Produkty

Kalendarz ogrodnika - zimowe obowiązki

Kalendarz ogrodnika - zimowe obowiązki

Ostatnią porą roku ogród zapada w zimowy sen, jednak tak naprawdę nie jest to sen głęboki, a jedynie odpoczynek. Dlatego w okresie zimowym nie możemy zapominać o naszej roślinności i nawet w czasie ostrych mrozów należy odpowiednią ją pielęgnować.

sekatory ręczneOd pewnego czasu klimat w naszym kraju jest bardzo zmienny, wyjątkowo ciężkie zimy przeplatają się z tymi prawie nieodczuwalnymi. Oczywiście ma to bardzo duży wpływ na roślinność w naszym ogrodzie, którym szkodzi przemarzanie. Największym problemem są zazwyczaj obfite opady śniegu, które nie usuwane z gałęzi mogą doprowadzić do ich połamania. Wbrew pozorom nie najlepiej służą im także wyjątkowo ciepłe dni, bowiem wtedy rośliny są narażone na oparzenia słoneczne oraz pęknięcia kory.


O czym w szczególności należy pamiętać w czasie zimy w ogrodzie?

W czasie ostrej zimy nie można dopuścić, aby na roślinach zalegał śnieg, który może je uszkodzić, wygiąć lub połamać. Niektóre drzewa czy krzewy bardzo ładnie wyglądają otulone białym puchem, jednak wiosenne konsekwencje mogą być nieprzyjemne. Po obfitych opadach śniegu najłatwiej po prostu strzepnąć śnieg, a smukłe iglaki i krzewy można przed zimą obwiązać sznurkiem. Styczeń to najlepszy miesiąc, aby bielić drzewa. Taki zabieg zapobiega pękaniu kory na pniach, na które drzewa są wtedy szczególnie narażone, ze względu na spore różnice temperatur. Wrogiem roślinności w okresie zimowym jest wiatr, zwłaszcza ten mroźny, wiejący z północy lub wschodu. Wysusza on pędy, igły i zimozielone liście. Najlepszym sposobem na ochronę przed wiatrem jest osłonięcie roślin ażurowym płotem. Jeżeli mieszkamy w rejonie, w którym wiatry pojawiają się często, warto zasadzić gęsty żywopłot. Przejściowym rozwiązaniem jest również zabezpieczenie roślin narażonych na silne podmuchy wiatru deskami lub słomianą matą.


Pierwsze przygotowania do wiosny

bielenie drzew owocowychGdy mróz trochę odpuści, możemy powoli przygotowywać się do nadejścia wiosny. Przy dobrej pogodzie można zacząć nawozić glebę, a także podsypać kompostem drzewa i krzewy. Na trawniku można rozsypać wapno, które jest naturalnym nawozem. Należy również pamiętać o podlewaniu, aby nie dopuścić do zjawiska suszy fizjologicznej. Promienie słoneczne budzą roślinność do życia, jednak korzenie nie mogą pobrać wody z zamarzniętej jeszcze gleby. Koniec lutego to także dobry czas na pielęgnacyjne przycięcie roślinności – pozbywamy się gałęzi połamanych i uschniętych.


Nawet jeżeli za oknem jest jeszcze śnieg, to możemy zabrać się już za rozmnażanie sadzonek, m.in. pelargonii czy koleusów. Do doniczek można natomiast wysiać rośliny jednoroczne o przedłużonym okresie wegetacji (petunia, szałwia, begonia). W szklarniach i foliach można zaczynać już wysiewać pierwsze warzywa, m.in. por, marchewkę i rzodkiew.

Data publikacji: 31.10.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?
Listopad w ogrodzie kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. Twój ogród będzie musiał zaakceptować ws...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie
Nowy Rok za pasem, okres świętowania dobiegł końca, więc czas na świeży start oraz nowe postanowienia. Dotyczy to w szczególności pielęgnacji o...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kalendarz ogrodnika - zimowe obowiązki