiej będzie spalić, dzięki czemu zyskamy pewność, że choroby, którymi zostały porażone, nie będą się rozprzestrzeniać. W dużym ogrodzie z wieloma drzewami naszą pracę zdecydowanie usprawni wspomniany wyżej odkurzacz – o tym, jak go używać, pisaliśmy w tym artykule. W tej samej sytuacji warto zastanowić się nad zastosowaniem rozdrabniacza do gałęzi – przy jego pomocy pozbędziemy się nadmiaru drobnych gałęzi, a powstałe w wyniku jego działania resztki znacznie szybciej rozłożą się na kompoście.

Zestaw dmuchawa do liści Erbauer i akumulator z ładowarką

Porada eksperta:

Liście nieporażone przez choroby i wolne od szkodników możemy wyrzucić na kompost lub wykorzystać do usypania kopczyków chroniących rośliny prze mrozem. Podobnie, jeśli chodzi o rozdrobnione gałęzie – doskonale nadają się na kompost, ale również do ściółkowania gleby.

Czyszczenie narzędzi i akcesoriów ogrodowych

Używane w sezonie maszyny i narzędzia ogrodowe w czasie zimy raczej nam się nie przydadzą. Żeby jednak posłużyły nam za rok, przed odłożeniem ich na dobre powinniśmy dobrze je wyczyścić. Z roboczych małych części małych narzędzi ręcznych (łopatek, widełek, grabem czy motyk) usuwamy zalegające na nich i pozasychane części roślin i błoto – możemy posłużyć się do tego bieżącą wodą. Jeżeli natomiast na metalowych elementach widnieje rdza, powinniśmy ją usunąć (papierem ściernym albo drucianą szczotką), a następnie zabezpieczyć sprzęt olejem lub oliwą.

Nóż ogrodowy GoodHome Durum UQ

Nieco więcej uwagi wymagają maszyny ogrodnicze – kosiarki, glebogryzarki czy pilarki powinniśmy poddać dokładnemu przeglądowi, a w razie potrzeby oddać do serwisu. Ich konserwacja, naprawa uszkodzonych komponentów lub ich wymiana pozwolą na przygotowanie sprzętu do nowego sezonu, pozwalając na jego sprawne i bezpieczne działanie.

Nie zapomnijmy także o pojemnikach, w których hodowaliśmy kwiaty lub zioła – po usunięciu z nich obumarłych roślin należy dobrze oczyścić je z ziemi, a także zdezynfekować, by nie przetrwały na nich żadne chorobotwórcze mikroorganizmy. Donice, podobnie jak narzędzia ręczne i maszyny ogrodowe, przechowujemy w domku narzędziowym lub garażu, tak by nie miały kontaktu z wodą.

Porządkowanie nawierzchni w ogrodzie – myjemy i zamiatamy chodniki, podjazdy

Gdy zrobiliśmy porządki na grządkach, rabatach i trawniku oraz zadbaliśmy o narzędzia, możemy zająć się sprzątaniem ścieżek, chodników, podjazdu, tarasów oraz innych utwardzonych nawierzchni znajdujących się w ogrodzie. Podstawowym zabiegiem jest zamiatanie – niewielkie powierzchnie takie jak ścieżki oczyścimy z ziemi, piasku i kurzu za pomocą specjalnej szczotki.

Myjka ciśnieniowa Karcher K5 Full Control

Do czyszczenia dużego obszaru, np. wykonanego z kostki brukowej podjazdu, przydatna będzie zamiatarka. Ten sprzęt przyda się także zimą, kiedy pozwoli na efektywne i sprawne odśnieżenie nie tylko podjazdu, ale też chodnika wiodącego wzdłuż naszej posesji.

Utwardzone powierzchnie mogą wymagać także mycia, szczególnie jeśli pokryte są plamami. Również w tej sytuacji możemy ułatwić i usprawnić prace – wystarczy zaopatrzyć się w myjkę ciśnieniową, która z pewnością przyda nam się także podczas wielu innych prac (np. mycia samochodu).

Więcej informacji o myjkach znajduje się tutaj. Ułożone z kostki brukowej bądź betonowych płyt nawierzchnie mogą jeszcze wymagać uzupełnienia piaskiem szczelin pomiędzy nimi, co wpłynie m.in. na poprawę wyglądu podjazdu lub tarasu. Warto też pomyśleć o impregnacji, która podwyższy odporność betonu na warunki atmosferyczne.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?
Listopad w ogrodzie kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. Twój ogród będzie musiał zaakceptować ws...
Czytaj więcej

Wrzesień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie
Lato zbliża się ku końcowi, lecz zostało Ci jeszcze mnóstwo czasu, aby cieszyć się swoim ogrodem, zwłaszcza w chłodniejsze wieczory po długim d...
Czytaj więcej

Jak działa odkurzacz do liści? Czy warto używać dmuchawy?

Jak działa odkurzacz do liści? Czy warto używać dmuchawy?
Odkurzacz do liści to urządzenie stworzone z myślą o jesiennych porządkach. Znacząco skraca i ułatwia prace wykonywane w ogrodzie i przed domem. Spraw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
16.11.2016
odnośnie dmuchaw do liści - dla mnie ich obsługa nie jest za łatwa :P liście uciekają mi na wszystkie strony i wychodzi na robot głupiego, muszę poczytać, jak używać taki odkurzacz

Ocena i komentarz dla:

Jesień – czas na porządki w ogrodzie