Produkty

Jesienne kwiaty – co warto sadzić jesienią?

Jesienne kwiaty – co warto sadzić jesienią?

Mimo że to odbarwiające się liście są gwiazdami październikowego krajobrazu, nie tylko one odpowiadają za bogatą paletę barw tej pory roku. Żółte, czerwone, pomarańczowe… Kwiaty jesienne występują w wielu kolorach i odmianach. Co sadzić we wrześniu? Jak dobrać kwiaty na balkon? Na jesień i zimę przygotuj się z naszym małym poradnikiem.

Przejdź do następnych akapitów:

Choć może się to wydawać sprzeczne z popularnym skojarzeniem, jesień nie jest tak do końca porą obumierania przyrody. Chłodne jesienne miesiące mogą stanowić znakomity nowy początek dla wielu przydomowych ogrodów i działek. W tym czasie poza solidnymi porządkami warto zatroszczyć się o następne pokolenie roślin, aby wiosną przywitały nas piękne kwiaty. 

Na jesień świetnie nadaje się zaskakująco wiele odmian! Wybierając i łącząc kilka różnych, stworzysz własną kompozycję florystyczną. Jesienne kwiaty to zarówno te, które kwitną o tej porze roku, jak i odmiany zimujące w glebie, które należy wysiać lub posadzić między końcówką sierpnia a początkiem listopada. Początek tego kwartału to również dobry moment na obsadzanie drzewek i krzewów owocowych, a także bylin i roślin cebulkowych odpornych na mróz.

Dlaczego jesienne sadzenie się opłaca?

Wrześniowe lub październikowe sadzenie ma przede wszystkim na celu ułatwienie cebulkom roślin wypuszczenia i utrzymania nowych korzeni. W czasie zimy mogą poświęcić na ten cel całą skumulowaną energię, zamiast dzielić ją z innymi procesami – na przykład wzrostem łodyg czy wypuszczaniem liści – jak ma to miejsce na wiosnę.

W przeciwieństwie do naszych upodobań, większość roślin nie lubi gorących wiosennych dni i letniej suszy. Jeśli w początkowym okresie intensywnego rozwoju sadzonkom przytrafia się długotrwały brak wody lub składników odżywczych w wyjałowionej słońcem glebie, nie mogą się w pełni rozwinąć. Z kolei jesienne kwiaty po swojej pierwszej zimie lepiej znoszą późniejsze susze i są bardziej odporne na choroby.

Istnieje jeszcze jedna zaleta sadzenia roślin jesienią, bardzo praktyczna nie tylko dla zielonych pędów, ale i dla portfela. Mianowicie ceny żywych okazów w tym sezonie są całkiem atrakcyjne. Sadzonki kopane z gruntu zazwyczaj sprzedaje się nieco taniej, zatem przy kupowaniu większych liczb można sporo zaoszczędzić.

Czego szukać w jesiennych roślinach?

Efekty jesiennych zabiegów ogrodniczych mogą być dwojakie – inne gatunki wybierzesz, jeśli zależy Ci tylko na przygotowaniu wiosennego krajobrazu, a inne, jeśli chcesz oglądać kolorowe kwiaty jeszcze na jesień. W tym drugim przypadku pamiętaj, że ozdobą jesiennego ogrodu mogą być nie tylko wielobarwne płatki… Sprawdź dostępne rośliny:

Pośród roślin do jesiennych nasadzeń jest naprawdę wiele pięknych gatunków. Zwróć uwagę na właściwości i potrzeby danej odmiany przed umieszczeniem jej w gruncie. Odmiennie pielęgnuje się jesienne kwiaty w nasionach, a odmiennie na przykład sadzonki lawendy czy wrzośce.

Jeśli chodzi o nasiona, wczesny wrzesień to najlepsza pora na jesienne kwiaty. Nazwy, których możesz między innymi wypatrywać w sklepach ogrodniczych, to: chaber bławatek, mak lekarskie, pozłotka kalifornijska. Niesamowite efekty możesz również uzyskać, łącząc na jednej rabacie kilka gatunków.

Jesienne kwiaty – nazwy, które powinieneś znać

Większość kwiatów do sadzenia jesienią występuje w formie cebulek. Ich zwarta forma zawiera gotową roślinę, dlatego nie potrzebują one dużo czasu wiosną, aby w pełni rozkwitnąć. Jednocześnie zalążek rośliny w cebulce pozostaje bezpieczny i chroniony przed mrozem. Cebulki umieszczamy w ziemi między wrześniem a listopadem, zależnie od wybranego gatunku. Możesz znaleźć wśród nich między innymi:

  • krokusy i przebiśniegi,

  • tulipany, 

  • lilie,

  • hiacynty,

  • zawilce, 

  • czosnek ozdobny i wiele innych atrakcyjnych odmian.

Jeśli chodzi o nasiona, wczesny wrzesień to najlepsza pora na jesienne kwiaty. Nazwy, których możesz między innymi wypatrywać w sklepach ogrodniczych, to: chaber bławatek, mak lekarskie, pozłotka kalifornijska. Niesamowite efekty możesz również uzyskać, łącząc na jednej rabacie kilka gatunków.

A może wolisz tę pożyteczną roślinność? Okres między październikiem i listopadem pozwala również na wysiewanie niektórych rodzajów warzyw. Marchew, pietruszka czy koper, wysiane późną jesienią, dadzą na wiosnę szybkie plony. W jesiennych warunkach dobrze odnajdzie się też na przykład cebula czy czosnek.

Jak sadzić jesienne kwiaty?

Aby wysiłek włożony w jesienne prace w ogrodzie nie poszedł na marne, należy odpowiednio starannie przeprowadzić sadzenie nowych roślinek. W przeciwnym razie mogą się zmarnować, a Ciebie pozbawić okazji podziwiania, jak prezentują się jesienne kwiaty. Nazwy gatunków pewnie masz już wynotowane, zatem jak właściwie umieścić je w glebie?

Niezależnie od tego, czy to rośliny gruntowe, czy kwiaty na balkon, na jesień i zimę potrzebować będą tak samo dużo wody, jak na wiosnę. Przed posadzeniem namaczamy korzenie, a po nim dodatkowo obficie podlewamy sadzonkę. Ziemia oczywiście musi być czysta, odchwaszczona i najlepiej świeżo spulchniona lub przekopana. W tak przygotowanym podłożu możesz umieścić cebulki, rozkładając je w równych odległościach od siebie. Jeśli zastanawiasz się jeszcze, które odmiany będą odpowiednie do Twojego ogrodu, sprawdź jesienne cebulki z oferty naszego sklepu.

Wśród jesiennych drzew i krzewów szczególne miejsce zajmują róże. Krzaczki tych pięknych kwiatów obsadzamy jeszcze przed zimą w wilgotnej, próchnicowej glebie, aby zdążyły się solidnie ukorzenić. Dobrą praktyką jest przygotowanie im miejsca nieco wcześniej przez przekopanie gruntu, by wymieszać go z nawozem. Świeżo posadzone róże na czas przymrozków warto też obsypać niewysokim kopczykiem ziemi.

Kwiaty na balkon – na jesień i zimę wybierz te gatunki!

Czasem pole do popisu jest nieco mniejsze niż jesienny ogród… Co możesz zrobić jesienią na tarasie lub balkonie? Za pomocą sprytnie dobranych odmian późno kwitnących tutaj także możesz wykonać wielobarwną aranżację. Kupując kwiaty na balkon na jesień i zimę, sięgnij po wspomniane wcześniej gatunki i uzupełnij je na przykład o zwisające pnącza czy ozdobne trawy i krzewy doniczkowe.

Niektóre gatunki traw, tak jak imperata Red Baron, w okolicach września i października pięknie przebarwiają się na jesienne kolory. Do tarasowych kompozycji świetnie nadają się także wrzosy i wrzośce, na przykład odmiana Beauty Queen, która jesienią obsypuje się mnóstwem kwiatów. Aby zobaczyć, jakie inne jesienne kwiaty i rośliny mogą ozdobić Twój balkon, zerknij do tego artykułu.

Jesienny ogród jak z obrazka

Mamy nadzieję, że ten przegląd możliwości podziałał na Ciebie inspirująco i już niedługo prawdziwe jesienne kwiaty znajdą się i w Twoim ogrodzie. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc ekspertów naszego sklepu. Z radością pomożemy Ci dobrać odpowiednie odmiany!

 

Data publikacji: 02.11.2021
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zrobić skalniak? Rodzaje skalniaków i sposób ich zakładania

Jak zrobić skalniak? Rodzaje skalniaków i sposób ich zakładania
Jak zrobić skalniak, którzy upiększy Twoją zieloną przestrzeń? Ogród skalny ma imitować surową, lecz piękną, niskopienną roślinność alpe...
Czytaj więcej

Jak dbać o trawnik? O tych 6 rzeczach nie możesz zapomnieć

Jak dbać o trawnik? O tych 6 rzeczach nie możesz zapomnieć
Trawnik to wizytówka każdego domu. Niezależnie od tego, jaki jest jego rozmiar i w jakim stylu urządziłeś ogród, trawnik na pewno będzie...
Czytaj więcej

Ogród skandynawski – czym się charakteryzuje i jak go założyć?

Ogród skandynawski – czym się charakteryzuje i jak go założyć?
Ogród w stylu skandynawskim jest funkcjonalny i minimalistyczny. Równocześnie charakteryzuje się naturalnością oraz zamiłowaniem do suro...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jesienne kwiaty – co warto sadzić jesienią?