Produkty

Kalendarz ogrodnika - jesienne obowiązki

Kalendarz ogrodnika - jesienne obowiązki

Jeśli chcesz, by w ogrodzie było pięknie, musimy o niego dbać cały rok. A że jesień jest idealną porą na przeprowadzenie wielu prac pielęgnacyjnych na działce, nastawmy się na to, że czekać na nas będzie sporo pracy. Mimo to spokojnie, jesienna praca na świeżym powietrzu może być bardzo przyjemna. Pooddychamy świeżym powietrzem, popatrzymy na kolorowe liście. I przy okazji spalimy trochę kalorii.

Zanim ozpoczniemy, sprawdźmy co możemy zrobić, a z czym lepiej poczekać do wiosny


W tym okresie z reguły skupiamy się na wszystkich tych czynnościach, które mają na celu przygotowanie działki do zimy. To dlatego przeprowadzamy:


Oczyszczanie gleby


Przekopujemy ją i dostarczamy jej dodatkową garść nawozów. W ten sposób napowietrzymy glebę i sprawiamy, że w miesiącach zimowych zdecydowanie odpocznie. Czym nawozić? Najlepiej potasem lub fosforem. Zbawcze może być także wapnowanie.


Uwaga! Nie stosujmy azotu podczas nawożenia działki, bo i tak ulegnie on wypłukaniu w miesiącach zimowych.


Pamiętajmy też, że nie jest zalecane jednoczesne nawożenie organiczne z odkwaszaniem! Zawsze trzeba to robić przemiennie. Najbardziej uniwersalnym nawozem do stosowania jesienią jest oczywiście kompost. Bez problemu możemy nim nawozić nawet do końca listopada. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na przekopanie gleby, nigdy nie należy jej zagrabiać. Nawet jeśli widoczne są duże bryły zbitej ziemi. Grabienie ziemi zostawmy na czas wiosny.


Im mniej chwastów tym lepiej!


liście na trawieDlatego jesienią przygotujmy się na odchwaszczanie. W innym wypadku nie ma co liczyć na efekty wiosną. Zwróćmy uwagę szczególnie na chwasty w okolicach drzewek owocowych. Zasada: im więcej chwastów usuniemy jesienią, tym mniej pracy czeka nas wiosną.


Pamiętaj o trawniku


Na początku należy usunąć warstwę liści, które jesienią gęsto pokrywają całą powierzchnię działki. Ostatnie koszenie trawnika musimy przeprowadzić w możliwie ciepły dzień października.

Wówczas możemy też obłożyć trawnik cienka warstwą kompostu.


Dobry czas na sadzonki


Jesienią możemy także pokusić się o posadzenie wymarzonych drzew i krzewów. Wówczas istnieje szansa, że przyjmą się i puszczą korzenie przed nadejściem pierwszych mrozów. Jeśli chcemy zapewnić drzewku dobre warunki do wzrostu, pamiętajmy by dobrze przekopać dołek do którego włożymy roślinę. Na dno wsypmy natomiast troszkę kompostu. Sadzenie powinno się odbywać do około połowy października. Koniecznie zbieramy wszystkie spady z drzewek owocowych! Jeśli pozostawimy je na zimę, to możemy być pewni, że rozwiną się w nich szkodniki i bakterie.


Ciepłe ubranko dla krzewów


krzewy róż

Okryjmy krzewy, w tym szczególnie róże, które wyjątkowo cierpią z powodu mrozu.


Dodatkowe czynności:


- Frezje, mieczyki, fiołki wykopujemy i przechowujemy na czas zimy w piwnicy np. w skrzynkach,

- Przed nadejściem pierwszego przymrozku obficie podlewamy wszystkie drzewka i krzewy,

- Sadzimy rośliny cebulowe,

- Porządkujemy oczko wodne - przenosimy do odpowiednich pomieszczeń te rośliny wodne, które nie przezimują na zewnątrz.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie
Krótsze dni i niższe temperatury sprawiają, że ogród zwalnia tempo i rozpoczyna zasłużony odpoczynek. Rok w ogrodowym kalendarzu powoli ...
Czytaj więcej

Najlepsze ręczne narzędzia ogrodnicze z serii Durum

Najlepsze ręczne narzędzia ogrodnicze z serii Durum
Pielęgnacja ogrodu to trudne zadanie, które przynosi olbrzymią satysfakcję. Zadbany zielony zakątek może przynieść Ci orzeźwienie po dniu pełny...
Czytaj więcej

Przegląd narzędzi trzonowanych do ogrodu

Przegląd narzędzi trzonowanych do ogrodu
Pielęgnacja ogródka, warzywnika czy rabatek wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi trzonowanych. Ich szeroki wybór pozwala nam na dob...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kalendarz ogrodnika - jesienne obowiązki