Produkty

Kalendarz ogrodnika: prace jesienne, czyli przygotowujemy ogród przed zimą

Kalendarz ogrodnika: prace jesienne, czyli przygotowujemy ogród przed zimą

Jesień to pora zbiorów oraz okazja do radowania się naprawdę kolorowym ogrodem. We wrześniu dni stają się już jednak coraz krótsze, a w październiku pozostaje już niewiele czasu, by przygotować swoją działkę na niskie temperatury. Jakie zabiegi należy przeprowadzić w ogrodzie wraz z nastaniem jesiennej nostalgii?

Przejdź do następnych akapitów:

W skrócie:

Jesienią sprzątamy – tak w skrócie możemy określić zakres prac, które powinniśmy wykonać. Z ogrodu koniecznie trzeba usunąć resztki roślin jednorocznych, chwastów, przekopać ziemię, a później nawieźć ją obornikiem lub dodać innego nawozu sztucznego.

Ponadto przycinamy wyschnięte części naziemne bylin oraz wygrabiamy wszystkie opadnięte liście. Jeśli uprawialiśmy rośliny w donicach, a są już przekwitnięte, usuwamy je. Pojemniki z kolei myjemy, suszymy i przenosimy tam, gdzie będą przechowywane przez zimę.

Jesienią w sadach sadzi się drzewa i krzewy, najlepiej w pierwszych miesiącach przed nadejściem mrozów. Przed ich posadzeniem należy przygotować ziemię – odchwaścić i głęboko przekopać oraz dodać kompost. Wtedy drzewko, w odpowiednim czasie, na pewno zaowocuje. Do połowy października możemy też przesadzać krzewy i drzewa iglaste. Później mogą się już nie przyjąć w nowym miejscu.

Co ważne, ogród także podlewamy, bardzo obficie i koniecznie przed nadejściem pierwszych przymrozków. Dzięki temu zadbamy o odpowiedni stan podłoża, a rośliny będą miały skąd pobierać wodę.

Jesienią nie kosimy trawy już tak często jak latem – ostatnie koszenie wykonujemy mniej więcej na przełomie października oraz listopada. Jesienią warto natomiast przeprowadzić aerację trawnika, ponieważ w innym wypadku zbyt mocno zbita wiosną ziemia, nie będzie sprzyjała wykonywanym pracom.

Aerator wertykulator 2 w 1 MacAllister 1400 W

Wreszcie, porządkujemy tunele foliowe oraz szklarnie, usuwamy resztki roślin i sprawdzamy, czy nie należy przeprowadzić żadnych prac konserwacyjnych tego typu konstrukcji.

Uprzątnąć należy także meble ogrodowe. Schowajmy je do piwnicy, szopy czy garażu. Przykryte i odpowiednio zabezpieczone posłużą nam na kilka sezonów.

To ogólny zarys prac, które są przed nami. Aby mieć pewność, że wykonujemy wszystkie czynności prawidłowo oraz w odpowiednim czasie, warto odnieść się do bardziej szczegółowego kalendarza z podziałem na konkretne miesiące.

Pracowity wrzesień

9 miesiąc naszego roku stoi pod znakiem zbiorów. Wykopujemy warzywa korzeniowe, ścinamy główki kapusty oraz zbieramy owoce z drzew. Wrzesień, co ciekawe, to także bardzo dobry moment na to, by założyć trawnik. Możemy także bez obaw sadzić rośliny cebulowe oraz drzewa i krzewy.

Jeśli jesteśmy fanami orzechów, wiedzmy też i o tym, że to właśnie we wrześniu należy przygotować się do zbiorów orzechów laskowych, a także włoskich (które w niektórych regionach dojrzewają jednak dopiero w październiku).

Uwaga!

We wrześniu koniecznie wykopmy begonie oraz mieczyki.

Jeśli chcemy zachować nasiona niektórych roślin, koniecznie zbierzmy je z tych okazów, które są do tego przeznaczone.

We wrześniu także sadzimy. To najlepszy moment na to, by pomyśleć o wyglądzie ogrodu wiosną. Możemy posadzić różnorodne rośliny cebulowe, takie jak np.: przebiśniegi, krokusy, narcyzy, hiacynty i jedne z najważniejszych – tulipany.

durum

Jak wybierać sadzonki: zwracajmy uwagę, czy cebule nie mają widocznych uszkodzeń mechanicznych, wyrośniętych liści, a także korzeni. Aby kwiaty lepiej rosły, warto też na chwilę przed sadzeniem moczyć cebule w preparacie grzybobójczym. Wkładamy je do ziemi zawsze piętką do dołu – głębokość dołka powinna wynosić trzykrotną wysokość cebuli. Tak posadzone kwiaty podlewamy tuż po pierwszych przymrozkach.

We wrześniu wykopujemy także lilie, by posadzić je na nowo, oraz przesadzamy z rozsadnika rośliny stałe, takie jak malwy, bratki oraz stokrotki.

Porządkujemy – we wrześniu czas uprzątnąć ogród z letniego wyposażenia. Przygotowujemy glebę pod wiosenne sadzenie, regularnie zgrabiamy opadające liście, podlewamy również drzewa przed zimowymi miesiącami.

Październik – coraz zimniej i ciemniej

W październiku, podobnie jak we wrześniu, w dalszym ciągu można sadzić rośliny cebulowe – dla przypomnienia, będą to przebiśniegi, narcyzy, krokusy, a także hiacynty oraz wspomniane już tulipany.

Tak jak we wrześniu, warto także sadzić drzewa oraz krzewy, szczególnie te zrzucające liście na zimę. Aby mieć pewność, że drzewko będzie miało zapewnione odpowiednie warunki, nasypmy do dołka nieco kompostu oraz ziemi zakupionej w sklepie ogrodniczym.

W październiku wykopujemy bulwy, które nie zimują w gruncie, np. dalie oraz begonie. Najlepiej usunąć je z gleby po pierwszych przymrozkach – wówczas część naziemna roślin przemarza, ale podziemna w dalszym ciągu pozostaje jeszcze w dobrym stanie.

Uwaga!

Jeśli szukamy roślin późnokwitnących, które w październiku będą zdobić nasz ogród, postawmy np. na efektowny krzew ognika szkarłatnego.
Warto także pomyśleć o głogu oraz berberysach.

Listopad – przedostatni miesiąc roku

Dni listopadowe bywają jeszcze niekiedy stosunkowo łagodne, a gleba nie jest jeszcze zbyt mocno zamarznięta. Wówczas warto posadzić drzewa odporne na mróz. To ostatni moment na wykopanie mieczyków, tygrysówki oraz kroksomii.

Wszystkie inne rośliny, które mogą być wrażliwe na zimno, warto natomiast odpowiednio zabezpieczyć – należą do nich np. jukka, hibiskus, azalia i różanecznik.

Jeśli w naszym ogrodzie mamy oczko wodne, pomyślmy także o jego zabezpieczeniu. Wyjmujemy z sadzawki grzybienie. Rośliny, które nie nadają się do przezimowania na zewnątrz, przenosimy do domu. Nad taflą oczka wodnego możemy rozpiąć siatkę – wówczas liście będą się na niej zatrzymywały i nie wpadną do wody. Dzięki temu będziemy też mogli łatwo je zebrać.

Uwaga!

Również w listopadzie możemy liczyć na pięknie kwitnące rośliny. Należą do nich np. kapusta ozdobna, ale również krzewy ognika szkarłatnego oraz ostrokrzewy i berberysy.

Listopad to ponadto miesiąc, w którym możemy przygotować sadzonki krzewów liściastych. Mamy na myśli jaśminowiec, dereń biały, liguster, pęcherznicę, żylistka i inne. Pobieranie jednorocznych, zdrewniałych pędów, należy przeprowadzać po opadnięciu liści, przed mrozami.

Pędy wystarczy pociąć na odcinki 15-20 cm i przechować zanurzone pionowo w stale wilgotnym piasku, na przykład w chłodnej piwnicy. W tym czasie ukorzenią się, a wiosną będą gotowe do sadzenia.

Zestaw dmuchawa do liści Erbauer i akumulator z ładowarką

Możemy też dokonać wapnowania gleby. Rośliny najlepiej czują się bowiem w podłożu o odczynie delikatnie kwaśnym oraz obojętnym. Zbadajmy odczyn gleby w naszym ogrodzie kwasomierzem polowym, pobierając próbkę ziemi z kilku miejsc, z głębokości 15–20 cm. Jeśli jej pH jest zbyt niskie, przeprowadźmy zabieg wapnowania. Nawóz wapienny należy rozłożyć równomiernie po podłożu, pamiętając, aby nigdy nie łączyć go z nawozami organicznymi.

Do innych prac koniecznych do przeprowadzenia w listopadzie należą:

  • zabiegi pielęgnacyjne róż – wycięcie chorych pędów oraz usunięcie suchych liści, a także zabezpieczenie ich ściółki,

  • kopczykowanie powojników wielkokwiatowych, krzewów magnolii, hortensji, ketmii syryjskiej,

  • usunięcie zeschniętych owoców pozostałych na drzewach owocowych,

  • wyjęcie pompy z oczka wodnego i oczyszczenie jej z glonów i mułu za pomocą bieżącej wody,

  • wywieszenie karmnika dla ptaków. Powinien on zostać umieszczony w taki sposób, by koty nie miały do niego dostępu,

  • okrycie krzewów np. gałęziami z drzew iglastych bądź liśćmi,

  • zadbanie o żywopłoty – bukszpan, grab czy cis pospolity powinny być cięte w lipcu lub sierpniu, a później ponownie w październiku, aby usunąć wtórny przyrost powstały po letnim strzyżeniu.

wrzosy

Czego nie robimy jesienią w ogrodzie?

  • zapominamy o azocie podczas nawożenia działki, bo i tak ulegnie on zimą wypłukaniu,

  • nie przycinamy gałęzi drzew, aby nie pobudzać wzrostu pędów,

  • nie kosimy trawy zbyt krótko. O tej porze zaczynamy kosić darń nieco wyżej niż latem, aby umożliwić trawie gromadzenie składników odżywczych pomagających przetrwać zimę.

Jesień na pozór nie wygląda na porę roku, wskazującą na duży zakres wykonywanych prac ogrodowych, a jednak. Prac pielęgnacyjnych jest całkiem sporo. Nie zapominajmy, że po nastaniu zimy nasze rośliny czeka kilka naprawdę trudnych miesięcy. Należy zatem zapewnić im warunki, w których będą mogły przetrwać zarówno niską temperaturę, jak i opady śniegu oraz silny wiatr.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?
Listopad w ogrodzie kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. Twój ogród będzie musiał zaakceptować ws...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie
Nowy Rok za pasem, okres świętowania dobiegł końca, więc czas na świeży start oraz nowe postanowienia. Dotyczy to w szczególności pielęgnacji o...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kalendarz ogrodnika: prace jesienne, czyli przygotowujemy ogród przed zimą