Produkty

Kalendarz ogrodnika – wiosenne obowiązki

Kalendarz ogrodnika – wiosenne obowiązki

Wiosna to szczególna pora roku dla każdego ogrodnika – nasz ogród budzi się do życia i wymaga pracy i pielęgnacji. Jeśli należycie zaplanujemy obowiązki, a następnie sumiennie je wykonamy, możemy być pewni, ze nasz ogród nam się odwdzięczy i będzie cieszył oko przez cały rok.

Wiosna to pora roku, która potrafi być kapryśna. Jak zatem zaplanować prace w naszym ogrodzie, kiedy temperatura z dnia na dzień spada poniżej zera, a nasz trawnik w ciągu kilku godzin może znaleźć się pod białą pokrywą?

sekatorNajważniejsze jest, by do konkretnych czynności podejść w odpowiednim do tego czasie. Aby móc do nich przystąpić, należy wykonać kilka niezbędnych prac, które przygotują nasz ogród do intensywnej pielęgnacji podczas wiosennych miesięcy. Prace przygotowawcze można zacząć już pod koniec lutego, oczywiście jeśli warunki atmosferyczne temu sprzyjają. Przedwiośnie to szczególny czas, kiedy widzimy jak zima dała się we znaki nie tylko naszym roślinom, ale również trawnikowi, który wymaga przygotowania do nowego sezonu.

W tym okresie możemy przeprowadzić podstawowe czynności porządkowe – grabienie trawnika, pozbycie się zanieczyszczeń i śmieci, które odsłonił topniejący śnieg. Takie proste czynności z pewnością ułatwią nam prace w następnych miesiącach.

Marzec

To miesiąc, w którym należy przeprowadzić takie zabiegi pielęgnacyjne, jak przycinanie krzewów owocowych i ozdobnych oraz rozłożenie kompostu pod drzewkami, krzewami oraz na grządkach. Jeśli ustąpiły już mrozy, warto przystąpić także do rewitalizacji naszego trawnika (wertykulujemy, napowietrzamy, piaskujemy, nawozimy, wałujemy, dosiewamy). Z grządek możemy usunąć warstwę ściółki, a glebę spulchnić przekopując ją z kompostem.

W marcu możemy zacząć sadzić krzewy zrzucające liście (np. róże), krzewy owocowe (np. jeżyny, maliny) oraz drzewka owocowe (brzoskwinie, morele). Pod koniec miesiąca można wysiać już kwiaty odporne na niskie temperatury (nagietek, mak polny, ślazówka, maczek kalifornijski, chaber). Poza pracami związanymi z roślinnością w naszym ogrodzie warto pamiętać o konserwacji i przygotowaniu naszych narzędzi ogrodowych, które należy wyczyścić, naostrzyć i nasmarować.

Kwiecień sektator do gałęzi

Gdy temperatury nieco się podniosą, należy usunąć ochronne okrycia zimowe z wrażliwych krzewów i bylin. Kwiecień to dobry miesiąc na przygotowanie róż – okopujemy je, a następnie przycinamy ich krzewy jednocześnie pozbywając się chorych i uszkodzonych pędów. Krzewy róż można sadzić przez cały miesiąc – sadzenie wiosenne jest dla tych roślin najlepszą porą. Na początku kwietnia można wysiać już kapustę ozdobną, astry letnie, nasturcję, nagietki, słonecznik oraz niektóre zioła (np. koper, pietruszkę, kminek i kolendrę). Jeśli mamy w planach wysadzanie krzewów i drzew owocowych, to należy to zrobić najpóźniej w drugiej połowie kwietnia – mamy wtedy największe szanse na to, że dobrze się przyjmą.

Maj - to miesiąc, w którym usuwamy zwiędłe kwiaty krokusów, hiacyntów czy tulipanów – należy to zrobić, zanim zawiążą się nasiona, które osłabiają cebulki. Maj to najlepszy czas na sadzenie iglaków oraz rododendronów i azalii. W drugiej połowie miesiąca można wysadzać sadzonki popularnych kwiatów balkonowych (pelargonie, petunie, surfinie) oraz niektórych warzyw (groszek, fasola, rzodkiewka, dynia, kabaczek, cukinia). Maj to także czas pierwszych zbiorów np. rabarbaru.

Nasz ogród rządzi się prawami natury i nie jesteśmy w stanie przyśpieszyć lub zatrzymać niektóre z procesów, dlatego tak ważne jest trzymanie się harmonogramu wiosennych prac. Okres wiosenny jest tym bardziej ważny, że od niego zależy jakie plony zbierzemy w lecie oraz jak nasz ogród będzie przygotowany na kolejny rok.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Żywopłot z grabu – sadzenie i pielęgnacja

Żywopłot z grabu – sadzenie i pielęgnacja
Żywopłot spełnia w ogrodzie wiele funkcji, od czysto użytkowych po dekoracyjne. Jeśli wybierzemy do jego zasadzenia graby, drzewa te – odpowiedn...
Czytaj więcej

Narzędzia ręczne do krzewów, drzew i żywopłotów

Narzędzia ręczne do krzewów, drzew i żywopłotów
Krzewy oraz drzewa to jedne z ważniejszych i zdecydowanie najbardziej efektownych elementów dekoracyjnych naszego ogrodu. Do ich pełnej pielęgnacji ko...
Czytaj więcej

Elektronarzędzia do krzewów, drzew i żywopłotów

Elektronarzędzia do krzewów, drzew i żywopłotów
Niektóre prace ogrodowe można wykonać własnoręcznie, do innych konieczne będzie użycie elektronarzędzi. Tę zależność szczególnie łatwo można zaobserwo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kalendarz ogrodnika – wiosenne obowiązki